Kryzys zagraża miejskim inwestycjom. Gdzie można spodziewać się opóźnień? [SZCZEGÓŁY]

Coraz częściej wykonawcy prowadzonych w Łodzi inwestycji wstrzymują prace ze względu na spowodowany rosnącą inflacją skokowy wzrost cen materiałów budowlanych. Niemal wszyscy żądają renegocjowania kontraktów, czyli wypłaty większych pieniędzy.

W ostatnich dwóch latach rynek budowlany został dosłownie zmiażdżony wieloma niesprzyjającymi okolicznościami. Najpierw miejskie inwestycje zdemolowała pandemia oraz napaść Rosjan na Ukrainę. W 2022 roku kryzysową sytuację dodatkowo pogorszyła wzrastająca z miesiąca na miesiąc inflacja. Fachowcy z branży oceniają zjawisko jednoznacznie - cenowe szaleństwo.

Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim z brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów, tym bardziej, że mają kłopoty z wykonaniem tych już podpisanych. Wojna wstrzymała także łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła.

Większość firm zwraca się do miasta z prośbą o waloryzację wynagrodzeń w zawartych umowach. W związku z tym, miasto musiało wyznaczyć priorytety, czyli wskazać te projekty, które są konieczne do realizacji. Kluczowe jest zakończenie procesu rewitalizacji centrum Łodzi i Księżego Młyna, a także dokończenie przebudowy Trasy Górna, ulicy Przybyszewskiego i modernizacji zajezdni Chocianowice.

- Końcówka 2022 roku to jeden z trudniejszych momentów w miejskich inwestycjach. Chcę podkreślić, że kryzys, z jakim się mierzymy, to nie jest tylko problem Łodzi. W Polsce widać wyhamowanie aktywności budowlanej i musimy mieć świadomość, że wpłynie to zdecydowanie na dynamikę rynku budowlanego w 2023 roku. Nie ma firmy, która nie zwróciłaby się do nas z prośbą o waloryzację umowy. Prowadzimy trudne rozmowy i mediacje, stawka jest bardzo duża. W grę wchodzi nie tylko realizacja inwestycji w terminie, ale również zakres prac czy ich realizacja w ogóle. Przykładem z ostatnich dni jest modernizacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115. Wykonawca wstrzymał prace, a obecnie prowadzimy negocjacje, tak aby jak najszybciej je wznowić - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt