AŻ Festiwal. Łodzianie pierwsi zobaczą premierę „Platée” Jeana-Philippe’a Rameau

Mieszkańcy Łodzi, jako pierwsi w Polsce, będą mogli obejrzeć pierwszą polską interpretację opery-baletu Jeana-Philippe’a Rameau pt. „Platée”. Wydarzenie zainauguruje tegoroczną – dziewiątą edycję AŻ Festiwalu organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi.

AŻ Festiwal -  fot. mat. pras. festiwalu
Polska premiera „Platée” Jeana-Philippe’a Rameau , fot. mat. pras. festiwalu

„Platée" – opera – balet została skomponowana przez Jeana-Philippe’a Rameau w 1745 roku. Autorem libretta był Adrien-Louis de Valois d’Orville, a utwór miał swoją premierę w Wersalu z okazji ślubu delfina Ludwika z Marią Teresą Hiszpańską. "Platée" zostanie zaprezentowany łódzkiej publiczności jako pierwsza polska interpretacja utworu Jeana-Philippe’a Rameau po 276 latach od powstania. Opera jest uznawana za jedną z najlepszych oper komicznych tego autora.

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych „Operativa" podjęło wyzwanie wystawienia opery-baletu J. Ph. Rameau i zrealizowało przedstawienie we współpracy ze studentami i pedagogami Akademii Muzycznej w Łodzi. W wydarzeniu wezmą udział także wystąpią studenci Akademii Muzycznych w Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Haute école de musique Genève (Szwajcaria). Ta kooperacja, m.in. dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, zaowocuje wystawieniem światowego dzieła, które łódzcy melomani obejrzą jako pierwsi już 4 i 5 listopada.

Klasyczna opera francuska

„Platée” to typowa dla francuskiej tradycji operowej i dla twórczości Jeana-Philippe’a Rameau opera-balet, a libretto przedstawia historię złośliwej intrygi, w którą są zaangażowani mitologiczni bogowie. Zmęczony zazdrością Junony Jowisz przystaje na propozycję boskiego intryganta Merkurego i aranżuje udawane małżeństwo z brzydką nimfą, która rządzi królestwem żab - Plateą. Dziewczyna o dyskusyjnej urodzie i dużej pewności siebie bez zastrzeżeń wierzy w nagłe amory władcy bogów, nieświadoma, że stała się pośmiewiskiem nie tylko całego bagna, ale i mieszkańców Olimpu. W łódzkiej inscenizacji wykonawcy przenoszą akcję w realia szkolne i nadają jej nowy kontekst: braku tolerancji, agresji i znęcania się.

Wśród realizatorów „Platée" są m.in. Marcin Sompoliński, który jest nie tylko dyrygentem, ale i osobą odpowiedzialną za kierownictwo muzyczne. Reżyserią zajęła się Natalia Kozłowska. Ruch sceniczny opracowała Agnieszka Łuczyńska, a nad scenografią i kostiumami czuwała Zuzanna Markiewicz. Wśród wykonawców obok wspomnianych już studentów Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pojawi się chór łódzkiej uczelni i Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa (MuOB).

Spektakle w sali koncertowej i online

Bilety w cenach: 20 i 30 zł są do nabycia w kasie przed spektaklem, który zostanie zaprezentowany w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2A.

Osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu online, mogą skorzystać z transmisji na portalu YouTube: 4 listopada, godz. 18:00: https://youtu.be/iRi1VQOtr_E i 5 listopada, godz. 18:00: https://youtu.be/AnP6Cu3gkDw

Zobacz także


Polecane aktualności

Urodzinowe zwycięstwo! ŁKS Łódź pokonuje Ruch Chorzów  -  fot. Jakub Piasecki

Urodzinowe zwycięstwo ŁKS Łódź! Łodzianie pokonują Ruch Chorzów

PB / ŁÓDŹ.PL

Piękny prezent sprawili piłkarze swoim kibicom w 114. rocznicę założenia klubu – pewne zwycięstwo z... więcej

Łodzianizmy. W co grali kiedyś łodzianie? Poznaj „grańcówkę" i „klińcówkę" -  fot. Envato Elements

Łodzianizmy. W co grali kiedyś łodzianie? Poznaj „grańcówkę" i „klińcówkę"

agr / ŁÓDŹ.PL

Sprawdzamy, jakie zabawy zajmowały kiedyś młodych łodzian. Na czym polegały gry „grańcówka" i... więcej

Można już składać wnioski o dodatek węglowy -  fot. Envato Elements

Dodatek węglowy. Dla kogo jest, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek?

KS / ŁÓDŹ.PL

Dodatek węglowy to jednorazowa pomoc, która przysługuje osobom ogrzewającym domy za pomocą kotłów na... więcej

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych przy Włókienniczej -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mieszkanie chronione powstało przy Włókienniczej 3. MOPS Łódź szuka lokatorów

IJK / ŁÓDŹ.PL

Pięcioro pełnoletnich łodzian z niepełnosprawnościami zamieszka wkrótce w mieszkaniu chronionym... więcej

Orangutany świętują swój dzień w Orientarium w Łodzi -  fot. Orientarium w Łodzi

Dzień Orangutana w Orientarium w Łodzi. Zobacz, jak harcują w swojej zagrodzie [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Orangutana, jednego z najbardziej błyskotliwych stworzeń na... więcej

Kontakt