Nowe urządzenie pomiarowe, instalowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie znajdować się przy al. Jana Pawła II, przy zachodniej nitce trasy, na odcinku pomiędzy ul. Obywatelską a ul. Pabianicką. Jest on montowany w ramach projektu rozbudowy ogólnopolskiego systemu fotoradarowego CANARD (Centrum Automatyzacji Nadzoru nad Ruchem Drogowym).
Będzie to już piąty fotoradar GITD w Łodzi. Cztery zamontowane wcześniej rejestrują przekroczenia dopuszczalnej prędkości na al. Włókniarzy (przy skrzyżowaniu z ul. Srebrzyńską i niedaleko skrzyżowania z ul. Liściastą), al. Palki (w rejonie skrzyżowania z ul. Smutną) i na ul. Pabianickiej (niedaleko skrzyżowania z ul. Gombrowicza).
Będzie ich jeszcze więcej
W dalszej perspektywie program ten przewiduje także montaż specjalnych urządzeń wyłapujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Takim nadzorem ma być objętych 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 18 polskich miastach.
W Łodzi wstępnie (ostateczna decyzja zapadnie po oględzinach, jakie nastąpią tuż przed montażem) wytypowano trzy skrzyżowania: al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego, al. Kościuszki z ul. A. Struga i ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów). Te miejsca znalazły się w czołówce listy najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowań w Polsce, jaką sporządził Instytut Transportu Samochodowego po ogólnokrajowej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji. Wykryją pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić jego tor ruchu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu (numer rejestracyjny auta, czas i miejsce zdarzenia itd.). Pojawią się w mieście prawdopodobnie w I kwartale 2022 r.
Ogólnopolska rozbudowa systemu
W ramach rozbudowy systemu CANARD inspekcja transportu drogowego zakupi łącznie 358 nowych urządzeń rejestrujących. Część zastąpi wysłużone już fotoradary, ale 100 zostanie zainstalowanych w nowych lokalizacjach w całym kraju: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących.