Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych imprez [PRZEWODNIK]

Koncerty, plenerowe kino, spacery i wystawy. Sprawdź, gdzie warto zajrzeć w weekend (5-7 sierpnia), czytaj nasz przewodnik!

Manu Summer Jazz Sundays

W niedzielę (7 sierpnia) rozpocznie się 12. edycja kultowej serii Manu Summer Jazz Sundays, nagrodzonej w tym roku Jazzową Perłą Łodzi podczas Grand Prix Melomani.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – „Tribute to…” ma być hołdem złożonym największym postaciom polskiej sceny jazzowej: Maciejowi Strzelczykowi, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, Wojciechowi Karolakowi i Zbigniewowi Namysłowskiemu. Muzyczną cześć gwiazdom oddadzą artyści, którzy z nimi komponowali, występowali, przyjaźnili się i razem tworzyli niezapomniany jazz.

Podczas pierwszego koncertu muzykę Macieja Strzelczyka przypomni projekt Piotra Rodowicza, który był częścią ostatniego składu artysty. Strzelczyk był wybitnym skrzypkiem jazzowym i uznanym aranżerem. W trakcie kariery został nagrodzony szeregiem znaczących nagród, m.in. wyróżnieniem na festiwalu Jazz Juniors, Złotym Smyczkiem na Konkursie im. Zbigniewa Seiferta czy nominacją do „Fryderyka”.

Start o godz. 17:00 na Małym Rynku w Manufakturze.

Z wizytą w pałacu Karola Poznańskiego

Jak mieszkał syn Izraela Poznańskiego – Karol Poznański? W weekend warto zwiedzić wybudowany w stylu neorenesansowym pałac, w którym obecnie znajduje się Akademia Muzyczna w Łodzi.

W trakcie spaceru po imponującym pałacu przy ul. Gdańskiej 32, będzie można obejrzeć m.in. ogród zimowy, salę balową, salę bilardową z palarnią, jadalnię i jedyną w swoim rodzaju klatkę schodową z ogromnym witrażem. Wiele z tych pomieszczeń jest wyposażonych w meble, które były używane jeszcze przez rodzinę Poznańskich. Uwagę zwiedzających z pewnością przykują kunsztowne boazerie, zdobione sufity czy kominki.

Najbliższe oprowadzania zaplanowano na piątek i niedzielę (5 i 8 sierpnia) na godz. 11:00. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Wymagane są zapisy mailowe: promocja@amuz.lodz.pl lub tel. 42 66 21 645.

Filmowe lato w łódzkim

Zwiedzanie wystawy „Łódź filmowa" z przewodnikiem, pokaz filmów z archiwów domowych mieszkańców naszego miasta, seans filmu „Wymyk" i premiera filmu „Sonata" Bartosza Blaschke - to wszystko czeka na łodzian w Muzeum Kinematografii. 

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim" to wydarzenie organizowane wspólnie przez Festiwal Kamera Akcja, Bibliotekę Miejską w Łodzi i Muzeum Kinematografii, a wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Odbędzie się w piątek (5 sierpnia) w Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1).

O godz. 14:00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy stałej „Łódź filmowa". Na godz. 15:30 zaplanowano pokaz filmów domowych. O godz. 17:00 widzowie będą mogli obejrzeć film "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego. 

A o godz. 19:00 premierowo wyświetlony zostanie film „Sonata" Bartosza Blaschke, który opowiada opartą na faktach, historię Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Barbarą Wypych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

Letnie Koncerty w Altanie

Student i absolwentki Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi: Wojciech Dzwonkowski – baryton, Zuzanna Caban – sopran i Magdalena Cieślak – mezzosopran, zaprezentują znane i chętnie nucone, piosenki z muzycznych filmowych hitów. 

W repertuarze m.in. „Somewhere Over the Rainbow” z musicalu filmowego „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Śnić sen” z musicalu „Człowiek z La Manchy”, piosenka „Love Never Dies”, skomponowana przez mistrza sztuki musicalowej Andrew Lloyda Webbera czy utwór „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”. 

Koncert w parku Źródliska I w Łodzi (al. Józefa Piłsudskiego) odbędzie się w niedzielę (7 sierpnia) o godz. 17:00. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Letnie koncerty w Altanie" są bezpłatne.

„Baby witch" w Galerii Pop up Ogrodowa 8

Galeria Pop up Ogrodowa8 już w najbliższy piątek (5 sierpnia), zaprezentuje nową wystawę „Baby witch". Jej autorką jest nagradzana fotografka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej współtworząca Fundację Picture Doc – Aleksandra Szajnecka.

„Baby witch” w internetowym slangu oznacza młodą, dopiero zaczynającą swoją przygodę z ezoteryką i rytuałami osobę, która pragnie zgłębiać swoją wiedzę na temat magii. Artystka, poświęcając uwagę wiedzy ezoterycznej, w oparciu o wskazówki publikowane w popularnych mediach społecznościowych, decydowała się na realizację różnego rodzaju rytuałów i obserwacji, takich jak np. stawianie tarota czy odczuwanie wpływu księżyca na cykliczność organizmu.

Konfrontując te praktyki z własną wrażliwością i życiowym doświadczeniem – także tym z okresu pandemii stworzyła artystyczny zapis poświęcony wiedzy duchowej.

Wystawa w biurowcu Ogrodowa Office przy ul. Ogrodowej 8 będzie dostępna do 21 sierpnia.

Spacery po Łodzi z przewodnikiem

Spacery z wyjątkowym przewodnikiem, który nie tylko prowadzi nas do interesujących miejsc, ale też przekaże ogrom wiedzy, ciekawostek i akcentów humorystycznych – brzmi jak plan na idealne weekendowe przedpołudnie! 

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zaprasza na kolejny bezpłatny spacer poświęcony wielokulturowej Łodzi. Spotkanie zaplanowane jest na sobotę (6 sierpnia). Zbiórka o godz. 11:00 na placu Reymonta przy pomniku autora „Ziemi obiecanej".

Polówka - plenerowe kino dla każdego

Weekendowe propozycje Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka zadowolą fanów komedii romantycznych, horrorów, filmów dokumentalnych, a nawet wielbicieli twórczości Amy Winehouse. 

W piątek (5 sierpnia) w cyklu „Polsko-ukraińskie kino" zostanie wyświetlony film z napisami w języku ukraińskim, widzowie obejrzą „I tak Cię kocham". 

W sobotę (6 sierpnia) w Fuzji (ul. Milionowa 6a) będzie można zobaczyć horror w klimacie „Stranger Things" – „Odmieńcy".

Z kolei na niedzielę (7 sierpnia) zaplanowano projekcję słynnego dokumentu o życiu Amy Winehouse. „Amy" będzie prezentowana na Letnisku Księży Młyn. W tym samym czasie w ramach Moto Polówki na parkingu TME (ul. Rozalii 1) zostanie wyświetlona czarująca komedia romantyczna z 2006 roku z Cameron Diaz, Kate Winslet i Jude Law „Holiday".

Wszystkie projekcje są bezpłatne i rozpoczynają się o godz. 21:00.  

Dmytro Kozacki: „Światło zwycięży”

Wystawę fotografii autorstwa Dmytro Kozackiego, które przedstawiają portrety bohaterskich żołnierzy pułku Azow i mieszkańców Mariupola, broniących zakładów Azowstal, można oglądać w Bibliotece Tuvim przy ul. Tuwima 46. Autorem zdjęć jest 26-letni żołnierz i fotograf - Dymytro Kozacki, szef służby prasowej pułku Azow, którego los jest obecnie nieznany. Przed 20 maja i poddaniem Azowstalu Kozacki zdołał umieścić w sieci zdjęcia, które dokumentują codzienność trzymiesięcznego wojennego życia w podziemiach olbrzymiego kombinatu. Wśród nich jest słynne zdjęcie „Światło zwycięży”, które przedstawia żołnierza stojącego w strumieniu światła, Fotografie zostały umieszczone na terenie całej przestrzeni biblioteki, także w miejscach nie do końca oczywistych. Można je oglądać bezpłatnie do końca września.

KIPISZ: Kobiecy koncert w ogrodzie

Trio „mocnych, muzykujących kobiet" wystąpi w klimatycznym ogrodzie klubokawiarni KIPISZ ul. Piotrkowskiej 282 w sobotę (6 sierpnia) o godz. 20:00.

Zespół tworzą: Aleksandra Kędzia - wokalistka oraz instrumentalistka grająca na skrzypcach i pianinie; Zuza Siewiera pisząca piosenki wokalistka, grająca na ukulele, pianinie i gitarze oraz Martyna Olbrych - pianistka, basistka, kompozytorka, która supportowała wraz z zespołem m.in. Lecha Janerkę czy TSA.

Zobacz także


Polecane aktualności

Fern w OFF Piotrkowska -  mat. prasowe

Wielkie zmiany w OFF Piotrkowska. Nowy budynek Fern, a obok... szpilkostrada [WIZUALIZACJE]

Piotr Jach / ŁÓDŹ.PL

Rewolucyjne zmiany czekają OFF Piotrkowska Center, jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej... więcej

Zlot food trucków przy Skorupki -  fot. Paweł Łacheta

Zlot food trucków w hali MOSiR Łódź. Jedzenie, dmuchańce i postacie z Psiego Patrolu

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

W zbliżający się weekend hala sportowa MOSiR (ul. Skorupki 21) zapełni się food truckami z całej... więcej

Zmiany w kursowaniu MPK Łódź 15 sierpnia -  fot. ŁÓDŹ.PL

Zmiany w kursowaniu MPK Łódź w Święto Wojska Polskiego. Które linie pojadą objazdami?

TAnd / ŁÓDŹ.PL

W poniedziałek, 15 sierpnia, z uwagi na obchodzone święta, niektóre linie MPK Łódź pojadą objazdami. więcej

Student Depot II -  fot. mat. pras.

Prywatny akademik powstaje przy Wróblewskiego. Ponad 400 miejsc dla studentów [WIZUALIZACJE]

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Przy ul. Wróblewskiego 21, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla akademickiego oraz kampusu... więcej

„Zdrowy Sierpień" -  fot. FabrikaPhoto/envato.com

Bezpłatne badania do końca sierpnia. Profilaktyka raka piersi, plany dietetyczne i nie tylko!

JB / ŁÓDŹ.PL

Kolejki w przychodniach, czy zdalne teleporady w czasie pandemii sprawiły, że wielu łodzian... więcej

Kontakt