Nowe biblioteki w 2021 roku. Sprawdź, czy znasz je wszystkie [ZDJĘCIA]

Biblioteki to już nie tylko wypożyczanie książek. Często są to miejsca, w których możemy miło spędzić czas, napić się kawy z przyjaciółką, czy odetchnąć w trakcie dnia. W minionym roku Biblioteka Miejska w Łodzi otworzyła kolejne filie, które swoim wnętrzem zachęcają do odwiedzin.

Biblioteka Miejska w Łodzi - Tatarak -  fot. ŁÓDŹ.PL
W 2021 roku w Łodzi otworzyły się trzy nowe filie Biblioteki Miejskiej , fot. ŁÓDŹ.PL

Biblioteka Wolność, plac Woności 4

Biblioteka Wolność ma swoją siedzibę w jednej z najstarszych, łódzkich kamienic przy placu Wolności 4. Jej wystrój nawiązuje do kawiarnianych klimatów. Znajdziemy tu stoliki i wygodne fotele oraz siedziska z widokiem na plac Wolności. Napijemy się też dobrej kawy. 

Księgozbiór został oparty na książkach z pogranicza literatury - esejach, reportażach społecznych, dziennikach, wywiadach, rozprawach, felietonach, publicystyce oraz na zaangażowanej literaturze pięknej, podejmującej ważne tematy społeczne. Na półkach znalazło się około 10 tysięcy książek i pięćset audiobooków.

Biblioteka Tatarak, ul. Turoszowska 9a

Nowa filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi została otwarta także Żabieńcu. Biblioteka Tatarak mieści się w wolnostojącym, parterowym budynku, a w jej wnętrzach króluje zieleń.  

Na prawie 200 m2 znajdziemy około 9 000 książek oraz audiobooków, w tym także książki z dużym drukiem dla osób słabowidzących. 

Dodatkową atrakcją biblioteki jest zielony skwerek, znajdujący się na tyłach budynku, który pozwala na organizację różnego rodzaju zabaw i aktywności na świeżym powietrzu.

Biblioteka Kostka, ul. Kostki Napierskiego 4

Wyremontowana w ubiegłym roku została także filia na Retkini. Biblioteka Kostka zyskała nowe, pełne przestrzeni wnętrze, z okien zniknęły ciężkie rolety, przeniesiono też ladę i wyodrębniono kącik dla dzieci. Po remoncie w Bibliotece Kostka przeważa biel, którą uzupełniają odcienie szarości oraz drewniane akcenty wyposażenia. Przy oknach - w strefie czytelni stanęły drewniane fotele w stylu retro z kolorowymi obiciami i poduchami oraz rośliny.

Księgozbiór Kostki liczy ponad 20 tysięcy pozycji. Czytelnicy znajdą w niej także książki z dużym drukiem oraz audiobooki.

Pozostałe wyremontowane filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi:

Biblioteka Otwarta, ul. Narutowicza 8/10 

Pierwsza nowa filia, otwarta po połączeniu bibliotek. Jedna z najczęściej odwiedzanych filii BMwŁ. W Bibliotece Otwartej znajduje się Kindloteka, która umożliwia użytkownikom dostęp do najnowszych pozycji książkowych, także w wersji elektronicznej.

Biblioteka Przystań, ul. Przybyszewskiego 46/48 

Niewielka biblioteka z odnowionym, zachęcającym do odwiedzin wnętrzem. W filii znajduje się ciekawy kącik dla dzieci.

Biblioteka na Kozinach, ul. Długosza 21-23

Filia znajduje się w ciągu komunikacyjnym, w sercu osiedla Koziny. Biblioteka została przeniesiona z piętra na parter, czym zwiększono dostępność przestrzeni dla czytelników.

Biblioteka Dygresja, ul Rewolucji 1905 r. 84

Przytulna filia, której wystrój powstał z myślą m.in. o studentach, w jej pobliżu znajdują się dwie uczelnie prywatne i dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego.

Biblioteka Reymonta, ul. Zaolziańskiej 49

Filia została przeniesiona z piętra na parter, co zwiększyło dostępność dla czytelników.

Biblioteka Rozgrywka, ul. Powstańców Wielkopolskich 3

W bibliotece znajduje się sala multimedialna oraz przestrzeń dla dzieci. Filia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna. Pracownicy stale pracują nad aranżacją otoczenia biblioteki, w jej sąsiedztwie powstał np. ogród deszczowy, w sezonie wiosenno-letnim biblioteka organizuje wiele wydarzeń w plenerze dla rodzin z dziećmi.

Biblioteka Słówka, ul. Boya Żeleńskiego 15

Biblioteka przeszła gruntowny remont i rozbudowę, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń dla czytelników. Wydzielono w niej pomieszczenie do projekcji filmów oraz salę dla dzieci. Filia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cała zresztą jej przestrzeń została zaprojektowana z uwzględnieniem ich wymagań. W bibliotece funkcjonuje drukarka 3D, na której czytelnicy wydrukują swoje projekty. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna.

Biblioteka Zagadka, ul. Cieszkowskiego 11a

Osiedlowa filia, która posiada dużą czytelnię z siedziskami oraz salę poświęconą kryminałom.

Biblioteka Gdańska, ul. Gdańskiej 8

Filia o profilu społeczno-filozoficznym. Oprócz dużej czytelni jest tam także scena przeznaczona na spotkania autorskie czy koncerty. Dla młodzieży przygotowano salę Fajrant, w której można pograć w na konsoli PlayStation czy w trambambulę.

Biblioteka Tuivim, ul. Tuwima 46

Jedna z najnowocześniejszych filii BMwŁ. W jej przestrzeniach zaprojektowano sale warsztatowe, kącik dla dzieci i strefę młodzieżową. Do dyspozycji czytelników jest energorower – urządzenie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą siły mięśni.

Biblioteka Odyseja, ul. Wschodniej 42

Filia o profilu podróżniczym. W Odysei znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa. Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań czy pokazów filmowych. Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną oraz placem zabaw dla dzieci.

Biblioteka na Mackiewicza, ul. Mackiewicza 35

Filia po remoncie zyskała więcej przestrzeni, a do użytku czytelników oddano dodatkowe pomieszczenie. Pojawił się także kącik dla dzieci z wydzieloną strefą do zabawy. Modernizacja biblioteki była współfinansowana z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego - projekt „Przyjazna czytelnia na Mackiewicza” zakładał zakup mebli za 16 tys. zł, a pozostały koszt remontu i wyposażenia to około 40 tys. zł, który został pokryty ze środków własnych Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt