130 lat toru kolarskiego przy Północnej. Olimpijczycy i wielkie imprezy

Od blisko 130 lat jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów sportowych Łodzi jest tor kolarski przy ul. Północnej. Jego historia rozpoczęła się w roku 1892, gdy Helenów był prywatnym parkiem spacerowo-rozrywkowym.

Po II wojnie światowej welodrom został przekazany Związkowi Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych, a w roku 1957 trafił pod skrzydła Klubu Sportowego Społem, w którym kolarstwo zawsze zajmowało szczególną pozycję. 

Pięciu kolarskich olimpijczyków

Protoplastą KS Społem był Robotniczy Klub Sportowy TUR. Powstał w roku 1927, a niespełna dwanaście miesięcy później mógł się już poszczycić sekcją kolarską. Następnie klub z Północnej przeszedł kilka przekształceń organizacyjnych i zmieniał nazwę, ale od wspomnianego roku 1957 kontynuuje działalność jako KS Społem. Pod tym szyldem dochował się m.in. dziewięciu olimpijczyków, w tym pięciu kolarzy. Jeden z nich wrócił na Północną z medalem. Był nim Andrzej Bek, który na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w torowej rywalizacji tandemów zdobył brąz w duecie z Benedyktem Kocotem. W Bawarii Bek startował też indywidualnie, zajmując 9. lokatę w sprincie.  

Olimpijska przygoda kolarzy KS Społem zaczęła się jednak 8 lat wcześniej, na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 1964. Na tej imprezie Jan Kudra zajął 13. miejsce w indywidualnym wyścigu szosowym, a Wacław Latocha był 7. w torowej rywalizacji na 1 000 m ze startu zatrzymanego. W roku 1980 w Moskwie szosowy wyścig indywidualny na 22. pozycji ukończył Krzysztof Sujka. Po nim na igrzyska pojechał torowiec Robert Karśnicki, który jako jedyny zawodnik w historii reprezentował KS Społem na dwóch olimpiadach. W indywidualnej rywalizacji na 4 000 m startował w Barcelonie (1992, 13. miejsce) i w Atlancie (1996, 12. miejsce).

Na tych nazwiskach nie kończy się jednak lista znakomitych kolarzy z parku helenowskiego. Wystarczy wspomnieć, że w barwach KS Społem jeździli też m.in.: srebrny i brązowy medalista olimpijski oraz drużynowy mistrz świata na szosie Mieczysław Nowicki oraz olimpijczycy i mistrz Polski Jan Chtiej. Wieloletnim dyrektorem klubu był natomiast inny łódzki olimpijczyk i 17-krotny mistrz Polski na torze Janusz Kotliński. 

Wyścigi oglądane z trybun i... drzew

Kolarskie złote lata KS Społem to jednak nie tylko sukcesy zawodników, ale też wiele prestiżowych imprez na helenowskim torze, którego trybuny wypełniały się po brzegi m.in. podczas mistrzostw Polski. Rywalizację o prymat w kraju kibice śledzili nie tylko z trybun, lecz również z okolicznych drzew. Aktualnie imprezy najwyższej rangi są jednak rozgrywane na krytych, drewnianych torach o długości 250 m, więc 400-metrowy, betonowy obiekt z Północnej jest wykorzystywany głównie do organizacji zawodów młodzieżowych i treningów sekcji kolarskiej KS Społem. Ta skupia się obecnie na szkoleniu młodych adeptek i adeptów kolarstwa, którzy trenują pod okiem Jacka Grudnia, Dawida Wiśniewskiego i reprezentantki Polski Pauliny Petri. Klub prowadzi ciągły nabór dzieci w wieku 914 lat.

Zobacz także

Polecane aktualności

Odkrywaj zakamarki miasta -  fot. Piotr Pośpieszyński

Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

(pj) / ŁÓDŹ.PL

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami... więcej

Kino „Luna" -  fot. archiwum

Kartka z kalendarza. Ostatni seans filmowy w kinie „Luna"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kino „Luna" przyciągało tłumy widzów nie tylko najnowszymi projekcjami filmowymi, ale również... więcej

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jest kolejna pula szczepionek

rd / ŁÓDŹ.PL

Dziś (27 września) ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dla łodzian 65 plus w Miejskim Centrum... więcej

Orientarium w Łodzi. W akwariach pływają pierwsze rekiny [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

W Orientarium w Łodzi pojawiły się pierwsze rekiny. W głównym zbiorniku pływają również płaszczki.... więcej

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Remont kamienicy przy Mielczarskiego. Jak się zmieni? [WIDEO]

rd / ŁÓDŹ.PL

Wystartował generalny remont w kamienicy przy ulicy Mielczarskiego 3. Powstaną w niej rodzinna... więcej

Kontakt