Budowa Trasy Górna wchodzi w trzeci etap prac. Gdzie są teraz maszyny? [ZDJĘCIA]

Budowa trzeciego etapu Trasy Górna nie zwalnia. Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy (od ul. Rzgowskiej) z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1.

Budowa Trasy Górna -  fot. Stefan Brajter
To już trzeci etap prac nad Trasą Górna , fot. Stefan Brajter

Budowa trzeciego etapu Trasy Górna to jedna z ważniejszych inwestycji w Łodzi. Pozwoli na uruchomienie i sprawną obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni ok. 44 ha. Obecnie na tych terenach funkcjonuje już pierwszy budynek firmy Amazon o pow. ponad 70 000 m2. Uruchomienie nowego podłączenia do autostrady pozwoli na przeniesienie całego ruchu samochodów ciężarowych z obecnego wjazdu od ul. Józefów.

 – Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Kilka dni temu zakończyliśmy prace archeologiczne sondażowe, udało nam się również ukończyć roboty przy nasypie przeciążeniowym przy węźle od strony ulicy Rzgowskiej. Obecnie trwa usuwanie kolizji z istniejącą infrastrukturą – roboty melioracyjne, wodociągowe oraz budowa kolektora kanalizacji deszczowej – mówi Marcin Stępień, kierownik robót. – Wykonane zostało odhumusowanie 80% długości trasy, na ok. 20% jest już przygotowane koryto pod konstrukcję drogi. Rozpoczyna się przebudowa przepustów wzdłuż drogi serwisowej.

Jak się zmieni Trasa Górna?

Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy (od ul. Rzgowskiej) z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1. Niemal 5 km to zadanie miasta Łódź, pozostały fragment (od granic miasta do węzła na terenach gminy Brójce) zbuduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nowa droga będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę (o szerokości 3,5 m), na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi powstaną ronda z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego.

Droga dla rowerów i zieleń

Na Trasie Górna nie zabraknie też drogi dla rowerów oraz zieleni. Posadzonych zostanie blisko 3000 drzew oraz ponad 22 tysiące krzewów, w tym: dąb szypułkowy, klon pospolity, sosna górska, grab pospolity, jarząb turyngski, wierzba siwa, brzoza brodawkowata, platan klonolistny. Wśród krzewów pojawią się krzewuszka cudowna, berberys Thunbergii, róża wielokwiatowa, głóg jednoszyjkowy. Ponadto kilka tysięcy bylin i traw ozdobnych.

Wartość łódzkiej części inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 62,4 mln zł, z budżetu państwa 12,5 mln zł.


Projekt pn. "Budowa dojazdu do węzła na autostradzie A1 – budowa III Etapu Trasy Górna" realizowany na mocy uchwały Nr 1/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 5 stycznia 2022 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mała mama -  fot. kadr z filmu Mała Mama

Projekcja filmu „Mała mama” w Muzeum Kinematografii. Dodatkowo dyskusja z psychologiem

KaWa / ŁÓDŹ.PL

We wtorek (24 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum... więcej

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Łodzianie zagrają o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami -  fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

IV liceum ogólnokształcące w Łodzi -  fot. Wikipedia

Łodzianizmy. Kto do „Czwórki” chodzi, ten po angielsku szprecha…

agr / ŁÓDŹ.PL

Kiedyś żeńskie liceum, aktualnie placówka koedukacyjna cieszącą się dużym uznaniem. Historia... więcej

Kontakt