Odkrycia archeologiczne na Brusie. Co odkryto na dawnym poligonie? [ZDJĘCIA]

Skończył się kolejny już etap badania dawnego poligonu. W 2022 r. szukano przede wszystkim miejsca pochówku kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego straconych na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

Brus. Prace archeologiczne -  mat. UŁ
Prace archeologiczne na dawnym poligonie na Brusie , mat. UŁ

Podczas tegorocznych obserwacji przebadano rozległy teren o powierzchni blisko 52 arów. Naukowcy znaleźli niepełny szkielet należący do jednej osoby. Uchwycono także podziemne relikty budynków związanych ze strzelnicami wojskowymi z różnych okresów poligonu na Brusie w XX w. Odkryto i zinwentaryzowano kilkaset artefaktów świadczących o przeszłości poligonu, m.in. elementy amunicji ręcznej broni palnej oraz innego wyposażenia wojskowego, jak również fragmenty i zachowane w całości egzemplarze ceramicznej i szklanej zastawy stołowej.

Naukowcy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pozyskali z Centralnego Archiwum Wojskowego zdjęcia lotnicze poligonu z różnych okresów Polski Ludowej. Udało im się również zdobyć z archiwów amerykańskich wysokiej jakości zdjęcia tego obszaru z 1942 r. Na ich podstawie badacze z IPN oraz Instytutu Archeologii UŁ wytypowali zupełnie nowy obszar badawczy, znajdujący się z przodu strzelnicy do broni długiej.

Sporządzony został szczegółowy zarys obwałowań strzelnicy (stan na 1949 r.) na podkładzie ortofotomapy z 2021 r. Przy użyciu odbiornika GPS uchwycono punkty skrajne następujących obiektów: dwa kulochwyty strzelnicy do broni krótkiej, budynek przy strzelnicy do broni krótkiej, główny budynek strzelnicy oraz drogę dojazdową do głównego budynku strzelnicy. Wyznaczony do badań obszar koresponduje z zeznaniami nieżyjącego już prokuratora wojskowego, Henryka Szweda, obecnego przy egzekucji kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy. Przesłuchany w 1993 r. prokurator kierował się lokalizacją obiektów, które wybudowane zostały dopiero w latach 60. XX w. Teren strzelnicy został bowiem diametralnie przebudowany właśnie na przełomie lat 60. i 70. XX w., przez co mocno zatarły się ślady tej komunistycznej zbrodni. 

Prace wykonywane były pod kierunkiem dr. Tomasza Borkowskiego z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii UŁ przy stałym merytorycznym i organizacyjnym wsparciu dr. Krzysztofa Latochy (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi). W badaniach wzięli udział także dr Michał Nowak (BPiI IPN), mgr Aleksandra Dolewska-Szafrańska (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi), mgr Agata Wąsewicz-Madejek (BPiI IPN, Oddział IPN w Poznaniu), mgr Bartosz Kida (BPiI IPN, Oddział IPN we Wrocławiu) oraz studenci archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Działania w terenie na bieżąco konsultowane były z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz prof. Marianem Głoskiem, który w 2008 r. zapoczątkował wieloletnie prace archeologiczne na Brusie.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt