Aktualności

Archiwalne notatki o działalności Rady Miejskiej
(28 września 2001 - 24 listopada 2014)

zdjęcie z 25-lecia samorządu (orginal)

« back

Parking nie dla studenta
2012-12-11
Udostępnij na facebook

Radni Komisji Finansów, Budżetu i Polityki Podatkowej zajęli się dziś wnioskiem Politechniki Łódzkiej dotyczącym wyłączenia ze Strefy Płatnego Parkowania odcinka al. Politechniki od ulicy Wołowej do ulicy Wróblewskiego (od numeru 3a do 11), wzdłuż którego usytuowane są obiekty Osiedla Akademickiego PŁ. Jak tłumaczyli przedstawiciele władz PŁ, objęcie SPP tych terenów jest szkodliwe i zwiększa koszty utrzymania studentów. - Mamy ponad 3000 studentów zamiejscowych, którzy mają trudną sytuację finansową, a studiowanie u nas jest dla nich szansą na awans społeczny. Jeżeli hasło Łódź Miastem Akademickim ma obowiązywać, liczę że zastanowicie się Państwo nad naszym wnioskiem - mówili.

Na pytanie Tomasza Kacprzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej, jakie są wpływy dla Miasta ze znajdujących się w rejonie Osiedla Akademickiego PŁ parkomatów Jan Broński z Zarządu Dróg i Transportu poinformował, że wynoszą one około 84 tys. rocznie, jednak jest to kwota, którą trzeba pomniejszyć o prowizję, wynoszącą 42,8%, jaką otrzymuje firma zajmującą się ich obsługą, dlatego do budżetu Miasta powinna trafić kwota ok. 40 tys. zł. Zdaniem ZDiT, SPP w tamtym rejonie spełniła swoje zadanie. - Obserwujemy, że występuje rotacja i jest 75% obłożenie - mówił J. Zbroński.
Tomasz Kacprzak poprosił ZDiT o szczegółowe dane dotyczące tej Strefy od firmy obsługującej parkomaty. - Musimy wiedzieć czy ma ona charakter fiskalny, czy rzeczywiście wpływa na rotację - mówił.
Zdaniem Urszuli Niziołek-Janiak zadaniem SPP jest „odspawanie ludzi od samochodów". - Dziwię się, że samorząd PŁ nie zabiega o zapewnienie lepszego skomunikowania Osiedla Akademickiego - mówiła radna. Radny Mateusz Walasek pytał czy ewentualna modyfikacja umowy z podmiotem obsługującym parkomaty nie spowoduje kosztów, które będzie musiało ponieść Miasto. W odpowiedzi usłyszał, że wykonawca musiałby zgodzić się na podpisanie aneksu zmniejszającego SPP. - Wątpię, by wykonawca zrezygnował ze swoich dochodów. Trzeba by zrekompensować ten ubytek w innym rejonie Łodzi - mówił przedstawiciel ZDiT. Zdaniem Tomasza Kacprzaka, przy tak dużej prowizji jaką Miasto daje wykonawcy, firma winna wziąć ryzyko na siebie.

Wiceprzewodniczący Komisji, Tomasz Trela poinformował, że Klub Radnych SLD złoży projekt uchwały Rady Miejskiej, aby ponownie przeanalizować Strefy Płatnego Parkowania. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak poprosił, aby na następnym posiedzeniu Komisji Finansów, na której opiniowany będzie tenże projekt, ZDiT przekazał umowy oraz wszystkie niezbędne dane dotyczące ewentualnych konsekwencji finansowych jakie będzie musiało ponieść Miasto w przypadku zmiany umowy z wykonawcą - zarówno zawężenia, jak i poszerzenia Stref Płatnego Parkowania. Radny Witold Rosset prosił również o kalkulacje, na jakiej podstawie szacowane są wpływy do budżetu - Wcześniej wydawało mi się, że była mowa o 300 tys. zł, a nie 80 tys. - mówił. Radny Paweł Bliźniuk dodał, że jego zdaniem brać akademicką należy traktować na tych samych zasadach, dlatego oczekuje danych, ile kosztują parkomaty wokół Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

(rprm)

 

« back

Aktualności Rady Miejskiej VII kadencji

Archiwum Sesji Rady Miejskiej

Sesja na żywo