Kamienica Zimmermana odzyskuje dawny blask. Co tu powstanie? [WIDEO]

Trwa pierwszy etap remontu zabytkowej kamienicy przy placu Wolności 2. To początek wielkiej metamorfozy historycznego placu w Łodzi.

Kamienica Zimmermana -  fot. Konrad Ciężki
Remont kamienicy przy pl. Wolności 2 , fot. Konrad Ciężki

Zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 wybudowana została w 1840 roku przez Bogusława Zimmermana. Miała wtedy jedno piętro. Drugie w 1893 r. dobudował kolejny właściciel, Maksymilian Leinweber. Po zakończeniu prac remontowo-modernizacyjnych budynek dołączy do odnowionych perełek architektonicznych centrum Łodzi.

- Remont kamienicy podzielony został na kilka etapów. Obecnie odnawiane są elewacja oraz prześwit bramowy. W drugim etapie wyremontujemy wnętrza. W zabytkowym budynku powstanie Kamienica Wielkich Łodzian - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Sztukaterie i rozety

Fasada kamienicy Zimmermanna jest siedmioosiowa, trójkondygnacyjna. Parter jest boniowany, nad bramą widać kompozycję sztukatorską składającą się z niskiego podium, na skrajach znajdują się kwietne wazony, a pośrodku muszla z maską kobiety. Elewację kamienicy zdobią motywy roślinne, rozety oraz stylizowana tablica, na której widnieje data „1893”.

- Pracom konserwatorskim poddane zostały detale architektoniczne i sztukateria. Po długich analizach udało nam się wybrać kolor elewacji. Sprawdziliśmy kilkanaście odcieni i zdecydowaliśmy się na kolor ciemnej oliwki. Ponadto uzupełniliśmy ubytki w ścianach oraz stolarce. Wymieniliśmy okna i zabezpieczyliśmy balkony. W prześwicie bramowym i podwórku trwa układnie nowej nawierzchni – informuje Mariusz Kociołek, Zakład Ogólnobudowlany.

Co powstanie w kamienicy Zimmermana?

W budynku siedzibę ma unikatowe na skalę ogólnopolską Muzeum Farmacji, działa tu również najstarsza apteka w mieście. Docelowo przy pl. Wolności 2 powstanie Kamienica Wielkich Łodzian i Łodzianek. W nowej przestrzeni znajdzie się miejsce na tematyczne wystawy, warsztaty i seminaria. Powstanie nowoczesne i dostępne dla wszystkich miejsce spotkań. Po zakończeniu inwestycji łodzianie i turyści zyskają także reprezentacyjne wejście z placu Wolności na odnowiony, pełen kwiatów Pasaż Róży.

Historia kamienicy przy pl. Wolności 2

W 1828 roku Karol Ketschen wystąpił o pozwolenia na prowadzenie pierwszej apteki w Łodzi. Umiejscowił ją w budynku, którego adres to ówczesny pl. Wolności 2. Tyle że… chodzi o dzisiejszą kamienicę pod nr 7. Pod dzisiejszy nr 2 przeniósł aptekę Gottlieb Zimmermann w 1840 roku. Po kolejnych 10 latach i on musiał sprzedać parcelę wraz z zabudową Maksymilianowi Leinweberowi (również aptekarzowi).

Po wybuchu bomby na Nowym Rynku (obecnie Plac Wolności) w czasie I wojny światowej frontowa elewacja uległa całkowitemu zniszczeniu. Dopiero w okresie międzywojennym odnowiono elewację przywracając jej formę z końca XIX w. W 1971 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków. W 1973 roku została przeszła ostatni generalny remont.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt