Dąb Fabrykant z Łodzi Drzewem Roku 2022. Teraz pora na Europejskie Drzewo Roku!

Łódzki dąb Fabrykant zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2022 organizowanym przez Klub Gaja. Dzięki temu w lutym 2023 r. będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

fot. Konrad Ciężki
Dąb Fabrykant został Drzewem Roku 2022
10 zdjęć
fot. Konrad Ciężki
fot. Konrad Ciężki
fot. Konrad Ciężki
fot. Konrad Ciężki
fot. Konrad Ciężki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Głosowanie internautów na Drzewo Roku 2022 trwało przez cały czerwiec. O ten zaszczytny tytuł walczyło 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale konkursu Klubu Gaja. Ostatecznie pewnie zwyciężył 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi uzyskując 5559 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Strażniczka Miłosnej Historii z Bieńkowic w woj. małopolskim (4538 głosów), a trzecie Lipa prof. Szafera z Broniszewa w woj. podkarpackim (1393 głosów).

Statuetka Drzewa Roku 2022 trafi w ręce Przemysława Bartosa - autora bloga „Przyroda dla Sosnowca", który zgłosił drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Łódź. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2022 roku w Warszawie podczas inauguracji 20. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że Fabrykant zdobył tytuł Drzewa Roku 2022. Pokazuje to, że szacunek i podziw dla przyrody nie mają granic. Mieszkając w Sosnowcu i promując drzewo z Łodzi udowadniam, że przyjaciele drzew mogą mieć wspólny cel i potrafią się jednoczyć. Fabrykant to majestatyczne drzewo, które od dzisiaj staje się symbolem jedności, walki o środowisko i przyjaźni ludzi z różnych zakątków Polski i świata - powiedział Przemysław Bartos, który zgłosił Fabrykanta do konkursu.

Dąb Fabrykant - niezwykłe drzewo z Łodzi

Fabrykant to dąb szypułkowy. Ma 180 lat, wysokość ok. 22,5 m, a obwód 458 cm. Jest pomnikiem przyrody. Do konkursu zgłosił go Przemysław Bartos (Przyroda dla Sosnowca).

Fabrykant, nazywany również Jagoszem, rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic. Podwójne nazewnictwo drzewa odnosi się do przemysłowej historii Łodzi, a także ma upamiętniać wybitnego animatora kultury łódzkiej. Pierwszą nazwę (Fabrykant) zaproponował biolog, profesor Jan Teofil Siciński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Natomiast druga nazwa - Jagosz, był to ukłon w stronę Mieczysława Jagoszewskiego, dziennikarza Ekspresu Ilustrowanego oraz Dziennika Łódzkiego, będącego propagatorem turystyki i krajoznawstwa na ziemi łódzkiej oraz współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Współcześnie dąb przyciąga odwiedzających z kilku powodów. Przede wszystkim zachwyca jego unikatowa budowa. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Ten poziomy konar powoduje, że szerokość korony Fabrykanta osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. 

Konkurs na Drzewo Roku Klubu Gaja

Organizowany od 12. lat Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. "W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi" - mówią organizatorzy.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt