Mikrogranty dla seniorów z Łodzi. Dostaną 104 tys. złotych na swoje pasje

Stroje dla tańczących hip-hop czy lekcje pływania – łódzcy seniorzy mają mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać 5 tys. zł. Jest już lista 23 zwycięskich projektów wyłonionych w ramach Mikrograntów dla seniorów. To kolejny miejski program, dzięki któremu to mieszkańcy decydują, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miasta.

Mikrogranty dla seniorów -  fot. Julian Sojka
Granty dla seniorów , fot. Julian Sojka

104 tys. zł powędruje na małe projekty dla seniorów. Początkowo do programu wpłynęło 47 wniosków, ale do drugiego etapu przeszło 38 zgłoszeń. Po rozmowach z pomysłodawcami i prezentacjach projektów granty w wysokości do 5 tys. zł przyznano 23 inicjatywom. 

Aktywni seniorzy z Łodzi

Jednym z projektów, który zdobył uznanie komisji, jest pomysł „Tańcowała igła z nitką”. Zgłosiła go grupa seniorek od kilku lat uczestniczących w zajęciach tanecznych z hip-hopu. „Yoł Yoł Seniorzy” z powodzeniem występują na Senioraliach, w zaprzyjaźnionych bibliotekach lub innych miejskich placówkach. W ciągu ostatnich miesięcy tańczące seniorki wzięły także udział w ogólnopolskich konkursach, m.in. w katowickim „Rytmie Ulicy”. 

– Wszystkie zespoły, które tam spotkałyśmy, były tak pięknie ubrane, że nawet jury powiedziało, że 50% ich punktacji to właśnie wizerunek. To zainspirowało mnie do napisania wniosku – mówi Barbara Zaborowska z grupy „Yoł Yoł Seniorzy”. 

W ramach projektu „Tańcowała igła z nitką” stroje grupy mają nabrać zupełnie nowego blasku. Dzięki pomocy zawodowej krawcowej, która doradzi, jak je uszyć i przyozdobić, kostiumy roztańczonych seniorek zyskają na estetyce.

– Chcemy także pokazać się łódzkiej publiczności w tych nowych strojach. Zorganizujemy występ, na który zaprosimy wszystkich naszych sąsiadów, przyjaciół z biblioteki, z domu dziennego pobytu. Będzie to międzypokoleniowa impreza – dodaje Zaborowska.

Hip-hopowe seniorki mają nadzieję, że dzięki temu do zespołu będą chciały także dołączyć kolejne osoby. 

– W naszym wieku też można realizować marzenia, można się spełniać. Ja dzięki warsztatom tańca, dzięki hip-hopowi, czuję się świetnie. Nic mnie nie boli, nie łykam żadnych tabletek, a do tego jestem szczęśliwa. Chcę to samo polecić innym – mówi pani Basia.

Inne projekty dla seniorów

Wśród 23 zwycięskich inicjatyw wspieranych finansowo mikrograntami seniorów mogą zainteresować projekty takie jak „Smartfon”, dzięki któremu łodzianie będą mogli uczyć się obsługi nowoczesnych telefonów, „Seniorzy na pływalnie” dotyczący nauki pływania czy „Chodzone rugby 60+”. Pełną listę projektów realizowanych ze wsparciem miejskich funduszy można znaleźć na stronie www.opus.org.pl. Wszystkie zostaną zrealizowane jeszcze w 2022 r.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt