W sporcie nie zawsze się wygrywa. Trudna piłkarska historia Widzewa

Każdy kibic marzy o tym, by jego ukochany klub podążał drogą wytyczoną wyłącznie przez pasmo sukcesów. Są to jednak jedynie pobożne życzenia. W historii każdej organizacji sportowej radosne chwile przeplatają się bowiem z porażkami.

Zbigniew Boniek, Widzew Łódź -  fot. archiwum
Mecze Widzew - Legia zawsze wzbudzały wielkie emocje , fot. archiwum

To naturalna kolej rzeczy, nawet manipulacja faktami nie usunie z historii zapisanych wcześniej stron. I dobrze, bo to właśnie spektakularne upadki są bardzo często motorem napędowym do dalszego rozwoju. Trzeba jednak umieć wyciągać z nich wnioski.

Historyczna porażka z Eintrachtem 

Piłkarze Widzewa swego czasu z powodzeniem reprezentowali Polskę w europejskich pucharach. Na swoim koncie mają też jednak najwyższą porażkę w historii pucharowych występów drużyn znad Wisły. Doszło do niej 30 września 1992 roku we Frankfurcie nad Menem. Pierwszy mecz z Eintrachtem zakończył się remisem 2:2 i na rewanż podopieczni Władysława Żmudy jechali w bojowych nastrojach. Na Stadionie Leśnym zostali jednak dosłownie rozbici i już po pierwszej połowie marzyli tylko o tym, by uniknąć porażki w dwucyfrowych rozmiarach. W obronie Widzewa występowali wówczas m.in. Tomasz Łapiński i Marek Bajor, którzy niespełna dwa miesiące wcześniej z reprezentacją Polski wywalczyli wicemistrzostwo olimpijskie. Srebrni medaliści z Barcelony razem z klubowymi kolegami okazali się jednak bezradni w starciu ze znakomicie dysponowanymi graczami Eintrachtu. Dość powiedzieć, że po zaledwie 36. minutach gry gospodarze prowadzili już 6:0! Po zmianie stron do tego dorobku dorzucili trzy kolejne gole i ostatecznie zwyciężyli 9:0. 

Porażka z Legią i gol bramkarza

Dla fanów z Piłsudskiego równie bolesna okazała się ligowa porażka z 8 czerwca 2004 roku. Co prawda najwyższej przegranej w krajowych rozgrywkach Widzew doznał w Chorzowie, gdzie w maju 1948 roku uległ 1:13 Ruchowi, jednak ten wynik mało kogo interesował. Powód był prozaiczny. Do połowy lat 70. ubiegłego stulecia Widzew był jednym z wielu małych klubów mających garstkę sympatyków. Na początku XXI wieku był to już jednak zespół z rzeszą oddanych kibiców, mających jeszcze świeżo w pamięci wygrane z warszawską Legią potyczki o mistrzostwo Polski. Po tytułach wywalczonych w latach 1996 i 1997 fani Widzewa byli przekonani, że ich ulubieńcy na dłużej staną się głównymi rywalami stołecznej ekipy. Stało się jednak inaczej. Po raz ostatni widzewiacy wygrali z Legią w roku 2000, a wśród kolejnych nieudanych potyczek z tym rywalem odbyła się też ta z czerwca 2004. Goście z Piłsudskiego przegrali wówczas przy Łazienkowskiej 0:6, a czary goryczy dopełnił fakt, że aż trzy gole zapisał na swoim koncie wychowanek ŁKS Marek Saganowski, a jedno trafienie dorzucił bramkarz i zarazem zagorzały kibic Legii, Artur Boruc.

Upadek i odrodzenie

Do największej porażki Widzewa doszło jednak nie na boisku, a w klubowych gabinetach. Sezon 2014/2015 zakończył się spadkiem z 1. ligi i w konsekwencji wycofaniem z rozgrywek. Spółka prowadząca wszystkie piłkarskie drużyny Widzewa znalazła się bowiem w upadłości likwidacyjnej i nie miała już szans na dalsze funkcjonowanie. Nie zostało też po niej nic, co mogłoby być podstawą do kontynuowania działalności w innej formule organizacyjnej. Chcąc więc nadal pasjonować się piłkarską rywalizacją, kibice Widzewa musieli założyć nowy klub. I tak na zgliszczach starego Widzewa wyrósł nowy. W lipcu 2015 roku pod nazwą Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew zarejestrowano stowarzyszenie, które od Łódzkiego Związku Piłki Nożnej otrzymało zgodę na udział w rozgrywkach czwartej ligi. Od tego czasu zawodnicy z Piłsudskiego mozolnie pokonywali kolejne szczeble ligowych rozgrywek, aż dotarli na zaplecze ekstraklasy. Przerwę zimową bieżącego sezonu spędzają na drugiej pozycji w Fortuna 1. Lidze, mając ogromną szansę na zakończenie rywalizacji wymarzonym awansem do PKO BP Ekstraklasy. Tylko od nich zależy, czy ją wykorzystają. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt