Trzeci słoń w Orientarium w Łodzi - i to bardzo wyjątkowy! Zmieni się też wybieg

Stado słoni indyjskich w Orientarium w Łodzi wkrótce się powiększy. Z Węgier przyjedzie Kyan – syn Alexandra – pierwszego lokatora nowoczesnego obiektu na terenie łódzkiego zoo.

Orientarium w Łodzi - słoń Aleksander -  fot. Paweł Łacheta
Stado słoni indyjskich w Orientarium w Łodzi wkrótce się powiększy. Z Węgier przyjedzie Kyan – syn Alexandra , fot. Paweł Łacheta

Kyan – tak ma na imię słoń, który niebawem wzmocni stado słoni indyjskich w Orientarium. – Trzeci słoń indyjski przyjedzie do nas z Zoo Veszprem na Węgrzech. Jest synem naszego Alexandra oraz słonicy Indry – mówi Tomasz Jóźwik z Orientarium w Łodzi. – Urodził się w Dieren Park Amersfoort w 2012 r. Obecnie Kyan przechodzi szereg badań koniecznych przed transportem, dlatego musimy na niego trochę poczekać. Spodziewamy się go w Łodzi na przełomie sierpnia i września.

Alexander – ojciec 17 słoni!

Słoń Alexander, który był pierwszym lokatorem Orientarium, może pochwalić się sporą gromadką dzieci. 44-letni samiec ma ich w sumie 17! Można je spotkać w europejskich ogrodach zoologicznych. 

Przypomnijmy, że Alexander przyjechał do łódzkiego zoo z Niemiec z ogrodu zoologicznego w Munster. Zanim przyjechał do Łodzi, przebywał w kilku innych ogrodach, m.in. w Amersfoort, gdzie poznał Indrę – mamę Kyana.

Alex jest spokojnym, ułożonym słoniem, a przy tym wyjątkowym. – Alex ma tylko jeden cios. Drugi stracił w latach 90. w ogrodzie zoologicznym w Munster, gdzie wówczas mieszkał. Cios został usunięty z powodów zdrowotnych – tłumaczy Jóźwik.

Wybieg zewnętrzny dla słoni indyjskich

W czerwcu rozpoczęły się prace na wybiegu zewnętrznym dla słoni indyjskich. Pierwotny projekt zakładał hodowlę grup rodzinnych, jednak koordynator podjął decyzję, że Orientarium jest doskonałym miejscem dla grupy samców, których w europejskich ogrodach zoologicznych jest znacznie więcej niż samic. W związku z tym wybieg musi zostać dodatkowo zabezpieczony. – Samce bywają czasem agresywne, dlatego musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Urządzamy w tej chwili wybieg tak, by kolejne słonie, które do nas przyjadą, miały komfortową, odpowiednio przystosowaną przestrzeń – dodaje Tomasz Jóźwik.

Prace na wybiegu potrwają do końca sierpnia. W tej chwili słonie indyjskie, Alexander i Taru, korzystają z mniejszego wybiegu zewnętrznego. Można je odwiedzać codziennie w godzinach otwarcia Orientarium – od 9:00 do 19:00.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt