Palmiarnia

palmiarnia (orginal)

Najstarsze oazy palm daktylowych w łódzkiej palmiarni mają około 140 lat. Należały do łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Pod opiekę miasta trafiły podczas I wojny światowej i nadal cieszą wzrok zwiedzających w nowoczesnym pawilonie.

Rośliny pod specjalnym nadzorem

W łódzkiej palmiarni zgromadzono 2000 gatunków i odmian roślin. Znajdują się tu okazy ze strefy klimatu śródziemnomorskiego, tropikalnego i rośliny krajobrazu pustynnego.Kolekcję przez dziesięciolecia tworzyli łódzcy botanicy i mieszkańcy miasta, oddając do palmiarni kilkudziesięcioletnie okazy, które nie mieściły się już w mieszkaniach.

palmiarnia1 (orginal)
Nowoczesny pawilon palmiarni zbudowany w unikalnej technologii tworzy idealne warunki dla rozwoju roślin. Jego wysokość wynosi od 17 do 25 metrów i daje możliwości rozwoju także wysokim drzewom. Mikroklimat zapewnia ogrzewanie umieszczone w konstrukcji (nie ma efektu wysuszania powietrza przez kaloryfery), mgławicowanie i sterowane przez komputer zacienianie obiektu. Takie warunki są również idealne dla ludzi. Spacer po palmiarni to przyjemność podziwiania roślin i oddychania czystym powietrzem o odpowiedniej wilgotności - jak w sanatorium.


Palmy z korzeniami

Obok palm daktylowych w kolekcji znajdują się palmy z rodzaju „kentia" (kiedyś bardzo popularne jako roślina zdobiąca mieszkania) i japońskie palmy konopne. Daktylowce były pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na tyle wrośnięte w ziemię, że musiano podjąć decyzję o obudowaniu starego budynku palmiarni nowym pawilonem, ponieważ wyjęcie z gruntu i przeniesienie tak dużych drzew groziło ich utratą. Obok palm imponującą kolekcję stanowią sagowce, które są roślinami reliktowymi z historią sięgającą ery mezozoicznej. Najstarsze egzemplarze w łódzkiej kolekcji liczą 90 lat. Trochę przypominają palmy z pióropuszem liści na szczycie kłodziny.

palmiarnia2 (orginal)
Wśród roślin tropikalnych zwracają uwagę pnącza. Te, które mają zdrewniałą łodygę nazywamy lianami. Trudno uwierzyć, ale potrafią urosnąć w ciągu roku nawet 6 metrów. Najmłodszą kolekcję palmiarni stanowią storczyki. Prezentowanych jest 380 gatunków i odmian. Są wśród nich zarówno storczyki naziemne jak i te, które w naturze rosną w rozwidleniach konarów i na martwych pniach (epifity). Rośliny imponują pięknymi i oryginalnymi w formie kwiatami.

palmiarnia3 (orginal)


Dzieci pustyni

Zwiedzając dział sukulentów, trafiamy do zupełnie innego środowiska. Rośliny te gromadzą wodę w łodygach, by przetrwać okresy suszy na obszarach półpustynnych czy górskich. Liście zostały zastąpione przez ciernie, które czasami cieniują roślinę. Kolekcja sukulentów liczy 380 gatunków i odmian na czele z imponującymi cereusami znanymi z pustyń Arizony, czy też z 2- 3 metrowymi cereusami peruwiańskimi f. monstrosa. Aloesy, które czasami hodujemy w domach w palmiarni osiągają wagę trzech ton.

palmiarnia4 (orginal)
Równie imponująca jest opuncja rodząca jadalne owoce, które jednak trzeba zrywać w rękawiczkach, aby unikać malutkich, kłujących cierni. Obok nich kwitną na różowo niewielkie kaktusy rodzaju Lophophora - przez Indian północnoamerykańskich stosowane są jako substancje halucynogenne.


Bawełna z pieprzem

W łódzkiej palmiarni można również zobaczyć tropikalne rośliny użytkowe, jak choćby bawełnę, mango, różne gatunki cytrusów, kawę arabską i przynajmniej trzy gatunki pieprzu.

Obecnie Palmiarnia raczej nie gromadzi nowych roślin, jej misją staje się dydaktyka. Przeprowadzane są tutaj lekcje biologii w prawie naturalnym środowisku dla omawianych roślin. Pięknym uzupełnieniem są ryby i żółwie czerwonolice, które dodają kolorytu ekspozycji. W parku Źódliska I remontowany jest „domek ogrodnika", w którym miejsce znajdą sale wykładowe i ekspozycyjne.

palmiarnia5 (orginal)

Obok palmiarni - już teraz można podziwiać ciekawie usytuowany ogródek dydaktyczny. Jego remont ukończono w 2006 roku, ale rośliny tam zebrane rosły już od dawana. Teraz kolekcję uzupełniono przepięknie kwitnącymi właśnie wiosną azaliami i rododendronami. Ogródek ma południową wystawę, a od północy zasłania go pawilon palmiarni. Takie położenie zapewnia mu odpowiedni mikroklimat. Mogą rosnąć tu mamutowce olbrzymie i miłorzęby japońskie spotykane zwykle dalej na południu. Oryginalną grupę roślin stanowią kaliny - których jest tutaj aż 17 odmian.

Palmiarnia jest oazą dzikiej i egzotycznej zieleni w centrum miasta. Ponad 1100 mkw. ekspozycji zachęca do zwiedzania, ale przede wszystkim do wypoczynku o każdej porze roku.


Opracowanie: Andrzej Janecki
(15 maja 2009)

Miesięcznik Piotrkowska 104

Kronika Miasta Łodzi