Oddawanie krwi krok po kroku. Ile krwi się oddaje? Co ile można oddawać krew? Fakty i mity [ZASADY]

Bezinteresowne oddawanie krwi to jedna z najszlachetniejszych form pomocy, wobec której narosło wiele mitów, a nawet absurdalnych teorii. Warto więc zapoznać się z faktami na temat krwiodawstwa oraz tym, jak wygląda typowa wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

RCKiK -  fot. ENVATO ELEMENTS
Bezinteresowne oddawanie krwi, to jedna z najszlachetniejszych form pomocy , fot. ENVATO ELEMENTS

Jak wygląda oddawanie krwi krok po kroku?

1. W celu oddania krwi zgłaszamy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, które znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 17/25.

2. Po dotarciu na miejsce zakładamy maseczkę, wchodzimy po schodkach i przechodzimy przez automatycznie otwierane drzwi.

3. Gdy znajdziemy się w środku, naprzeciw znajduje się darmowa szatnia, w której należy zostawić odzież wierzchnią.

4. Po oddaniu rzeczy do szatni udajemy się do rejestracji, która jest naprzeciwko. Po okazaniu dokumentu tożsamości zostaniemy zarejestrowani, otrzymamy kwestionariusz oraz numer, na którego podstawie będziemy wyczytywani podczas następnych etapów wizyty.

5. Po otrzymaniu kwestionariusza przechodzimy do poczekalni tuż obok rejestracji, zajmujemy miejsce przy jednym ze stolików i wypełniamy go, jednocześnie oczekując na komunikat z głośników (wyczytany zostanie nasz numer) o tym, do którego gabinetu musimy się zgłosić w celu pobrania próbki krwi, by sprawdzić poziom hemoglobiny.

6. Po wejściu do gabinetu okazujemy dowód, po czym siadamy w fotelu i oczekujemy na pobranie próbki. Są na to dwa sposoby. Pierwszy za pomocą igły - przeznaczony dla osób, które oddają krew po raz pierwszy, bądź raz do roku dla krwiodawców, którzy oddają krew regularnie w celu przekazania próbki do szerszych badań. Drugi za pomocą nakłucia jednego z palców u dłoni. 

7. Następnie wracamy do poczekalni, gdzie w oczekiwaniu na konsultację z lekarzem możemy dokończyć wypełnianie kwestionariusza, jeśli wcześniej nie zdążyliśmy tego zrobić.

8. Gdy wyczytany zostanie nasz numer, udajemy się do wskazanego gabinetu, gdzie lekarz m.in. zmierzy nam ciśnienie i osłucha. Jeśli poziom hemoglobiny będzie w normie (o czym dowiem się już podczas pobrania próbki) i nie zostanie stwierdzona inna niezdolność do oddania krwi, dostaniemy ostateczną zgodę, by to zrobić.

9. Po wyjściu z gabinetu udajemy się do punktu oddawania krwi, który znajduje się naprzeciwko gabinetów lekarskich i oczekujemy na wyczytanie nadanego numeru.

10. Gdy nadejdzie nasza kolej, zostaniemy poproszeni o przemycie zgięcia łokciowego ręki, z której pobrana zostanie krew, a następnie zajmiemy miejsce na jednym z foteli. Potem jedna z uprawnionych osób dokona wkłucia igły, po czym nastąpi pobieranie krwi (450 ml).

11. Po zakończeniu podejdzie pielęgniarka, która odłączy całą aparaturę i zabierze worek z krwią, a my jeszcze przez parę minut zostaniemy w fotelu.

12. Kiedy stwierdzimy, że czujemy się dobrze i możemy wstać, nastąpi jeden z najprzyjemniejszych momentów wizyty, czyli odbiór czekolad oraz talonu na kawę, który możemy zrealizować w automacie w poczekalni.

13. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zaświadczenia do pracy, by uzyskać dzień wolny, udajemy się do rejestracji. Warto wspomnieć, iż podczas obowiązywania stanu epidemii oraz stanu zagrożenie epidemicznego dawcy krwi przysługuje wolne w dniu jej donacji oraz w następnym.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Jedną z najistotniejszych kwestii jest nawodnienie. Należy wypić co najmniej 1 litr wody przed samym oddaniem, a dzień przed nawet 2-3 litry płynów (woda, soki, herbata itd.). Nie należy także przychodzić na czczo - zaleca się zjedzenie lekkiego, bogatego w węglowodany posiłku. Produkty, których należy unikać to m.in: orzechy, żółty ser, pasztety, rzeczy smażone. Pamiętać należy również o tym, by na oddanie krwi przyjść wyspanym i wypoczętym.

Fakty na temat krwiodawstwa

1. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi

2. Do pobrania krwi używa się tylko sprzętu jednorazowego, co sprawia, że nie należy obawiać się zarażenia/zakażenia

3. By zostać dawcą, należy ważyć co najmniej 50 kg

4. Dawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat

5. Krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych

6. Mężczyzna może oddać krew maksymalnie 6 razy w roku, a kobieta 4 razy

7. Po oddaniu 6 litrów krwi przez mężczyznę i 5 litrów przez kobietę, krwiodawca może otrzymać odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia", którą wydaje Polski Czerwony Krzyż (PCK)

8. Po oddaniu 12 litrów krwi przez mężczyznę i 10 litrów przez kobietę, krwiodawca może otrzymać odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia", którą wydaje Polski Czerwony Krzyż (PCK)

9. Po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyznę i 15 litrów przez kobietę, krwiodawca może otrzymać odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia", którą wydaje Polski Czerwony Krzyż (PCK)

Mity na temat krwiodawstwa

1. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu

2. Jednorazowe lub stałe oddawanie krwi nie powoduje, że trzeba to robić regularnie do końca życia, gdyż organizm nie wyprodukuje jej więcej, niż potrzebuje

3. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, by móc ją oddać - ustalona zostanie po pobraniu próbki

4. Oddawanie krwi nie powoduje spadku ani wzrostu masy ciała

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt