600 LAT ŁODZI

Spacery po perłach rewitalizacji 29-30 lipca

Nowe centrum Łodzi Ulica rewolucji Ulica Włókiennicza Rewitalizacja Moniuszki

KIEDY? GDZIE?

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 (29 i 30 lipca). Zbiórka przed każdym spacerem: park im. S. Moniuszki (pod pomnikiem).

Czas spaceru około 2 godzin.

TRASA:

Nowe Centrum Łodzi: park im. Moniuszki, Dworzec Łódź Fabryczna, droga podziemna, kompleks EC1 Łódź

Na terenie NCŁ znajduje się m.in. zrewitalizowany budynek pierwszej łódzkiej elektrowni EC1. Wyjątkowy charakter miejsca nawiązuje do przemysłowej przeszłości miasta. Obecnie EC1 Łódź pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W środku mieści się m.in. największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejsze planetarium. To także siedziba instytucji zrzeszających artystów i filmowców – Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Ważnym punktem na obszarze NCŁ jest nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna, który stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, łączącego transport kolejowy, autobusowy dalekobieżny, samochodowy oraz komunikację miejską.

Na woonerfie nad drogą podziemną na zwiedzających czekać będzie strefa piknikowa, którą wypełnią food trucki i strefa relaksu. W EC1 Łódź będzie można zobaczyć specjalną urodzinową wystawę fotograficzną prezentującą zmiany w tej części miasta na zdjęciach najciekawszych łódzkich fotografów.


KIEDY? GDZIE?

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: skwer przy zbiegu ulic Rewolucji i Kilińskiego.

Czas spaceru około 2 godzin.

TRASA:

Nowa ul. Rewolucji – trasa obejmie spacer po odnowionej ulicy od ul. Kilińskiego do ul. Piotrkowskiej

Jednym z efektów rewitalizacji są zmiany przy ul. Rewolucji 1905 r. Najpierw remont przeszła sama ulica, teraz pięknieją stojące przy niej kamienice.

Na skwerze powstanie strefa rodzinnych atrakcji. Na najmłodszych będą czekać warsztaty plastyczne i animacje.


KIEDY? GDZIE?

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: ul. Włókiennicza przy ul. Kilińskiego.

Czas spaceru około 2 godzin.

TRASA:

Włókiennicza – perełka i wizytówka łódzkiej rewitalizacji: ul. Włókiennicza i Pasaż Hilarego Majewskiego

Podczas zwiedzania zajrzymy do odnowionych wnętrz jednej z najpiękniejszych i najcenniejszych łódzkich willi. Wielkomiejska willa przy ulicy Włókienniczej 11, czyli dawnej Kamiennej, powstała w 1886 roku. To dom najsłynniejszego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego, który znany jest przede wszystkich z takich budynków jak pałace Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel czy willa Herbstów. W odrestaurowanych wnętrzach na zwiedzających czekać będzie wyjątkowa wystawa przygotowana przez wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W pasażu Hilarego Majewskiego powstanie Cyrkowe Podwórko. Pojawią się tu kuglarze i żonglerzy, a dzieci będą mogły nauczyć się cyrkowych sztuczek. Będzie można również spędzić twórczo czas w kąciku artystycznym przy malowaniu buziek, znajdzie się też coś dla fanów... tatuaży.


KIEDY? GDZIE?

Spacery rozpoczną się o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Zbiórka przed każdym spacerem: ul. Moniuszki przy ul. Piotrkowskiej.

Czas spaceru około 2 godzin.

TRASA:

Rewitalizacja na Moniuszki: ul. Moniuszki, Mediateka, Fabryka Aktywności Miejskich

Ulica Moniuszki na przełomie XIX i XX wieku była szczególnym miejscem na mapie Łodzi - przy tej prywatnej alei mieszkali przedstawiciele elity artystycznej i intelektualnej miasta. Niestety później ulica oraz dwie znajdujące się przy niej wille Ludwika Meyera zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście sypiące się tynki oraz powybijane okna to już przeszłość. Na uczestników spaceru będą czekały niespodzianki przygotowane przez najnowocześniejszą łódzką bibliotekę Mediatekę oraz Fabrykę Aktywności Miejskich, w tym m.in. wystawa, której tematem będzie Łódź oraz jej rozwój na przestrzeni wieków. Będzie to niezwykła gratka dla miłośników historii Łodzi.