Zielony Księży Młyn tętni życiem! Zaglądamy na zabytkowe podwórka po rewitalizacji

Zielony Księży Młyn już po remoncie. Zaglądamy na podwórka na jednym z najpiękniejszych łódzkich osiedli. Jak wyglądają wiosną w zrewitalizowanej zimą okolicy?

Zielony Księży Młyn -  fot. Stefan Brajter
Na Księżym Młynie lato czuć w powietrzu , fot. Stefan Brajter

– Księży Młyn to perła pośród wszystkich naszych projektów rewitalizacyjnych. Do końca 2023 roku wyremontujemy łącznie ponad 40 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Nasze remonty podobnie jak w programie rewitalizacji centrum Łodzi, tak i tu są kompleksowe. Remontujemy od dachu po piwnice. Odnawiamy elewacje, przebudowujemy wnętrza, wymieniamy instalacje. Ale to nie wszystko. Istotną częścią naszych projektów jest zazielenianie i zagospodarowywanie terenów przed budynkami. Porządkujemy alejki i podwórka tworząc przyjazną, zieloną przestrzeń – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Zielony Księży Młyn z zielonym parkingiem

W 2018 roku na Księżym Młynie powstał wyjątkowy projekt, zielony parking, pierwszy taki w mieście. Zaprojektowany został na 55 miejsc postojowych. Do jego budowy wykorzystano tylko naturalne materiały, a samochody mogą stawać na ażurowym podłożu, na którym rośnie trawa. Na Księżym Młynie nie brakuje nowych zielonych przestrzeni, na których łodzianie i turyści mogą odpocząć.

– To jedno z moich ulubionych miejsc w Łodzi. Przychodzę tu z rodziną na spacery, ale nie brakuje tu również klimatycznych kawiarni i restauracji, w których można napić się kawy, czy zjeść obiad - mówi spotkana w restauracji Weronika Zawadzka, mieszkanka Widzewa.

Do jednych z ładniejszych podwórek możemy zaliczyć te, które powstały przy wyremontowanych famułach z numerami 1,3,5,9. Zasadzono tu łącznie 21 drzew. Pośród nowych nasadzeń odnajdziemy brzozę brodawkowatą, gruszę, jabłoń, czereśnię i aż 11 wiśni.  Nie brakuje krzewów, bzów, róży i tawuł japońskich. Pojawił się nowy trawnik– aż 1,5 tys. mkw. Całość dopełniają nowe ławki.

Podwórko z dobrą kuchnią Winoteki

Przy zbiegu ulic Tymienieckiego i Przędzalnianej zrujnowane lokatorskie komórki przeszły generalny remont. Odrestaurowana przestrzeń stała się modnym miejscem. Powstała tu restauracja Winoteka, wyjątkowy lokal umiejscowiony w samym sercu zabytkowego osiedla robotniczego. Wyjątkowa kuchnia, wina i spotkania z sommelierami – wszystko to znajdziemy w restauracji z klimatycznym ogródkiem w pofabrycznym otoczeniu.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt