Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych wydarzeń [PRZEWODNIK]

Spektakle z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Manufakturze, rodzinne warsztaty, projekcje oscarowych filmów, spacer po Lesie Łagiewnickim i spotkanie wokół książki o łódzkich mozaikach. Zobacz nasz przewodnik i sprawdź, dokąd warto się wybrać w weekend 25-27 marca.

Weekend w Łodzi 25-27 marca

Międzynarodowy Dzień Teatru

W najbliższą sobotę (26 marca) Manufaktura zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W zaaranżowanej w niezwykły sposób rotundzie galerii handlowej miłośnicy teatru będą mogli nie tylko wziąć udział w spektaklach trzech łódzkich teatrów, ale także obejrzeć wyjątkowe wystawy.

Na deskach sceny w Manufakturze zaprezentują się aktorzy Teatru Małego i Powszechnego, a także zespół O!Impro. Na łodzian czekać będą także wystawy Teatru Wielkiego i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Pełna improwizacja

O!Impro, zespół znany na co dzień z występów w Teatrze Małym w Manufakturze, pokaże dwa komediowe spektakle improwizowane. Wszystko, co aktorzy robią na scenie, jest w stu procentach improwizowane! Artyści nie znają swoich ról, kwestii oraz nie posiadają żadnych rekwizytów. Wszystkie spektakle powstają w oparciu o sugestie publiczności, a każdy jest wyjątkowy, ponieważ wydarza się tylko raz – tu i teraz. Dowcipne dialogi, nieprzewidywalne zwroty akcji i zaskakujące pointy – to gwarancja doskonałej sobotniej zabawy.

Stand-up „Pomoc domowa radzi”

Teatr Powszechny zaprasza na stand-up „Pomoc domowa radzi” w wykonaniu kultowej Nadii – bohaterki uwielbianych przez widzów spektakli komediowych (m.in. „Pomoc domowa” czy „Dobra zmiana”) oraz internetowego serialu teatralnego. W stand-upie przygotowanym specjalnie z myślą o święcie w Manufakturze Nadia (w tej roli Arkadiusz Wójcik) zastanawiać będzie się nad relacjami międzyludzkimi. Będzie analizować je w kontekście rosnącej potrzeby kupowania i konsumpcji, w odniesieniu do niedziel niehandlowych i współczesnych sposobów spędzania wolnego czasu.

Człowiek z Manufaktury

To nie koniec atrakcji! W sercu Manufaktury będzie można podziwiać wystawę scenografii z „Człowieka z Manufaktury” – opery Teatru Wielkiego w Łodzi. Prace nad projektem trwały ponad 3 lata, a widowisko okazało się wielkim sukcesem. Teraz Teatr Wielki wznawia operę – pierwsze spektakle zaplanowane są na 21 i 22 maja. W rotundzie galerii handlowej Manufaktury pojawią się wielkoformatowe elementy scenografii: ozdobna klatka, naturalnej wielkości macewy – repliki z łódzkiego cmentarza żydowskiego, a także ogromny podwieszany witraż-rozeta.

Równie ciekawie zapowiada się instalacja przygotowana przez Teatr Powszechny w Łodzi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – projekt, który stanie na piętrze w galerii handlowej Manufaktury jest rozwinięciem wystawy „Krystian Lupa. Wizje. Wglądy”, poświęconej twórczości Krystiana Lupy, jednego z najważniejszych artystów teatru polskiego ostatnich dekad. 

Bezpłatne wejściówki na spektakle można odbierać przy Punkcie Informacji Manufaktury na hasło "Dzień teatru".

 

Harmonogram 

godz. 14:00 – Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego w Manufakturze – orędzie

godz. 14:15 – O!Impro, spektakl improwizowany

godz. 15:00 – Teatr Powszechny w Łodzi, „Pomoc domowa radzi – stand up”

godz. 16:00 – Teatr Mały w Manufakturze, „Sztuka”

godz. 17:15 – O!Impro, zakończenie

 

 

Oscarowy Piotruś i Wilk

Wiesz, jakie to uczucie trzymać w ręce Oscara albo przejść się Hollywoodzką Aleją Sław? Na spotkanie z producentem oscarowego filmu „Piotruś i wilk”, Zbigniewem Żmudzkim, zaprasza Biblioteka Gdańska (ul. Gdańska 8). 

Wyprodukowana przez łódzki Se-ma-for polsko-brytyjska animacja lalkowa „Piotruś i wilk” (reż. Suzie Templeton, 2006) otrzymała w 2008 r. Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. To jedna z trzech polskich produkcji, obok „Tanga” (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Idy” (2013) Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała słynną złotą statuetkę. 

W piątek (25 marca) na spotkanie z producentem „Piotrusia i wilka”, Zbigniewem Żmudzkim, zaprasza Biblioteka Gdańska. Uczestnicy wysłuchają relacji producenta z jego uczestnictwa w oscarowej gali w Los Angeles w 2008 r. oraz obejrzą projekcję zwycięskiego filmu „Piotruś i wilk”. 

Dla widzów dorosłych zostanie zaprezentowany także film „Tango” (Oscar w 1983 r.) oraz „Ichthys” (reż. Marek Skrobecki, 2005), po obejrzeniu którego brytyjscy producenci „Piotrusia i wilka” zdecydowali się na współpracę z łódzkim studiem. 

Start o godz. 17:00. Wstęp wolny!

Łódzkie mozaiki w Tuvimie

Na spotkanie z Bartoszem Stępniem i rozmowę wokół książki „Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u” zaprasza Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46). 

„Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u” to opracowanie prezentujące zagadnienia z zakresu niedocenianej estetyki czasów Polski Ludowej. W tej bogato ilustrowanej książce autor, Bartosz Stępień, kompleksowo opisał ponad 60 realizacji. Efektem jego kilkuletniej pracy badawczej jest katalog mozaik, sgraffito, płaskorzeźb ceramicznych i metalowych oraz malowideł zrealizowanych na terenie Łodzi.

Projektowaniem i wykonywaniem mozaik, malowideł i sgraffito zajmowali się czołowi łódzcy artyści plastycy różnych specjalizacji, których wkład w estetykę przestrzeni miejskiej i wnętrz obiektów na terenie Łodzi był często i niesprawiedliwie pomijany. Publikacja prezentuje ich twórczość plastyczną w kontekście architektury. Warto przyjrzeć się tym wyjątkowym realizacjom z czasów PRL-u i docenić ich ponadczasowy design.

Spotkanie odbędzie się w piątek (25 marca) o godz. 18:30. Wstęp wolny. 

 

 

Rodzinne warsztaty "NaSTRÓJ na zmiany"

Szukasz pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na wystawę, która zainspiruje do tego, by spojrzeć na sztukę z nowej perspektywy oraz na rodzinne warsztaty w niedzielę (27 marca) o godz. 12:30.

Czy zakładane przez nas ubranie może nas odmienić? Ubrania chronią nas przed zimnem, ale też mogą pełnić funkcje ozdobne, świadczyć o statusie zawodowym czy społecznym. Zmieniając strój, możemy zmienić to, w jaki sposób odbierają nas inni. Przebrania pozwalają też aktorom lepiej wcielić się w odgrywane role. 

– W trakcie warsztatu przyjrzymy się różnym elementom ubioru, jak również i sobie samym. Zastanowimy się, co może wyrażać ubranie oraz jak rozmaite miejsca mogą wpływać na nasze samopoczucie i… decyzje odzieżowe – zapowiadają organizatorzy. 

Warsztaty przeznaczone dzieci w wieku 8–13 lat z opiekunem. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 500 527 855 w godzinach 8:00–16:00 (piątek). Bilet: normalny 16 zł (dla pary opiekun + dziecko; kolejne dziecko + 8 zł).

Koncertowy weekend

Przed nami kolejny koncertowy weekend. Kto tym razem zagra w Łodzi?

W sobotę (26 marca) o godz. 21:00 Keja Pub (ul. Kopernika 46) zaprosi na koncert Nocnej Zmiany Bluesa. Bilety: 40–50 zł. 

Tego samego dnia w Atlas Arenie (al. Bandurskiego 7,) o godz. 18:00 odbędzie się Visual Concert – koncert muzyki filmowej. Bilety: 35–180 zł.

The Beatles Symfonicznie – to koncert zaplanowany na 27 marca na godz. 19:30 w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Bilety: 119 zł.

Spaceruj z Zieloną Łodzią

Na trzeci już w tym roku, a pierwszy wiosenny spacer, zaprasza Zielona Łódź. To właśnie oznak wiosny będą szukać uczestnicy przechadzki, która tym razem zagości w rezerwacie Las Łagiewnicki. 

Podczas niedzielnego spaceru będzie można dowiedzieć się wszystkiego o walorach tego rezerwatu, jednego z dwóch położonych na terenie Łodzi. Znajduje się on w samym centrum Lasu Łagiewnickiego, warto dowiedzieć się, co chroni i jaki jest cel jego utworzenia oraz jakie gatunki roślin czy zwierząt chroni. Przewodnikiem podczas spaceru będzie Paulina z Towarzystwa Ochrony Krajobrazu. Spacer tradycyjnie rozpocznie się o godz. 12:00. Miejsce zbiórki to most w Arturówku, między dwoma głównymi stawami. Jest to przedłużenie ulicy Skrzydlatej. Uczestnictwo w spacerach Zielonej Łodzi jest bezpłatne.

Zobacz także


Polecane aktualności

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi -  fot. arch. rodziny

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi

Karolina Tatarzyńska / ŁÓDŹ.PL

Alicja i Andrzej od 19 lat tworzą dom dla dzieci po przejściach. – Niedawno koleżanka zapytała mnie,... więcej

Piotrkowska - przekrój -  mat. ŁÓDŹ.PL

Piotrkowska to góry i doliny. Skąd się wzięły? Gdzie jest najwyżej, a gdzie najniżej?

MiWi / ŁÓDŹ.PL

Ulica Piotrkowska jest prosta jak strzała, jednak nie jest równa jak stół. Przechadzając się... więcej

Zyner's -  fot. KS

Zyner’s – nowa restauracja i pub w kamienicy przy Zielonej 6. Ten dziedziniec trzeba zobaczyć!

KS / ŁÓDŹ.PL

W zrewitalizowanej niedawno kamienicy przy ul. Zielonej 6 już zaczyna tętnić życie. To za sprawą... więcej

Anna Dymna w Alei Gwiazd na Piotrkowskiej -  fot. Radosław Jóźwiak

Anna Dymna odsłoniła gwiazdę w Alei Gwiazd na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

fot. Radosław Jóźwiak / ŁÓDŹ.PL

W piątek (1 lipca) w łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięta została gwiazda Anny Dymnej, wybitnej polskiej... więcej

Dąb Fabrykant w parku Klepacza w Łodzi -  fot. Konrad Ciężki

Dąb Fabrykant z Łodzi Drzewem Roku 2022. Teraz pora na Europejskie Drzewo Roku!

red / ŁÓDŹ.PL

Łódzki dąb Fabrykant zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2022 organizowanym przez Klub Gaja. Dzięki... więcej

Kontakt