Budynek dawnej filologii zmienia się w sąd. Widać pierwsze efekty

Powrót starannie odrestaurowanej wieżyczki na szczyt gmachu dawnej siedziby Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy al. Kościuszki 65 to dobry moment, by przypomnieć o zmianach, jakie przechodzi ten zabytek. Po remoncie, który jest mniej więcej na półmetku, stanie się nową siedzibą Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Remont budynku dawnej filologii -  fot. ŁÓDŹ.PL
Zabytkowy budynek dawnej filologii zmienia się w sąd , fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe otwarcie

Wymiar sprawiedliwości kupił budynek od miasta jeszcze w 2014 r. Start planowanej już wtedy renowacji opóźniały jednak problemy z wyłonieniem wykonawcy, który zrealizowałby zadanie w założonym budżecie. Dopiero trzeci przetarg zakończył się sukcesem, a to tylko dzięki temu, że Sąd Apelacyjny postanowił dołożyć kilka milionów złotych z rezerwy zachomikowanej na nieprzewidziane wydatki, żeby projekt wreszcie wszedł w fazę realizacji. Prace rozpoczęły się w lipcu 2019 r. i mają zakończyć się mniej więcej latem 2022 r. Choć po kilkunastu miesiącach robót pierwsze zmiany widać już gołym okiem, warto sobie uzmysłowić, jak dużą przemianę czeka wielki gmach.

Widać już pierwsze efekty renowacji zabytkowego gmachu

Historia i nowoczesność

Projekt przebudowy gmachu przewiduje m.in. odrestaurowanie klatki schodowej, renowację polichromii i zdobień, odnowienie audytorium oraz remont wieżyczki astronomicznej (odzyskała nawet zegar - kto pamięta, że w ogóle tam był?). Budynek zostanie wyposażony w nowoczesną sieć teleinformatyczną. Będzie miał podziemny parking od strony ul. Wólczańskiej  (od jego wykopania zaczął się remont) oraz windy, a na zewnątrz parking dla rowerów. Szczegółowej renowacji z odtworzeniem uszkodzonych detali architektonicznych poddana zostanie elewacja zabytku. Zmieni się też jego otoczenie. W końcowym etapie remontu powstaną nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego, jakie otacza budynek od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. Wszystkie prace odbywają się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, bo budynek jest pełen cennych historycznie elementów. Historię ma wszak bogatą.

Widać już pierwsze efekty renowacji zabytkowego gmachu

Siedziba różnych szkół

Gmach wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Charakterystyczna wieżyczka wieńcząca narożnik była pierwszym w Łodzi obserwatorium astronomicznym, z którego korzystali uczniowie tej szkoły. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 – PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny UŁ wraz z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich.

Kosztowny wydatek

Remont, którego pierwsze efekty widać już zewnątrz, jeszcze częściowo zza rusztowań, przywróci budynkowi świetność, o której zapewne mało kto w Łodzi jeszcze pamięta. Koszt tej inwestycji to niemal 72 mln zł, na co składają się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na termomodernizację gmachu.

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt