Aquapark Fala świętuje 14. urodziny. Czy znasz jego niezwykłą historię? [ZDJĘCIA]

W środę (2 lutego) aquapark Fala obchodzi swoje 14. urodziny. Z tej okazji przypominamy historię tego łódzkiego kąpieliska.

Aquapark Fala -  fot. ŁÓDŹ.PL
Aquapark Fala świętuje swoje 14. urodziny , fot. ŁÓDŹ.PL

Pierwszy kompleks wodny w Parku na Zdrowiu w Łodzi o nazwie „Fala” został otwarty 19 czerwca 1976 r. Uznawany był za najpiękniejszy obiekt rekreacyjny w Polsce.

PRL: Miss Fali, naturyści i woda w kolorze laguny

Kąpielisko składało się czterech basenów: pływackiego o wymiarach olimpijskich, dwóch bliźniaczych o kształcie zbliżonym do kwadratów oraz jednego ze sztuczną falą, od którego wzięła się nazwa kąpieliska. Niecki basenów pomalowane były na niebiesko, żeby woda przypominała barwę laguny. Latem „Fala” przeżywała prawdziwe oblężenie. – Bywały upalne, letnie dni, w trakcie których sprzedawano dziennie nawet 20 tysięcy biletów – wspomina Jerzy Góralski, ówczesny dyrektor Łódzkiego Parku Wypoczynku. Od 1984 r. cyklicznie organizowano konkursu piękności Miss Fali, który przyciągał setki klientów. Swoją oazę mieli tutaj naturyści. Opalali się na specjalnym tarasie, obok basenu ze sztuczną falą. Wybory Miss Natura, czyli najpiękniejszej naturystki, organizowano w wąskim gronie amatorów opalania nago. Niestety obiekt zaczął popadać w ruinę, a w 1992 r. został zamknięty.

Aquapark Fala w PRLFalę uznawano w PRL za najpiękniejszy obiekt rekreacyjny w Polsce

Jeden cel - wybudować aquapark

W 2002 r. kandydatem na prezydenta Łodzi był Witold Rosset, miejski radny, który startował z komitetu wyborczego Łódź na Fali z obietnicą, że jako przyszły prezydent wybuduje w każdej dzielnicy aquapark. Wyborów nie wygrał, a prezydentem Łodzi został Jerzy Kropiwnicki, który zatrudnił swojego kontrkandydata w Urzędzie Miasta i dał mu tylko jedno zadanie: doprowadzić do wybudowania aquaparku w miejscu dawnego kąpieliska „Fala” przy al. Unii Lubelskiej.

Gdy zorganizowano konkurs na nazwę nowego obiektu, łodzianie zaproponowali m.in. „Wodne Piramidy”, „Oaza”, „Aquafan”, „Kopakabana”, „Zdrowisko”, „Piramidy łódzkie”, „Atol Łódź”, „Kaskada Łódzka”, „Błękitna Laguna”, „HydroRaj”, „Tsunami”, ale najwięcej osób przekonywało, że aquapark musi zachować nazwę „Fala”, by nawiązać do miejsca z czasów PRL i miłych wspomnień tysięcy łodzian. Łodzianie z radością przyjęli także fakt, że inwestor postanowił wybudować w nowym obiekcie basen ze sztuczną falą, by nawiązać do tradycji dawnego kąpieliska.

Otwarcie aquaparku FalaAquapark Fala wybudowano w miejscu dawnego kąpieliska

Otwarcie z pompą i... "Hawajkami"

Dzień przed oficjalnym otwarciem, 31 stycznia 2008 r., zaproszono gości honorowych, przecięto wstęgę w postaci girlandy z egzotycznych kwiatów, włączono sztuczną falę, a wokół basenu tańczyły piękne „Hawajki”. Były przemówienia i poświęcenie obiektu. 1 lutego w aquaparku pływali i korzystali z luksusowej Strefy Saun, pierwszej w Łodzi, do której można było tylko wejść bez stroju kąpielowego, już wszyscy łodzianie. Rok później otwarto zewnętrzną część aquaparku: basen rekreacyjny, sportowy oraz brodzik dla dzieci. Wokół ustawiono 800 leżaków.

Pół roku później łodzianie korzystali z dwóch nowych zjeżdżalni: czerwonej o długość 146 m i pomarańczowej o długości 130 m, które zostały od środka oświetlone diodami LED. Zjeżdżanie przetestowali jako pierwsi łódzcy dziennikarze, którzy stawili się na test w kostiumach i kąpielówkach z kamerami, aparatami i mikrofonami. Natomiast nie wszyscy mieli odwagę zjechać na największej w Polsce zjeżdżalni typu „kamikadze”, którą otwarto w 2010 r. 

Aquapark Fala - Strefa SaunLuksusowa Strefa Saun to tylko jedna z wielu atrakcji łódzkiego aquaparku

Coraz więcej atrakcji

Z każdym rokiem na „Fali” przybywało atrakcji. Powstała tęczowa zjeżdżalnia, zatoka ośmiornicy, zmieniono wystrój restauracji, aranżację Strefy Saun, wybudowano taras zewnętrzny. Spółka wyszła z zadłużenia i zaczęła na siebie zarabiać. Zarząd starał się, by przed każdym sezonem goście mogli korzystać z nowych atrakcji. W 2016 r. podjęto decyzję o budowie nowej hali basenowej, a także całorocznego basenu zewnętrznego, do którego będzie można się dostać specjalnym kanałem wpływowym.

Od otwarcia Aquaparku „Fala” mija 14 lat. Łodzianie pokochali piękny obiekt, który powstał z szacunkiem dla dawnego kąpieliska z czasów PRL. Do ducha tego miejsca nawiązuje nie tylko nazwa i basen ze sztuczną falą. W latach 80. na „Fali” swoją oazę mieli naturyści. Zaraz po oddaniu do użytku nowego aquaparku znów zaczęli zjeżdżać z całej Polski na Noce Naturystów.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt