Coolturalna Łódź - blog, na którym łódzkie licealistki promują kulturę w mieście

Coolturalna Łódź to projekt 10 łódzkich licealistek, które postanowiły wypromować kulturę w naszym mieście, zarówno wydarzenia, jak i zabytki oraz dzieła architektury.

Coolturalna Łódź - Martyna Macuga, Zosia Kowalska, Julia Stelmach, Natalia Jatczak, Oliwia Orzechowska, Oliwia Wojciechowska -  fot. Coolturalna Łódź
Coolturalna Łódź - Martyna Macuga, Zosia Kowalska, Julia Stelmach, Natalia Jatczak, Oliwia Orzechowska, Oliwia Wojciechowska , fot. Coolturalna Łódź

Uczennice XXXII Liceum Ogólnokształcącego pokazują, jak fajnym miastem jest Łódź. Dziewczyny prowadzą w sieci bloga COOLturalna Łódź. Cel mają jeden: promowanie łódzkiej kultury.

O swoim projekcie opowiadają Julia Stelmach, Magda Galińska, Alicja Burzyńska, Marta Odrowska i Oliwia Wojciechowska.

Patrycja Trzepiecińska: Skąd pomysł na prowadzenie strony i jak to wszystko się zaczęło?

Coolturalna Łódź: Narodził się po rozmowach z naszą nauczycielką od polskiego, która zachęciła nas do udziału w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. To platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Celem olimpiady jest uświadamianie ludzi o problemach w społeczeństwie i niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Dlaczego wybrałyście łódzką kulturę?

Zaciekawiła nas historia naszego rodzinnego miasta i wydarzenia, które się w nim dzieją: ciekawe sztuki teatralne, seanse filmowe, koncerty czy festiwale. Chciałyśmy pomóc innym poznać kulturę Łodzi razem z nami. Zależało nam na promocji twórczości naszych obserwatorów, czyli osób samodzielnie budujących kulturę poprzez swoją twórczość. Stworzyłyśmy miejsce, w którym mogą oni udostępniać swoje małe dzieła. 

I co publikujecie na stronie?

Zajmujemy się między innymi teatrem i kinematografią oraz muzyką. Opisujemy Łódź w kontekście miasta kultur. Można u nas znaleźć wiele tekstów o Łodzi, przez co staramy się ukazać łódzką kulturę jako barwną i ciekawą. Zainteresowanych muzyką zapraszamy do zapoznania się z listą wydarzeń muzycznych oferowanych przez łódzkie instytucje. Zakładka Łódź Miasto Kultur dostarczy czytelnikom informacji na temat charakteru wielokulturowości naszego miasta. Twórczość to element strony, który, poza pracami artystycznymi, zawiera zdjęcia i opisy obiektów kulturalnych miasta.

Oprócz prowadzenia strony internetowej działacie aktywnie także w social mediach.

Prowadzimy konto na Instagramie, gdzie publikujemy posty związane z łódzką kulturą. Są to zdjęcia pomników, budynków, obrazów, a także lista łodzianizmów. Mamy profil Facebooku, gdzie dowiedzieć się można o nadchodzących wydarzeniach związanych z projektem.

I po co to wszystko?

Pragniemy rozbudzić w naszych czytelnikach zainteresowanie Łodzią i jej kulturą, pokazać piękno miasta i jego historii. Mamy nadzieję, że nasza strona umożliwi spojrzenie na miasto z możliwie różnych perspektyw. Chcemy również umożliwić mieszkańcom Łodzi udostępnienie ich twórczości szerszej grupie odbiorców.

Czy po zakończeniu projektu planujecie dalej prowadzić stronę?

Chcemy kontynuować naszą podróż z projektem i docierać do coraz większej liczby osób. Zależy nam na rozwinięciu zakładki Twórczość, żeby pomóc artystom i twórcom wypromować ich dzieła. Planujemy też pojawić się w kolejnych mediach społecznościowych, na które w tym roku zabrakło nam czasu, m.in. Tik Toku. 

W projekcie bierze udział 10 uczennic z łódzkiego liceum: Julia Stelmach, Magda Galińska, Oliwia Wojciechowska, Oliwia Orzechowska, Zosia Kowalska, Martyna Macuga, Marta Odrowska, Alicja Burzyńska, Natalia Jatczak i Zuzia Szcześniak.

Coolturalna Łódź: coolturalnalodz.lo32lodz.pl

Zobacz także


Polecane aktualności

Antek ze Schroniska w Łodzi -  fot. RedSc

Schronisko w Łodzi. Wesoły psiak Antek szuka człowieka do spacerów i harców w ogrodzie

RedSc / ŁÓDŹ.PL

Antek trafił do schroniska w kwietniu. To wspaniały pies dla wielbicieli owczarkowatych, który odda... więcej

Od ponad 35 lat tworzy maski i stroje karnawałowe -  fot. Stefan Brajter

Pani Mariola od 35 lat prowadzi sklep Świat Karnawału. Ręczne tworzenie masek to jej pasja!

rut / ŁÓDŹ.PL

Podobizny zwierząt, maski weneckie, a do tego całe stroje, peleryny, ogony, pióropusze – Świat... więcej

Niebieski Ogród w restauracji U Milscha -  fot. U Milscha

Niebieski Ogród w restauracji U Milscha. To wegański raj w bajecznym ogrodzie

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

Drzewa, zielone krzewy, kwiaty i zioła rosnące w donicach oraz klimatyczne dekoracje sprawiają, że... więcej

Jaracza po remoncie -  fot. Paweł Łacheta

Pierwszy odcinek Jaracza gotowy. Nowy asfalt od POW do Uniwersyteckiej

TAnd / ŁÓDŹ.PL

W ostatnich dniach drogowcy położyli ostatnią warstwę asfaltu na ul. Jaracza – od ul. POW do ul.... więcej

Arturówek -  fot. ŁÓDŹ.PL

Plaże, kąpieliska i baseny w Łodzi. Gdzie wypoczywać nad wodą? [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Trzy otwarte kąpieliska, stawy z wypożyczalniami sprzętu wodnego, aquapark i baseny czy wreszcie... więcej

Kontakt