Co robić w weekend w Łodzi? Sprawdź, dokąd warto się wybrać [PRZEWODNIK]

Ostatni w tym sezonie zlot restauracji na kółkach, koncerty w ramach „Polish Camerata Swojemu Miastu”, filmy w Starym Kinie i Kongres Nowej Mobilności w Manufakturze. Sprawdź, co będzie się działo w weekend (8-10 października).

Piotrkowska 217 - zlot food trucków

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich jesieniarzy. W weekend rozpocznie się jesienna edycja najstarszego w mieście zlotu food trucków Street Food Festival. Dawna odlewnia żelaza Józefa Johna przy Piotrkowskiej 217 wypełni się barami na kółkach. Czego możemy się spodziewać?

Festiwal to dobra okazja, aby z przytupem pożegnać lato i sezon foodtruckowych zjazdów. Podczas imprezy będzie można spróbować m.in. włoskich przekąsek od Panino, izraelskiej kuchni w foodtrucku Yaday, burgerów z szarpaną wieprzowiną w El Buos czy węgierskich langoszy i belgijskich frytek. Nie zabraknie również stoisk z bąbelkowymi goframi, rurkami z bitą śmietaną czy kawą. 

W sobotę (9 października) zjecie te pyszności w godz. 12:0022:00, w niedzielę (10 października) w godz. 12:0018:00.

Diabelski Młyn wrócił na rynek Manufaktury

Nad rynkiem Manufaktury znów góruje ogromne koło młyńskie. Do 17 października łodzianie i turyści będą mogli podziwiać niesamowitą panoramę miasta z wysokości 30 metrów!

Diabelski młyn stanął na rynku Manufaktury od strony ul. Zachodniej. Ma 30 metrów, a w 20 stylizowanych gondolach znajdzie się miejsce dla 80 osób. Nie ma ograniczeń wiekowych, choć dzieci poniżej 8. roku życia korzystają z atrakcji pod opieką dorosłych. Koło porusza się z „turystyczną” prędkością. 

Z góry rozpościera się przepiękna panorama miasta, którą będzie można podziwiać zarówno w dzień, jak i po zmroku. Koło młyńskie będzie kręcić się od godz. 12:00 do 22:00. Bilet ulgowy kosztuje 15 zł, normalny – 20 zł.

Samochody elektryczne i tor do jazd testowych

W najbliższy weekend (8 i 9 października) Manufaktura zamieni się w otwartą dla wszystkich przestrzeń elektromobilności, za sprawą Kongresu Nowej Mobilności. To wyjątkowa okazja, by poznać najnowsze modele samochodów elektrycznych i dowiedzieć się więcej o eco driving w praktyce.

W Manufakturze będzie można oglądać najnowsze modele hybrydowe i elektryczne, a wśród nich takie marki jak: Nissan, Opel, Hyundai, Skoda, Volkswagen, a także te z wyższej półki: Porsche, Mercedes, Audi czy BMW. Nie lada gratką będzie elektryczna… śmieciarka od Volvo Trucks.

W ramach wydarzenia odbędą się prelekcje i debaty edukacyjne oraz warsztaty poświęcone ekologii, ochronie klimatu i oczywiście elektromobilności. Zaplanowano także prezentację aktualnie dostępnych modeli samochodów elektrycznych, a także infrastruktury ładowania. 

Otwarcie Manufaktury Elektromobilności zaplanowano na godz. 18:00 w piątek. Podczas dwóch dni wydarzenia na rynku znajdziemy strefę expo – park samochodów elektrycznych, strefę elektromobilni.pl – park edukacyjny i tor do jazd testowych (jednoślady). 

Świętuj Dzień Drzewa

10 października obchodzony jest w Polsce Dzień Drzewa – Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) włącza się w tę akcję. 

Latem chłodzą otoczenie średnio o 11 stopni, zimą spowalniają porywiste wiatry, dzięki czemu ułatwiają ogrzewanie domów. Doskonale oczyszczają nie tylko powietrze, ale i glebę – usuwają i magazynują znajdujące się w niej zanieczyszczenia. Pochłaniają dwutlenek węgla… i hałas. Czy to skomplikowane, wielofunkcyjne maszyny? Nie, mówimy o drzewach! 

W niedzielę (10 października) o godz. 14:00 rozpocznie się oprowadzanie po proekologicznej wystawie „Ziemia (P)oddana”. Będzie to doskonała okazja do przyjrzenia się problemom ochrony naszej planety i relacji człowieka z przyrodą z ciekawej perspektywy – kuratorami wystawy była bowiem grupa młodych, zaangażowanych osób. 

Tego samego dnia, o godz. 15:00, będzie można jeszcze wziąć udział w wykładzie „O drzewach w mieście". O tym, jak komunikują się i reagują drzewa, a także co nam dają… i co my możemy dać drzewom, opowie Szymon Iwanowski – wiceprezes stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

Bilety na wydarzenie (oprowadzanie + wykład) w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

„Polish Camerata Swojemu Miastu” - jesień z Mozartem

Wybierz się na „Polish Camerata Swojemu Miastu” i posłuchaj koncertu Mozarta

Trwa cykl koncertowy „Polish Camerata Swojemu Miastu”. Tegoroczne wydarzenia są poświęcone genialnemu Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi, który w swoim niespełna 36-letnim życiu stworzył m.in. 27 koncertów fortepianowych.

Wszystkie koncerty w ramach „Polish Camerata Swojemu Miastu” odbywają się w niedziele (aż do 5 grudnia), a wstęp na nie jest bezpłatny. Podczas najbliższego z nich (10 października) widzowie wysłuchają koncertów fortepianowych G-dur KV 41, Rondo D-dur KV 382, C-dur KV 503, D-dur KV 537 w wykonaniu Marcina Kawczyńskiego, Krzysztofa Suwalda, Łukasza Kwiatkowskiego i Joanny Sochackiej. 

Start o godz. 17:00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (ul. Żubardzka 2).

Jeśli nie masz planów na weekend, dobrą opcją może okazać się wizyta w hotelu Stare Kino przy ul. Piotrkowskiej 120. 

W weekendowym repertuarze znajdziemy cykl „Filmowa femme fatale” a w nim dreszczowiec „Ostatnie uwiedzenie” z 1994 roku – seans w piątek (8 października) o godz. 16:15. Tego samego dnia czeka nas jeszcze „Zakochany Richard Gere” czyli film „Jankesi” – projekcja o godz. 18:30. Kolejny na weekendowej liście to „Mr. Gaga” w niedzielę (10 października) o godz. 16:15. 

Bilety w cenie 10 złotych do nabycia 20 minut przed seansem w sali kina (płatność gotówką). Rezerwacja biletów – sms 887 740 740. Bilety do odbioru najpóźniej 10 minut przed seansem.

Łodzianin w podróży - wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

W piątek (8 października) Muzeum Miasta (ul. Ogrodowa 15) zaprasza na spotkanie poświęcone książce towarzyszącej wystawie czasowej „Łodzianin w podróży” oraz oprowadzanie kuratorskie.

W publikacji zamieszczone zostały artykuły przybliżające różne oblicza łódzkich podróży – turystykę rowerową, robotnicze wczasy, rekreację łodzian w miejskich parkach. 

Najważniejszą część tomu stanowi obszerny artykuł Mirosława Jaskulskiego o początkach łódzkiego kolarstwa do 1914 r., wzbogacony publikowanymi po raz pierwszy archiwalnymi zdjęciami dotyczącymi tej dyscypliny sportowej. Jego uzupełnieniem jest tekst Macieja Jaśniewskiego przedstawiający rowerową wyprawę po Polsce łowiczanina Adolfa Tenusa. Kolejne artykuły poświęcone zostały: początkom zorganizowanego wypoczynku łódzkich robotników  i rekreacji łodzian w łódzkich parkach oraz najciekawszym obiektom eksponowanym na wystawie „Łodzianin w podróży”.

Początek o godz. 17:00. Bilety: 5 zł – ulgowy i 7 zł – normalny, zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82.

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt