Dąb Fabrykant z Łodzi Drzewem Roku 2022. Teraz pora na Europejskie Drzewo Roku!

Łódzki dąb Fabrykant zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2022 organizowanym przez Klub Gaja. Dzięki temu w lutym 2023 r. będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

Dąb Fabrykant w parku Klepacza w Łodzi -  fot. Konrad Ciężki
Dąb Fabrykant został Drzewem Roku 2022 , fot. Konrad Ciężki

Głosowanie internautów na Drzewo Roku 2022 trwało przez cały czerwiec. O ten zaszczytny tytuł walczyło 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale konkursu Klubu Gaja. Ostatecznie pewnie zwyciężył 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi uzyskując 5559 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Strażniczka Miłosnej Historii z Bieńkowic w woj. małopolskim (4538 głosów), a trzecie Lipa prof. Szafera z Broniszewa w woj. podkarpackim (1393 głosów).

Statuetka Drzewa Roku 2022 trafi w ręce Przemysława Bartosa - autora bloga „Przyroda dla Sosnowca", który zgłosił drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Łódź. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2022 roku w Warszawie podczas inauguracji 20. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że Fabrykant zdobył tytuł Drzewa Roku 2022. Pokazuje to, że szacunek i podziw dla przyrody nie mają granic. Mieszkając w Sosnowcu i promując drzewo z Łodzi udowadniam, że przyjaciele drzew mogą mieć wspólny cel i potrafią się jednoczyć. Fabrykant to majestatyczne drzewo, które od dzisiaj staje się symbolem jedności, walki o środowisko i przyjaźni ludzi z różnych zakątków Polski i świata - powiedział Przemysław Bartos, który zgłosił Fabrykanta do konkursu.

Dąb Fabrykant - niezwykłe drzewo z Łodzi

Fabrykant to dąb szypułkowy. Ma 180 lat, wysokość ok. 22,5 m, a obwód 458 cm. Jest pomnikiem przyrody. Do konkursu zgłosił go Przemysław Bartos (Przyroda dla Sosnowca).

Fabrykant, nazywany również Jagoszem, rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic. Podwójne nazewnictwo drzewa odnosi się do przemysłowej historii Łodzi, a także ma upamiętniać wybitnego animatora kultury łódzkiej. Pierwszą nazwę (Fabrykant) zaproponował biolog, profesor Jan Teofil Siciński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Natomiast druga nazwa - Jagosz, był to ukłon w stronę Mieczysława Jagoszewskiego, dziennikarza Ekspresu Ilustrowanego oraz Dziennika Łódzkiego, będącego propagatorem turystyki i krajoznawstwa na ziemi łódzkiej oraz współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Współcześnie dąb przyciąga odwiedzających z kilku powodów. Przede wszystkim zachwyca jego unikatowa budowa. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Ten poziomy konar powoduje, że szerokość korony Fabrykanta osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. 

Konkurs na Drzewo Roku Klubu Gaja

Organizowany od 12. lat Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. "W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi" - mówią organizatorzy.

Zobacz także


Polecane aktualności

Ulica Morgowa  -  fot. Google Street View

Morgowa do remontu. Wybrano wykonawcę, który dokona modernizacji ulicy

red / ŁÓDŹ.PL

Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja kolejnej łódzkiej drogi. Tym razem będzie to niemal... więcej

Dynamo Kijów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Krok do Ligi Mistrzów! Dynamo Kijów zagra z Benficą Lizbona na stadionie ŁKS

PB / ŁÓDŹ.PL

Piłka nożna w największym formacie zawita na stadion ŁKS. W czwartej rundzie eliminacji Ligi... więcej

Wiadukt  -  fot. Łacheta

Wiadukty na Przybyszewskiego w budowie. Sprawdź, jak postępują prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Jest już widoczna konstrukcja zupełnie nowego północnego wiaduktu ulicy Przybyszewskiego. Kończy się... więcej

Pasaż Schillera  -  fot. mat. pras.

Startuje metamorfoza pasażu Schillera. Dużo zieleni, nowa fontanna i nie tylko! [WIZUALIZACJE]

red / ŁÓDŹ.PL

W środę, 17 sierpnia, rozpoczną się prace modernizacyjne w pasażu Schillera. Z użytkowania wyłączony... więcej

Znów ożyje gmach po Sukcesji -  fot. Stefan Brajter

Sukcesja będzie znów otwarta! Zaskoczy łodzian nową nazwą i zupełnie inną ofertą!

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestora, za rok – latem 2023 r. – dawne Centrum... więcej

Kontakt