Wsparcie dla uczących się osób z niepełnosprawnością. Złóż wniosek o dofinansowanie do MOPS Łódź

Od czwartku, 1 września osoby z niepełnosprawnością zdobywające wykształcenie na poziomie wyższym będą mogły składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi wnioski o dofinansowanie lub refundację kosztów uzyskania wykształcenia.

Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie do swojej edukacji -  fot. Envato Elements
Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie do swojej edukacji , fot. Envato Elements

Z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać łodzianie posiadający umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, którzy uczą się w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub też mają otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.

- Zainteresowane osoby z niepełnosprawnościami, zarówno te rozpoczynające przygodę ze studiami, jak i te będące już w trakcie studiów mogą otrzymać m.in. dofinansowanie lub refundację kosztów czesnego oraz dodatek na pokrycie kosztów kształcenia - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia może być zwiększony np. jeśli nauka odbywa się poza miejscem zamieszkania, wnioskodawca posiada Kartę Dużej Rodziny, studiuje na dwóch kierunkach jednocześnie, korzysta z tłumacza języka migowego, którego nie zapewnia uczelnia lub też pobiera naukę w trybie przyspieszonym.

Jak uzyskać dofinansowanie?

W celu ubiegania się o dofinansowanie należy złożyć wypełniony wniosek wraz z kompletem załączników, m.in. kserokopią orzeczenia o niepełnosprawności, zaświadczeniem z uczelni o statusie studenta, a także zaświadczeniem od pracodawcy (w przypadku osób pracujących). Stosowne wnioski i formularze są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi, w zakładce „Aktywny Samorząd” (https://mops.uml.lodz.pl/pomoc-spoleczna/aktywny-samorzad/), a w wersji papierowej można otrzymać je również w sali obsługi na parterze głównej siedzibie łódzkiego MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102a.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia (https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/). Można również skorzystać z pośrednictwa tradycyjnej poczty (wysyłając na adres łódzkiego MOPS – ul. Kilińskiego 102/102a, 90-012 Łódź) lub złożyć go osobiście (w Wydziale ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z pracownikami Wydziału ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych pod numerem telefonu: (42) 685 43 70 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8-16 oraz we wtorki w godz. 9-17). Termin aplikowania upływa w poniedziałek, 10 października 2022 r.

W 2021 r. MOPS Łódź udzielił takiego wsparcia 143 osobom

W całym ubiegłym, 2021 roku (dwa semestry) pula środków przeznaczona na tego rodzaju dofinansowanie wyniosła w sumie prawie 780 tys. zł. Z tej formy wsparcia skorzystały za pośrednictwem MOPS w Łodzi 143 osoby. Z kolei w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 dofinansowanie kosztów edukacji wyniosło niemal 382 tys. zł

Fundusze przeznaczone na pomoc w zdobyciu wykształcenia na poziomie wyższym są przyznawane w ramach programu „Aktywny Samorząd” 2022 i pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt