Adoptuj kota ze schroniska w Łodzi. Dlaczego warto?

Miłośnicy kotów zachwycają się ich gracją, wyjątkowymi charakterami i przyjemnym dla ucha mruczeniem. Zalet kociego towarzystwa jest jednak znacznie więcej. Udowodniono bowiem, że obecność kotów wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie. O czym warto pamiętać planując adopcję?

Adoptuj kota -  fot. EnvatoElements
Adoptuj kota ze schroniska w Łodzi , fot. EnvatoElements

Dlaczego warto mieć kota?

Kociarze z pewnością są w stanie wymienić bardzo wiele argumentów przemawiających za posiadaniem tego zwierzęcia. Obecność czworonożnego pupila w domu sprawia, że nie czujemy się samotni i mamy więcej radości na co dzień. Naukowcy zza oceanu donoszą także, że posiadacze kotów rzadziej umierają na zawał serca niż osoby, które nie mają w domu żadnego zwierzaka. Co ciekawe, to nie jedyny sposób, w jaki koty wpływają na ludzkie zdrowie. Dzieci, które wychowują się w domu, w którym mieszkają koty, rzadziej chorują na astmę i alergię. Posiadacze kotów rzadziej też umierają z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Przyjemność i obowiązek

Podobnie jak psy, tak również koty działają na ludzi kojąco w sytuacjach stresowych. Posiadanie mruczących czworonogów ma wiele zalet, jednak należy pamiętać, że wiąże się ono także z obowiązkami. Choć kotów nie trzeba wyprowadzać na spacery, należy odpowiednio dbać o ich higienę i zdrowie, kupując właściwe jedzenie, wyczesując sierść i regularnie sprzątając kuwetę. Warto zatem zastanowić się, czy jesteśmy w stanie ponieść związane z tym wydatki. Jeśli tak – nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć pod swój dach kota!

Adoptuj czworonoga

Ze względu na to, że małe kocięta z reguły sprawiają więcej problemów niż dorosłe koty, seniorom odradza się kupowanie kilkumiesięcznych kociaków. Warto pamiętać, że zamiast kupować, zdecydowanie lepiej adoptować kota. W łódzkim schronisku ich nie brakuje. Obecnie przebywa w nim ponad setka kotów i kociąt, a wszystkie czekają na dom oraz miłość. 

– Koty, które są w schronisku, czekają na nowe domy i odpowiedzialnych właścicieli – mówi Marta Olesińska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. 

– Zachęcamy do ich adopcji. Nawet najmniejsze kocięta, które można adoptować, są już samodzielne, same jedzą karmę, uczą się korzystania z kuwety, przyzwyczajamy je także do kontaktu z człowiekiem.

Planując adopcję należy wziąć pod uwagę cechy danego zwierzęcia, aby móc wybrać kompana odpowiedniego do swojego stylu życia. Niektóre koty nie akceptują bowiem innych zwierzaków lub dzieci, jedne są wesołe i towarzyskie, inne zaś wycofane i zdecydowanie chadzające własnymi drogami.

Jak adoptować kota z łódzkiego schroniska?

Wszystkie koty i psy dostępne aktualnie do adopcji można obejrzeć na stronie internetowej łódzkiego schroniska dla zwierząt: www.schronisko-lodz.pl. Znajdują się tam podstawowe dane czworonogów oraz ich krótkie opisy. Po dokonaniu wyboru należy wysłać wiadomość mailową na adres schronisko.biuro@o2.pl. Konieczne będzie podanie w niej imienia zwierzęcia oraz jego numeru ewidencyjnego. Dołączyć warto także swój numer telefonu, ponieważ wkrótce kontaktować się będą z nami pracownicy Działu Adopcji schroniska. Konieczne będzie także wypełnienie specjalnej ankiety adopcyjnej. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, będzie można zapoznać się ze zwierzęciem już w schronisku. Tego dnia należy zabrać ze sobą transporter dla kota oraz gotówkę w celu uiszczenia opłaty adopcyjnej (w przypadku dorosłych kotów jest to 37 zł). Osoby, które nie posiadają skrzynki mailowej, mogą kontaktować się ze schroniskiem telefonicznie pod numerem 42 656 78 42.

Koty w najbliższym otoczeniu

Warto pamiętać, że wśród nas są też koty wolno żyjące. 

– Pomagajmy im w tym, a nie przeszkadzajmy. Właściwą formą pomocy jest dokarmianie, ale tylko w trudnym dla zwierząt okresie zimowym – podkreśla Marta Olesińska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. 

– Gdy jest ciepło, koty wolno żyjące doskonale sobie radzą. Warto natomiast wystawiać dla nich budki czy domki, by miały schronienie zimą. Jednak najlepszą formą pomocy i regulacji populacji zwierząt są kastracje i sterylizacje. Schronisko ma na to środki z Budżetu Obywatelskiego, które pozwalają również na leczenie kotów wolno żyjących.

Zobacz także


Polecane aktualności

RTS Widzew -  fot. Marcin Bryja

Przełamać niemoc i wygrać w lidze – w niedzielę Widzew zagra z Zagłębiem Sosnowiec

PB / ŁÓDŹ.PL

Widzew Łódź już od ponad miesiąca nie może znaleźć sposobu na zwycięstwo w Fortuna I Lidze.... więcej

Stanisław Mikulski -  wikipedia/Beax

Kartka z Kalendarza. Siedem lat temu odszedł Stanisław Mikulski

agr / ŁÓDŹ.PL

27 listopada 2014 r. zmarł w Warszawie Stanisław Mikulski – aktor teatralny i filmowy, prezenter... więcej

Dom na wodzie -  fot. ŁÓDŹ.PL

Łodzianin ze Złotna sam zbudował 11-metrową łódź. Wiosną chce nią popłynąć w rejs

rut / ŁÓDŹ.PL

Włodzimierz Klimczak samodzielnie zbudował łódź o długości 11 metrów i szerokości ponad 3 metrów.... więcej

Traugutta - mural Rubinsteina i wieżowce Textilimpexu oraz Miastoprojektu -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mała wielka ulica Traugutta. Czy znasz jej wszystkie atrakcje? [ZDJĘCIA]

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Chociaż ma niewiele ponad 0,5 km długości, ciekawych miejsc jest przy niej tyle, że spokojnie... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

Dwa zwycięstwa i koniec serii. ŁKS remisuje ze Skrą Częstochowa

PB / ŁÓDŹ.PL

Nie udało się podopiecznym Kibu Vicuni przedłużyć serii zwycięstw do trzech. ŁKS grając na własnym... więcej

Kontakt