Te inwestycje budowlane mogą zmienić Łódź. Gdzie i kiedy powstaną? [WIZUALIZACJE]

Co przyniesie 2022 r. w budownictwie? Inwestorzy nie zawsze chętnie mówią o swoich zamiarach, ale co nieco już wiadomo. Subiektywnie piszemy o tym, czego byśmy chcieli.

Łódź buduje -  fot. mat. pras.
Miasto czeka na te inwestycje , fot. mat. pras.

Golden Tower Piotra Misztala

Głośnym tematem końca 2021 r. była zgoda Rady Miejskiej w Łodzi na lokalizację przy ul. Piotrkowskiej 154 inwestycji mieszkaniowej przygotowywanej przez łódzkiego dewelopera Piotra Misztala. Budynek Golden Tower, który milioner ma zamiar wybudować na należącej do niego działce przy „Centralu II”, już choćby z racji prestiżowej lokalizacji będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej obserwowanych inwestycji w Łodzi. Pierwsze prace budowlane (przenoszenie podziemnych sieci) mają rozpocząć się wiosną. Budowa gmachu o wysokości ponad 70 metrów powinna zamknąć się w dwa lata.

Czekamy też na Białą Kamienicę (Yuniversal Podlaski) na rogu ul. Więckowskiego i Zachodniej – wielce obiecujący projekt nowoczesnej kamienicy, którego realizacja radykalnie poprawi wizerunek okolicy.

W Nowym Centrum Łodzi

Na zabudowę czeka spory teren Nowego Centrum Łodzi. Świeżym bodźcem do inwestycji może stać się projekt budowy koło dworca Łódź Fabryczna nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi.

Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na projekt ratusza, a magistrat wszczął poszukiwanie biznesowego partnera, który zrealizuje tę inwestycję w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Chciałoby się, żeby napędu nabierały też kolejne planowane w tej okolicy inwestycje prywatne, np. firmy Ghelamco (hotel, biurowiec i dom wielorodzinny), HB Reavis (biurowiec przy ul. Targowej) czy ciekawy projekt biurowego gmachu, jaki ma stanąć przy Łódzkim Domu Kultury (wstrzymany jakoby z uwagi na budowę tunelu średnicowego). Jak na razie wypada więc cieszyć się realizacjami Vantage Development (dom mieszkalny przy ul. Tuwima 64) i trzecim etapem budowy Osiedla Primo (Profbud, ul. Tramwajowa). Wiadomo też, że w rejonie NCŁ co najmniej dwaj deweloperzy planują kolejne inwestycje mieszkaniowe, lecz szczegółów jeszcze nie ujawniają. Może wkrótce…

Z drewna? Czemu nie

Wizualizacja hotelu Breath In u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza

Głośno było w lutym ub.r. o projekcie niezwykłego „drewnianego” hotelu Breath-in, który miałby stanąć na narożniku skrzyżowania ul. Narutowicza z ul. Sienkiewicza. Opublikowane w internecie wizualizacje biura architektonicznego Makaa wzbudziły żywe zainteresowanie, zwłaszcza wykorzystanie nietypowego budulca, czyli klejonego krzyżowo drewna CLT (od ang. Cross Laminated Timber). Śmiały projekt podobał się wielu łodzianom.

Projekty i pomysły

Nie oddalamy się od Śródmieścia – ciekawość budzi kolejny projekt mieszkaniowy, który  przy ul. Kilińskiego 95, tuż za ogrodzeniem parku im. Sienkiewicza, ma zrealizować Wesminster Polska. Chodzą też słuchy o kolejnej dużej inwestycji przy ul. Piotrkowskiej. Na kontynuację (drugi etap) czeka projekt ReAct realizowany przez Echo Investement u zbiegu ul. Kilińskiego i al. Piłsudskiego.

Chciałoby się również, by 2022 rok był czasem inicjacji projektów, których realizacja pozostaje jak na razie w sferze domysłów, życzeń lub fantazji architektów. Życzyć by sobie można było np. zabudowy nowego odcinka al. Kościuszki – pomiędzy ul. Radwańską a ul. Wólczańską. Chciałoby się, a jest na to nadzieja, zobaczyć odnowę dawnego Unionteksu. Ciekawy jest pomysł zabudowy parceli po rozebranej kamienicy na rogu ul. 6 Sierpnia i ul. Wólczańskiej (Reform Architekci).

Nieznany status ma projekt hotelu, który miałby powstać przy ul. Kilińskiego 83 (Jander Kabza Architekci). Podobnie jest też z planem zabudowy działki przy „Centralu I” czy pomysłem przebudowy jego biurowca (także Reform Architekci). Dobrze byłoby doczekać zabudowy „wyrwy w Piotrkowskiej” (ul. Piotrkowska 56), z którą nie wie co zrobić PGE, ale to już bardzo śmiałe marzenie

Zobacz także


Polecane aktualności

Konkurs "Mam pomysł na start-up" -  mat. prasowe

Konkurs „Mam pomysł na start-up” rozstrzygnięty. Znamy laureatów

rd / ŁÓDŹ.PL

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Mam pomysł na start-up” zostały GunGuard i Aga Mańskowska –... więcej

ŁKS Commercecon Łódź -  fot. ŁKS

Kolejny hit Tauron Ligi. Czy ŁKS przełamie się w starciu z wiceliderem?

JB / ŁÓDŹ.PL

Tauron Liga nie zwalnia. Już w niedzielę (16 stycznia) kolejny trudny sprawdzian czeka siatkarki ŁKS... więcej

Blue Monday -  fot. Envato Elements

Blue Monday. Jak przygotować się na najbardziej depresyjny dzień w roku?

oszym / ŁÓDŹ.PL

Termin Blue Monday określa trzeci poniedziałek po Nowym Roku. W 2022 przypada on 17 stycznia.... więcej

Miotły czarownicy -  fot. Envato Elements

Gawędy łódzkie. Zośka Strasibotka – tragiczny finał posądzenia o czary

agr / ŁÓDŹ.PL

W XVII-wiecznej Łodzi odbyło się przypuszczalnie kilka procesów o czary, choć do naszych czasów... więcej

Kocia Łódź -  fot. ŁÓDŹ.PL

Kocim szlakiem po Łodzi. TOP 6 najbardziej kocich łódzkich miejsc [ZDJĘCIA]

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Odkrywać miasto można na różne sposoby, także te mniej oczywiste. Łódź jest przecież nie tylko... więcej

Kontakt