Letni Festiwal Filmowy TME Polówka – seanse czas zacząć! [SZCZEGÓŁOWY PROGRAM]

Letnie wieczory z miastem w tle i starannie wyselekcjonowane filmy. Po zeszłorocznej edycji TME Polówka nie zwalnia tempa — ponad 100 projekcji filmowych w rekordowej liczbie lokalizacji na terenie całej Łodzi. Będzie ich aż 15! Piętnasta edycja festiwalu wystartuje 28 czerwca i potrwa do połowy września. Projekcje tradycyjnie rozpoczynać się będą po godzinie 21:00.

TME Polówka -  fot. polowka.com
Festiwal rozpocznie się już 28 czerwca w parku na Zdrowiu pokazem nagradzanego „Na Rauszu” , fot. polowka.com

Widzowie siedzący na leżakach lub kocach przed wielkim ekranem już na stałe wpisali się w wakacyjny krajobraz miasta. Nie inaczej będzie w tym roku. Program 15. edycji TME Polówka obfituje w doskonałe okazje do spędzania wieczorów na plenerowych pokazach. To także idealny pretekst do spotkań towarzyskich. Z okazji 15. edycji wybrano aż 15 różnorodnych lokalizacji na terenie całego miasta.

Festiwal rozpocznie się już 28 czerwca w parku na Zdrowiu pokazem nagradzanego „Na Rauszu”. W tym miejscu seanse będą odbywały się w każdy wtorek. W niektóre dni tygodnia polówkowicze będą mieli do wyboru seanse w dwóch różnych lokalizacjach.

LOKALIZACJE

W tym roku, po ostatnich latach pełnych ograniczeń, powrócono do najbardziej znanych i lubianych łódzkich parków - Julianowskiego i na Zdrowiu. Ponadto seanse zostaną zorganizowane w doskonale rozpoznawalnych przez polówkowiczów miejscach takich jak Poleski Ośrodek Sztuki czy EC1.

Najgłośniejszą nowością na polówkowej mapie będzie Letnisko Księży Młyn, gdzie dzień po energicznych koncertach będzie można obejrzeć najlepsze filmy, których tematem przewodnim jest muzyka.

Łącznie we wszystkich 15 lokalizacjach zostaną wyświetlone 104 filmy. Trzydzieści projekcji - na Kozinach, Teofilowie, w parku im. Zaruskiego na Stokach i na Widzewskiej Górce - sfinansowanych zostanie ze środków z Budżetu Obywatelskiego.

Oprócz tego festiwal zawita: na parking TME, Piotrkowską 217 i do Pałacu Biedermana. 

Na koniec czas na jedną z najprzyjemniejszych tegorocznych informacji.

– Dzisiaj możemy też na 100% powiedzieć, że LFF TME Polówka odbędzie się również za rok i za dwa lata, bo zarówno z Łódzkim Centrum Wydarzeń, jak i z TME podpisaliśmy 3-letnie umowy gwarantujące realizację festiwalu na dotychczasowym poziomie – zdradza Wojtek Augustyniak, prezes Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster, która organizuje wydarzenie.

SEKCJE TEMATYCZNE

Co polówkowicz to inny gust filmowy. Wiadomo – o gustach się nie dyskutuje. Organizatorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc w programie TME Polówka każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można się pobujać do muzyki, pośmiać, zachwycić, wzruszyć czy zaczerpnąć inspiracji. W tym roku sekcje są wyjątkowo zróżnicowane. Znajdzie się coś zarówno dla zagorzałych fanów hollywoodzkich blockbusterów, jak i niszowego kina artystycznego. Na Polówce odnajdą się zarówno fani dobrego jedzenia, jak i miłośnicy czworonożnych przyjaciół. Wyświetlimy tytuły dla zakochanych, całych rodzin, jak i silnych, niezależnych kobiet. Dla każdego coś dobrego!

W tym roku wyświetlimy filmy w następujących kategoriach tematycznych: JESZCZE POLSKA!, THE BEST OF, SMACZNEGO, GIRL POWER, STEREO, ART HOUSE, ART & SCIENCE, MOTO-POLÓWKA: ALL YOU NEED IS LOVE. Sekcje TEO-SEANS, KINO LETNIE NA KOZINACH “HAU HAU”, KINO PLENEROWE NA WIDZEWSKIEJ GÓRCE – FILMOWA ŚMIETANKA i KINO PLENEROWE W PARKU IM. ZARUSKIEGO – W GÓRY! To projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ramach tych sekcji odbędzie się ponad 30 projekcji.

Jedną z najciekawszych tegorocznych sekcji jest DOBROGO WIECZERA – MY Z UKRAINY. W tej sekcji wyświetlone zostaną najciekawsze ukraińskie produkcje ostatnich lat. Zarówno te komercyjne, doceniane na europejskich festiwalach, jak i te mniej znane. Nie zabraknie także krótkich metraży prosto z Ukrainy. Także w ramach tej sekcji część filmów w różnych lokalizacjach zostanie wyświetlona z ukraińskimi napisami.

BEZ BILETÓW I BEZ STRESU

Podobnie jak w zeszłym roku wejściówki w formie tzw. „wjazdówek” będą obowiązywały jedynie w sekcji Moto-Polówka: All you need is love. Wstęp na wszystkie pozostałe seanse jest darmowy, nie wymaga wcześniejszej rejestracji, ani zakupu biletu. Tym samym nie musicie się martwić, że nie zostaniecie wpuszczeni na seans, lub przyjedziecie za późno. Jedyne co możecie stracić to fragmenty świetnych filmów. Wszystkie informacje i pełen program festiwalu dostępny będzie na stronie internetowej.

Sekcje:

Wybieramy Teofilów: Kino Letnie dla Teofilowa „Teo Seans"
Kino Letnie na Kozinach „Hau Hau”
Kino plenerowe na Widzewskiej Górce - Filmowa Śmietanka
Kino plenerowe w parku im. Zaruskiego - W góry!

Zostały sfinansowane z budżetu miasta Łodzi w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Dobrogo Wieczera - My z Ukrainy

Została sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach programu Moce
Nadłódzkie.

OPISY SEKCJI WRAZ Z HARMONOGRAMEM PROJEKCJI

Jeszcze Polska

Poniedziałek, EC1
lipiec/sierpień

Jak to mówią: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nadeszła pora to zmienić! Sekcja Jeszcze Polska to najlepsze polskie produkcje, które mogą przekonać nawet największych kinosceptyków. W tej sekcji znajdziecie między innymi sensację zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - „Wszystkie nasze strachy”, polskiego kandydata do oscarowej nominacji „Żeby nie było śladów”, a także szeroko docenioną polsko-szwedzką koprodukcję „Sweat”. W tej sekcji Wasze serca z powodzeniem skradnie „Najmro” - opowieść o jednym z najsłynniejszych złodziei epoki PRL.

Lista filmów:
04.07.2022 „Moje wspaniałe życie", reż. Łukasz Grzegorzek
11.07.2022 „Najmro", reż. Mateusz Rakowicz
18.07.2022 „Sweat", reż. Magnus von Horn
25.07.2022 „Mistrz", reż. Maciej Barczewski
01.08.2022 „Sniegu" już nigdy nie będzie, reż. Małgorzata Szumowska
08.08.2022 „Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński
15.08.2022 „Wszystkie nasze strachy", reż. Łukasz Ronduda / Łukasz Gutt
22.08.2022 „Zupa nic", reż. Kinga Dębska
29.08.2022 „Lokatorka", reż. Michał Otłowski

The Best of 2021/2022

Wtorek, park na Zdrowiu, amfiteatr
lipiec/sierpień

Nic dodać, nic ująć - najlepsi z najlepszych. The Best of to sekcja pełna kinowych sław - wybitnych reżyserów, najlepszych aktorów, oraz najbardziej docenionych i wyczekiwanych produkcji. Czerwony dywan wśród wszystkich polówkowych sekcji. Zaprezentują się na nim między innymi: najnowszy film Pedro Almodovara „Matki Równoległe”, luksusowy „Dom Gucci” Ridley’a Scotta, czy „Najgorszy człowiek na świecie” - norweski dramat, który zachwycił publiczność w Cannes.

Lista filmów:
28.06.2022 „Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg
05.07.2022 „Matki równoległe", reż. Pedro Almodóvar
12.07.2022 „Aida", reż. Jasmila Zbanic
19.07.2022 „C'mon, C'mon", reż. Mike Mills
26.07.2022 „Jeden gniewny człowiek", reż. Guy Ritchie
02.08.2022 „Najgorszy człowiek na świecie", reż. Joachim Trier
09.08.2022 „Licorice Pizza", reż. Paul Thomas Anderson
16.08.2022 „Dom Gucci", reż. Ridley Scott
23.08.2022 „Annette", reż. Leos Carax

Girl Power

Środa, park Julianowski, amfiteatr
lipiec/sierpień

Podziwiane za wewnętrzną siłę i wytrwałość w dążeniu do celu. Za sukcesy i osiągnięcia, niezależność i wiarę we własne możliwości. Dokładnie takie są bohaterki sekcji Girl Power. W końcu siła również jest kobietą. W tej kategorii znajdą zarówno filmy takie jak „Lady Bird” - poświęcone tym, które swoją kobiecość dopiero odkrywają, jak i historie silnych, pewnych siebie i walczących o swoje pozycje - tak jak bohaterki „Faworyty” - kobiet.

Lista filmów:
06.07.2022 „Joy", reż. David O. Russell
13.07.2022 „Wojna płci", reż. Jonathan Dayton / Valerie Faris
20.07.2022 „Lady Bird", reż. Greta Gerwig
27.07.2022 „Sufrażystka", reż. Sarah Gavron
03.08.2022 „Ukryte działania", reż. Theodore Melfi
10.08.2022 „Faworyta", reż. Yorgos Lanthimos
17.08.2022 „Narodziny gwiazdy", reż. Bradley Cooper
24.08.2022 „Gra o wszystko", reż. Aaron Sorkin
31.08.2022 „Godziny", reż. Stephen Daldry

Smacznego

Czwartek, Piotrkowska 217
lipiec

Sprawdzony przepis na udane towarzyskie spotkanie to kolacja a później kino. A gdyby tak połączyć obie te rzeczy? Sekcja Kulinaria to zestaw najsmaczniejszych filmowych kąsków. W karcie dań tej sekcji znajdziemy między innymi niezwykle wzruszający „Ramen. Smak wspomnień”, „Smak głodu” opisujący wyboistą drogę po najważniejsze kulinarne odznaczenie - gwiazdkę Michelin, a na deser „Czekolada” z gwiazdorską obsadą. Sekcja organizowana jest w partnerstwie z Piotrkowską 217 i strefą Progress.

Lista filmów:
07.07.2022 „Smak głodu" ,reż. Christoffer Boe
14.07.2022 „Podróż na sto stóp", reż. Lasse Hallstrom
21.07.2022 „Czekolada", reż. Lasse Hallstrom
28.07.2022 „Ramen. Smak wspomnień", reż. Eric Khoo

Stereo

Niedziela, Księży Młyn
lipiec/sierpień

Sekcja Stereo to miejsce dla tych, którzy stojąc na przystanku, podśpiewują pod nosem, a jadąc tramwajem, oczami wyobraźni widzą siebie grających główną rolę w teledysku. To także sekcja dla tych, którzy zwykle uważniej słuchają, niż oglądają. Znajdziecie tutaj takie filmy jak rozmarzony „La La Land”, „Bohemian Rhapsody”, czyli porywającą opowieścią o zawrotnej karierze zespołu Queen, a także kultową już „Ósmą Milę” z Eminemem w roli głównej. Sekcja organizowana jest w partnerstwie z festiwalem Letnisko Księży Młyn.

Lista filmów:
03.07.2022 „Aleja gówniarzy", reż. Piotr Szczepański
10.07.2022 „Aline. Głos miłości", reż. Valérie Lemercier
17.07.2022 „Sugar Man", reż. Malik Bendjelloul
24.07.2022 „8 mila", reż. Curtis Hanson
07.08.2022 „Amy", reż. Asif Kapadia
14.08.2022 „Zacznijmy od nowa", reż. John Carney
21.08.2022 „Bohemian Rhapsody", reż. Bryan Singer
28.08.2022 „La La Land", reż. Damien Chazelle

Art & Science vol 1

Sobota Pałac Bidermanna ul. Franciszkańska 1/5

Zwykle najbardziej fascynuje nas rzeczy, o których wiemy niewiele lub te, które ciężko nam pojąć. W sekcji Art & Science skupimy się na najciekawszych naukowych odkryciach, eksperymentach, wynalazkach i badaniach. W tej kategorii znajdą się takie tytuły jak: „Kinsey”, którego szokujące badania skutecznie podzieliły amerykańską społeczność, „iHuman” - dokument przybliżający ideę sztucznej inteligencji, czy kultowy już „Interstellar”. Partnerem merytorycznym sekcji Art & Science jest Uniwersytet Łódzki.

Lista filmów:
02.07.2022 „Kinsey", reż. Bill Condon
09.07.2022 „Przebłysk geniuszu", reż. Marc Abraham
16.07.2022 „Mój rok z Salingerem", reż. Philippe Falardeau
23.07.2022 „Interstellar," reż. Christoper Nolan

Art & Science vol 2

wtorek, Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego ul. Skłodowskiej - Curie 11

09.08.2022 „Analogowy wizjoner", reż. Jens Meurer
16.08.2022 „Beuys. Sztuka to rewolucja", reż. Andres Veiel
23.08.2022 „iHuman", reż. Tonje Hessen Schei
30.08.2022 „Nowy, lepszy człowiek", reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting

Art House - Poleski Ośrodek Sztuki ul. Krzemieniecka 2a

lipiec

W sekcji Art House znajdą się filmy niszowe, ambitne, często także szokujące i niezrozumiane. To sekcja dla tych, którzy są ciekawi, jak robi się jakościowe kino z wielkimi gwiazdami, jednak przy dużo mniejszych budżetach i często w kontrze do hollywoodzkich hitów. Znaleźć można tutaj między innymi „Titane”, który z powodzeniem zszokował niemalże każdy europejski festiwal filmowy, krótkometrażowy „Ludzki Głos” z fenomenalną Tildą Swinton w roli głównej, czy utrzymana w konwencji współczesnej baśni „Mała mama”.

Lista filmów:
01.07.2022 „Szef roku", reż. Fernando León de Aranoa
08.07.2022 „La Gomera", reż. Corneliu Porumboiu
15.07.2022 „Mała mama", reż. Celine Sciamma + Ludzki głos, reż. Pedro Almodovar
22.07.2022 „Titane", reż. Julia Ducournau
29.07.2022 „Hazardzista", reż. Paul Schrader

All you need is love. Moto-Polówka na parkingu TME

Niedziela, parking TME, ul. Rozalii 1

II poł lipca/sierpień

Miłość jest wszystkim, czego potrzebujemy… Także na ekranie! Sekcja All you need is love to idealne miejsce dla wielbicieli wzruszających historii, delikatnych miłosnych uniesień i burzliwych romansów. W tej sekcji znajdziecie zarówno miłosne klasyki takie jak „Pamiętnik” i „Holiday”, ale także te mniej oczywiste tytuły, takie jak „Lato ‘85” które ukazują całe spektrum miłosnych wyborów i możliwości. Moto-Polówka to esencja wyjątkowego klimatu kin samochodowych, które wprost przeznaczone są na randkowe miejsca dla zakochanych. Na Moto-Polówki obowiązywać będą tzw. „wjazdówki” - bilety uprawniające do wjazdu na pokaz, które będzie można odbierać na kilka dni przed wybranym seansem.

Lista filmów:
17.07.2022 „American Beauty", reż. Sam Mendes
24.07.2022 „Terminal", reż. Steven Spielberg
31.07.2022 „Pamiętnik", reż. Nick Cassavetes
07.08.2022 „Holiday", reż. Nancy Meyers
14.08.2022 „Czas na miłość", reż. Richard Curtis
21.08.2022 „Lato 85", reż. Francoise Ozon
28.08.2022 „Love, Rosie", reż. Christian Ditter
04.09.2022 „Był sobie chłopiec", reż. Chris Weitz / Paul Weitz

Kina Letnie w ramach Budżetu Obywatelskiego, odbywające się pod patronatem TME Polówka:

Kino Letnie na Kozinach „Hau Hau"

Poniedziałek, skwer przy fontannie, ul. Długosza 26/28

Tyle się mówi o pieskim życiu. A co z pieskim kinem? Tego dowiemy się z sekcji Kino Letnie na Kozinach „Hau Hau”, gdzie znaleźć można najciekawsze produkcje z czworonożnymi przyjaciółmi w rolach głównych. W tej kategorii znajdą się filmy, które kojarzy każdy, takie jak „Lassie, wróć”, ale nie zabraknie także nieoczywistych tytułów, do których zaliczyć można zachwycających i subtelnych „Truflarzy”. Projekcje w sekcji Kino Letnie na Kozinach „Hau Hau” finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
18.07.2022 „Lassie, wróć!", reż. Hanno Olderdissen
25.07.2022 „Truflarze", reż. Michael Dweck / Gregory Kershaw
01.08.2022 „Jak rozmawiać z psem", reż. Gil Junger
08.08.2022 „Był sobie pies", reż. Lasse Hallstrom

Teo Seans

Niedziela, Wodny Raj / Czwartek, Żubardź - skwer przy Inowrocławskiej

Filmowe creme de la creme zawitało na Teofilów. Choć w sekcji Teo Seans znajdą się tylko cztery tytuły, to będą to jedne z najbardziej docenianych i nagradzanych filmów ostatnich lat. W repertuarze: wzruszający „Green Book”, trzymający w napięciu „Na noże”, bawiący do łez „Palm Springs” i skłaniający do refleksji „Na Rauszu”. Projekcje w sekcji Teo Seans finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
24.07.2022 „Palm Springs", reż. Max Barbakow
31.07.2022 „Green Book", reż. Peter Farrelly
18.08.2022 „Na Noże", reż. Rian Johnson
25.08.2022 „Na Rauszu", reż. Thomas Vinterberg

Kino plenerowe w parku im. Zaruskiego - W góry!

Czwartek, park im. Zaruskiego

Pozornie najważniejszym tematem sekcji Kino plenerowe w parku im. Zaruskiego - W góry! jest walka z siłami natury. Przede wszystkim są to jednak historie bohaterów stawiających czoła własnym słabościom i przeciwnościom losu. W tej sekcji znajdziemy między innymi „Wszystko za życie” - zaskakującą opowieść o ryzykownej podróży autostopem, „Na Granicy”, którego akcja dzieje się w odludnej, tajemniczej części Bieszczad, czy kultowe „Siedem lat w Tybecie” z Bradem Pittem w roli głównej. Projekcje w sekcji Kino plenerowe w parku im. Zaruskiego - W Góry! finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
30.06.2022 „Everest", reż. Baltasar Kormákur
07.07.2022 „Wszystko za życie", reż. Sean Penn
14.07.2022 „Na granicy", reż. Wojciech Kasperski
21.07.2022 „Siedem lat w Tybecie", reż. Jean-Jacques Annaud
28.07.2022 „Pomiędzy nami góry", reż. Hany Abu-Assad
04.08.2022 „Z najwyższego szczytu", reż. Serge Hazanavicius
11.08.2022 „127 godzin", reż. Danny Boyle
18.08.2022 „Ściana cieni", reż. Eliza Kubarska
18.08.2022 „Jurek", reż. Paweł Wysoczańsk

Kino plenerowe na Widzewskiej Górce - Filmowa Śmietanka

Środa, Widzewska Górka

Zachwycające, intrygujące, wciągające i zapadające w pamięć. Tak w skrócie można opisać filmy z sekcji Kino plenerowe na Widzewskiej Górce - Filmowa Śmietanka. To staranny wybór najciekawszych produkcji z ostatnich lat. Znaleźć można tutaj zarówno szalony i trzymający w napięciu „Parasite”, pełen intryg i rodzinnych tajemnic „Na Noże”, ale także rozmarzony i pełen nadziei „La La Land”. Projekcje w sekcji Kino plenerowe na Widzewskiej Górce - Filmowa Śmietanka finansowane są z Budżetu Obywatelskiego 2022 i realizowane są pod patronatem TME Polówka.

Lista filmów:
29.06.2022 „Pies", reż. Reid Carolin / Channing Tatum
06.07.2022 „Włoskie wakacje", reż. James D'Arcy
13.07.2022 „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", reż. Paolo Genovese
20.07.2022 „Na noże", reż. Rian Johnson
27.07.2022 „Rozumiemy się bez słów", reż. Eric Lartigau
03.08.2022 „Jutro będziemy szczęśliwi", reż. Hugo Gélin
10.08.2022 „Babyteeth", reż. Shannon Murphy
17.08.2022 „Cudowny chłopak", reż. Stephen Chbosky
24.08.2022 „Sokół z masłem orzechowym", reż. Tyler Nilson / Michael Schwartz
31.08.2022 „Pamiętnik", reż. Nick Cassavetes
01.09.2022 „Green Book", reż. Peter Farrelly
02.09.2022 „Parasite", reż. Joon-ho Bong
07.09.2022 „La La Land", reż. Damien Chazelle
08.09.2022 „Toni Erdmann", reż. Maren Ade
09.09.2022 „Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt