Metamorfoza placu Wolności. Wiemy, kto go wyremontuje i kiedy rozpoczną się prace [WIDEO]

W poniedziałek miasto podpisuje umowę na generalną przebudowę placu Wolności. Ekipy budowlane zobaczmy na miejscu już w kwietniu. Kto wyremontuje pl. Wolności? Co tu powstanie? Sprawdź!

Plac Wolności - wizualizacja -  mat. prasowe
Tak ma wyglądać pl. Wolności po remoncie , mat. prasowe

- Tegoroczna wiosna to początek prac przy odnowie placu Wolności. Udało nam się zamknąć formalności i możemy podpisać umowę z wykonawcą. Tego zadania podejmie się doświadczona firma, dlatego jestem spokojna zarówno o tę realizację, jak i jej termin. Plac Wolności  zmieni się w nowoczesną, przyjazną, bezpieczną, a przede wszystkim zieloną przestrzeń. Rok 2023 to finały wielkich miejskich inwestycji. W tej części miasta oddamy zupełnie nowe miejsca - trwa przebudowa Starego Rynku, w wakacje wystartuje odnowa parku Staromiejskiego, a w kwietniu placu Wolności. Będą to miejsca mieszkańców, miejsca zabaw i odpoczynku oraz kolejne ważne punkty na mapie atrakcji turystycznych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Kto wyremontuje plac Wolności?

Przebudowy placu Wolności podejmie się notowana na giełdzie firma Trakcja - jedna z największych polskich spółek budowlanych, specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym oraz przemysłowym i energetycznym. Trakcja buduje drogi, tory, sieci trakcyjne, systemy zasilania i obiekty kubaturowe. Działa także na rynkach wielu państw nadbałtyckich i ma ambicje stać się w przyszłości czołowym wykonawcą w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Jesteśmy zaszczyceni mogąc współuczestniczyć w procesie wielkiej rewitalizacji miasta. Plac Wolności jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Łodzi, a dzięki ambitnym planom już wkrótce stanie się jego wizytówką. Pozostajemy w pełnej gotowości do sprawnej realizacji tego zadania - mówi wiceprezes Trakcji S.A Arkadiusz Arciszewski.

Zielona rewolucja na placu Wolności

Rewolucja na pl. Wolności dokona się przede wszystkim za sprawą bujnej roślinności, która się tu pojawi. Zasadzone zostaną 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych.

W południowej części placu blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni.

Rozległy trawnik otoczą efektowne krzewy. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

ZOBACZ TAKŻE: Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA]

Przestrzeń do działań artystycznych

Nowy Plac Wolności stanie się również przestrzenią do działań artystycznych oraz organizowania okolicznościowych jarmarków. Budki czy kioski handlowe będą mogły stanąć wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu, dzięki czemu prowadzenie mikro-działalności nie będzie stanowiło problemu. 

Ograniczony ruch na pl. Wolności

Po północnej stronie placu będą jeździć tramwaje. Powstanie dla nich nowy zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

 

Wartość inwestycji to 35 mln złotych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt