Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w nadchodzący weekend (2-4 września) czeka nas wiele ciekawych wydarzeń. Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać.

fot. mat. pras.
Które z weekendowych wydarzeń są najciekawsze?

„Nie mów nikomu" w AOIA

W sobotę, 3. września, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na spektakl „Nie mów nikomu”, który poruszy temat wykluczenia osób głuchych w Polsce. Będzie to zaskakująca lekcja wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka, w całości tłumaczona na język migowy. Reżyser stworzył obraz pokazujący problem wraz ze społecznym, ale też językowym kontekstem. – Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Na początku czułem się zawstydzony tym, jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie? – mówi Adam Ziajski, reżyser spektaklu.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez maila sekretariat@aoia.pl lub tel. 42 633 26 41.

Krystian Ochman w Teatrze Muzycznym

Zwycięzca 11. edycji The Voice of Poland, laureat nagrody publiczności w konkursie premier w Opolu, reprezentant Polski w tegorocznym konkursie Eurowizji (zajął 12. miejsce) – Krystian Ochman – wystąpi 2 września o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym przy ul. Północnej 47/51. Utalentowany wnuk słynnego polskiego tenora, Wiesława Ochmana, w listopadzie 2021 r. wydał płytę „Ochman”, na której znalazł się jego pierwszy autorski utwór pt. „Światłocienie”. Koncerty artysty, uznawanego za muzyczne objawienie roku, są widowiskami pełnymi wokalnego kunsztu i energii. Krystian oprócz wyjątkowych umiejętności wokalnych jest też zdolnym instrumentalistą – gra na fortepianie i trąbce. Bilety kosztują: 100, 150 i 180 zł.

Beethoven w Kościele Ewangelicko-Reformowanym

Orkiestra Polish Camerata zaprasza na kolejny koncert w ramach VII Festiwalu „Polish Camerata swojemu miastu – Ludwig van Beethoven, spóźniony jubileusz”. W niedzielę, 4 września, o godz. 17:00 będzie można posłuchać dwóch koncertów symfonicznych muzycznego geniusza wszech czasów. Będzie to poruszająca II Symfonia D-dur op. 36, którą Beethoven skomponował w obliczu nasilającej się głuchoty, oraz IV Symfonia B-dur op. 60 – dzieło genialne, ale pozostające w cieniu innych utworów kompozytora. Berlioz, Mendelssohn i Schumann uważali je za wybitne, a sam Mendelssohn był przez długi czas właścicielem rękopisu symfonii.

Koncert, na który wstęp jest bezpłatny, odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi przy ul. Radwańskiej 37.

Polówka - weekendowe kino na leżakach

Pierwsze wrześniowe seanse TME Polówka to porcja doskonałego kina, które jak zwykle można obejrzeć bezpłatnie. W piątek, 2 września, można zobaczyć hiszpańską komedię z Javierem Bardemem w roli szefa korporacji, który okrutnie manipuluje pracownikami (Brama Miasta, ul. Kilińskiego 66). Tego samego dnia w kinie na Widzewskiej Górce (ul. Chmielowskiego, Czernika, Bartoka) zostanie wyświetlony obsypany nagrodami film „Parasite”, czyli mistrzowska opowieść o rodzinie nieudaczników, którzy z perfekcyjnym planem chcą wejść do świata bogaczy. Natomiast w sobotę Fuzja (ul. Milionowa 6a) wyświetli horror „Doktor sen”, w którym główną rolę gra Ewan McGregor. Niedzielne seanse Polówki to: „Był sobie chłopiec” na Moto Polówce (Parking TME) i film z ukraińskimi napisami pt. „Z zawiązanymi oczami” na Stawach Stefańskiego. 

Wrześniowe projekcje TME Polówka rozpoczynają się o godz. 20:00.

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz

Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz, (2–4 września) ma najbogatszy program spośród wszystkich poprzednich edycji. Organizatorzy zaplanowali ponad 400 godzin spotkań z gośćmi oraz panele dyskusyjne, prelekcje, pokazy, warsztaty i konkursy. Kapitularz odwiedzą takie sławy fantastyki jak: Michał Gołkowski, Witold Jabłoński czy Robert M. Wegner – pisarz fantasy, autor opowiadań i powieści osadzonych w świecie Meekhanu. Gościem specjalnym będzie Wojciech Siudmak – malarz, autor „Powitania dnia” przy ul. Więckowskiego 3. Zaplanowany został także konkurs cosplay, warsztaty rzemieślnicze i wystawa sów. W programie są także rozgrywki gier planszowych, konsolowych i RPG. Dla lubiących zakupy i polujących na oryginalne gry, akcesoria oraz nowości ze świata fantastyki udostępniona będzie przestrzeń targowa, a ci, którzy zechcą odpocząć, mogą skorzystać z legendarnych sleeproomów. 

Festiwal odbywać się będzie na terenie budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Pomorskiej 171/173.

Wejściówka na trzy dni festiwalu kosztuje 80 zł. Bilet na piątek – 40 zł, sobotę – 60 zł, a wejście w niedzielę kosztuje 30 zł.

Informacje o biletach i programie znajdują się na stronie: kapitularz.pl

Wędrowny mnich, złoty płaz i moda w Galerii Ogrodowa8

Galeria Ogrodowa8 w piątek, 2 września, o godz. 18:00 zaprezentuje dwie wystawy. „Wędrowny mnich” autorstwa Agnieszki Koteckiej to opowieść o wędrówce, instalacja stworzona z tekstyliów, którym nadano liturgiczne znaczenie. Drugą wystawę, która nosi tytuł „Złoty płaz”, przygotował Fernando Montiel Klint. To zbiór fotografii, które łączy temat komunikacji, mieszanka nauki, sztuki i rytuałów oraz zaproszenie do zachwytu, który według autora jest początkiem relacji skłaniającej do odpowiedzialności za środowisko. Obojga autorów łączy Meksyk – Agnieszka Kotecka mieszka w nim do wielu lat, a Fernando Montiel Klint jest obywatelem kraju, którego kulturę często uwiecznia na fotografiach. Uczestnicy wernisażu będą mogli zrobić także zakupy w butiku Pop up Shop by Modopolis, który oferuje zrównoważoną i odpowiedzialną modę łódzkich projektantów. 

Galeria mieści się w biurowcu Ogrodowa Office przy ul. Ogrodowej 8.

Pamięć o ofiarach likwidacji Litzmannstadt Getta i Wielkiej Szpery

Do 11 września trwają obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery (pełen program znajdziecie W TYM MIEJSCU). W piątek, 2 września, o godz. 18:00 w Centrum Dialogu odbędzie się spotkanie z Ocalałym z łódzkiego getta – Leonem Weintraubem – oraz pokaz reportażu „Leon – chłopiec, który przeżył piekło” (wstęp bezpłatny).  Na niedzielę, 4 września, zaplanowane są aż cztery wydarzenia. O godz. 12:00 w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się spotkanie pt. „O odkrywaniu historii obiektu: bransoletka z getta i losy rodziny Terkeltaubów-Torreyów” (bilety: 5 i 7 zł). O godz. 16:00 będzie można uczestniczyć w akcji performatywnej artystów z Teatru Chorea i Akademii Muzycznej, odnoszącej się do słynnego przemówienia Chaima Mordechaja Rumkowskiego, które przypomni Tomasz Rodowicz. Akcja „Oddajcie mi swoje życie” odbędzie się przy ul. Zachodniej 14 (wstęp bezpłatny).  Zaraz po tym rozpocznie się przemarsz śladami dzieci z getta łódzkiego, który zakończy się przy rzeźbie chłopca inspirowanej „Marzeniem Abramka” przy Centrum Dialogu przy ul. Wojska Polskiego 83. Tam uczestnicy spotkania upamiętnią symbolicznie dzieci, które dorastały w getcie łódzkim i w większości nie przeżyły wojny. Następnie o godz. 18:00 w Centrum Dialogu zaplanowana jest rozmowa z twórcami spektaklu plenerowego „Szpera '42” z 2012 r. – Ruthie Osterman, Łucją Herszkowicz, Eliną Tonevą, Tomaszem Rodowiczem i Joanną Chmielecką (wstęp bezpłatny).

Plener rysunkowy z Zieloną Łodzią

Zielona Łódź zaprasza na miejski plener rysunkowy w parku im. Sienkiewicza. Będziemy szczególnie uważnie obserwować warunki atmosferyczne i ich wpływ na postrzeganie naszego otoczenia. Śladami impresjonistów wielokrotnie będziemy studiować te same elementy parkowej przyrody, by zaobserwować, jak zmieniają się razem z pogodą.

Zajęcia rozpoczynają się zbiórką w Warsztacie Artysty naprzeciwko parku im. Sienkiewicza. Uczestnicy będą mogli wybrać materiały potrzebne im do pracy oraz zabrać ze sobą sztalugę plenerową i akcesoria. Następnie całą grupą zajmą wyznaczone miejsce w parku, gdzie będą indywidualnie pracować przy sztalugach.

Na warsztatach będzie można nauczyć się rysunku i malowania z obserwacji, co oznacza także studiowanie przyrody i architektury parku Sienkiewicza.

Zbiórka: Warsztat Artysty, ul. Tuwima 22/26

Rezerwacja sztalugi: 42 307 08 08, sklep@warsztatartysty.pl

Targi zajęć pozaszkolnych w Manufakturze

W piątek i sobotę (2–3 września) Manufaktura zaprasza na Manutornister – targi zajęć pozaszkolnych, które w godz. 12:00–20:00 będą odbywać się w rotundzie centrum handlowego. Ofertę dla dzieci i młodzieży na rok szkolny 2022/2023 przedstawią łódzkie instytucje kultury, szkoły językowe i taneczne, drużyny sportowe, kluby fitness oraz wiele innych. Można będzie zapisać dzieci na zajęcia z każdego języka świata. Na stoiska zaproszą MiG Szkolenia Językowe, Szkoły Helen Doron English, British Centre, Alliance Françaiseoraz BJ Centre Language. Szkoła Chow Gar Kung Fu da pokaz sztuk walki, a Saturn Fitness – samoobrony (aeroboks). Na fanów tenisa czekać będą Fundacja Eurotenis i Miejski Klub Tenisowy. Tancerze Egurrola Dance Studio zaprezentują różne style taneczne. Nowych talentów wokalnych poszukiwać będzie Chór Dziecięcego Miasta Łodzi, który wystąpi w sobotę ok. godz. 15:00. Ofertę edukacyjno-rozrywkową przedstawią też Pałac Młodzieży, Zespół Szkól Cosinus, a także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

Na spragnionych rozrywki i emocji czekać będą cztery profesjonalne symulatory wyścigowe, na których każdy będzie mógł sprawdzić się w roli kierowcy Lamborghini Huracan Super Trofeo na włoskim torze wyścigowym Monza.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. LODZ.PL

Ruszają remonty kolejnych dróg. Gdzie zobaczymy drogowców we wrześniu?

red / ŁÓDŹ.PL

Koniec wakacji nie oznacza spowolnienia prac remontowych na łódzkich drogach. We wrześniu robotników… więcej

Kontakt