9 dni do premiery „Wiedźmina". Geralta z Rivii łączy z Łodzią nie tylko ogromny mural!

Do premiery 2. sezonu hitu Netflixa zostało niewiele ponad tydzień. Geralt z Rivii pochodzi z Łodzi i to tutaj odnajdziemy niezwykłe miejsca nawiązujące do największego polskiego superbohatera.

Mural z Wiedźminem -  fot. ŁÓDŹ.PL
Mural przedstawiający Geralta z Rivii , fot. ŁÓDŹ.PL

To właśnie w Łodzi znajduje się największy na świecie Geralt z Rivii. Dosłownie. Mowa o gigantycznym muralu na ścianach trzech wieżowców na tzw. Manhattanie. Autorem projektu muralu jest Jakub Rebelka, malarz, twórca komiksów, zdobywca wielu nagród, jeden z najciekawszych ilustratorów w Polsce.

Wiedźmiński mural

Projekt, którego jest autorem, jest spektakularny: trzy ponad 70-metrowe ściany na łódzkim Manhattanie, przy ul. Piotrkowskiej 182. Gigantyczna praca swoją formą nawiązuje do klasyki malarstwa: widzowie z pewnością dostrzegają w nim inspirację „Wędrowcem nad morzem mgły” Caspara Davida Friedriecha. 

– Z ogromną przyjemnością zaprojektowałem mural przedstawiający Wiedźmina właśnie dla Łodzi, rodzinnego miasta pisarza. Moim zamierzeniem było ukazanie wyobrażenia świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Chciałem, żeby oglądający mogli poczuć skalę i złożoność tego świata, a jednocześnie zostawić miejsce dla wyobraźni widza, który będzie mógł interpretować obraz, tworząc jego własną historię – mówi Rebelka.

Łódzkie ślady Wiedźmina

Kolejnym wiedźmińskim miejscem w Łodzi jest skwer jego imienia. Znajduje się na placu Komuny Paryskiej, a nadanie mu właśnie takiej nazwy jest upamiętnieniem faktu, że Geralt z Rivii jest, ni mniej, ni więcej, tylko łodzianinem.

To właśnie w Łodzi Andrzej Sapkowski, wybitny twórca fantasy, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków napisał pierwsze przygody Białego Wilka. Powieść rozwinęła się w sagę, kochaną na całym globie, a Geralt jest największym superbohaterem o polskim rodowodzie.

A to prowadzi nas w kolejne ciekawe miejsce, do zabytkowego budynku przy ul. Narutowicza 57. To właśnie tutaj Andrzej Sapkowski w drugiej połowie lat 80-tych wymyślał kolejne opowiadania i tomy wiedźmińskiej sagi.

Geralt na skwerze w Łodzi

Ale wróćmy jeszcze na skwer Geralta. Dzisiaj może nie wygląda on wielkomiejsko, ale to się niebawem zmieni. Skwer Wiedźmina zostanie zmodernizowany razem z placem Komuny Paryskiej. 

To nie koniec niespodzianek. Fani Geralta z Rivii za sprawą Budżetu Obywatelskiego zdecydowali, że na skwerze stanie rzeźba Wiedźmina. Jej montaż zbiegnie się w czasie z oddaniem do użytku przebudowanego zieleńca, co oznacza, że zobaczymy ją w okolicach premiery kolejnego sezonu superprodukcji Netflix.

Zobacz także


Polecane aktualności

Przychodnia przy ul. Majzela 3 -  fot. Paweł Łacheta

Przychodnia przy ul. Majzela po remoncie. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

OHO / ŁÓDŹ.PL

Nowe gabinety lekarskie i zabiegowy, odnowione łazienki, rejestracja dostosowana do potrzeb osób z... więcej

Jemy w Łodzi Pizza Fest -  fot. Jemy w Łodzi

Jemy w Łodzi Pizza Fest 2022. Zobacz wszystkie propozycje restauracji [ZDJĘCIA]

KS / ŁÓDŹ.PL

W szóstej edycji Jemy w Łodzi Pizza Fest weźmie udział aż 37 restauracji, a goście będą mogli... więcej

Rozbudowa Kopernika -  rys. Ryszard Zawierucha

Ruszyła rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jakie to zmiany dla pacjentów?

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Rozpoczęła się rozbudowa szpitala im. Kopernika, będąca ostatnim etapem przekształcenia go z... więcej

Noworoczny Koncert Wiedeński -  mat. prasowe

Noworoczny Koncert Wiedeński. Gwiazdy wystąpią w Filharmonii Łódzkiej

rd / ŁÓDŹ.PL

Gwiazdorska obsada, soliści, orkiestra i balet, przepiękne głosy oraz projekcje multimedialne - to... więcej

Śmigłego-Rydza - wizualizacja -  mat. prasowe

Remont al. Śmigłego-Rydza. Ogłoszono przetarg na przebudowę kolejnego odcinka

ML / ŁÓDŹ.PL

Miasto poszukuje firmy, która przebuduje al. Śmigłego Rydza na odcinku od ul. Przybyszewskiego do... więcej

Kontakt