Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022. Wyjątkowe spektakle w Fabryce Sztuki

Globalna katastrofa ekologiczna, a może technologiczna nieśmiertelność? Na jaki nowy świat czekamy, a jakiego się obawiamy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć artyści zaproszeni do udziału w 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.

Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wyjątkowe spektakle w Fabryce Sztuki -  fot. Piotr Nykowski
Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wyjątkowe spektakle w Fabryce Sztuki , fot. Piotr Nykowski

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się cyklicznie od 2010 r. w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Tegoroczna edycja została zaplanowana na 19–28 sierpnia. Jej hasłem przewodnim będzie Początek Nowego Świata”. 

– Teatr znowu ma szansę postawić najważniejsze pytania i zobowiązać się do szukania odpowiedzi. Powinien to zrobić, jeżeli chce zachować prawdziwe relacje z widzem – mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor festiwalu Retroperspektywy i Teatru CHOREA. – Możliwe, że znany nam stary świat odejdzie bezpowrotnie ze wszystkimi swoimi kategoriami i wartościami. Może zatem teatr w najbliższych latach ma za zadanie otworzyć okno na początek nowego prawieku? Z takimi zadaniem zwróciliśmy się do zaproszonych twórców, dla których ważna jest zarówno przeszłość, to, co nas uformowało przez pokolenia, jak i przyszłość, którą będziemy zmuszeni na nowo odkrywać i definiować w drugiej połowie XXI w. – wyjaśnia.

W poszukiwaniach odpowiedzi na te pytania Retroperspektywy sięgają do dorobku pionierów science-fiction: Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. Obaj w dalszym ciągu inspirują twórców i prowokują do zadawania trudnych, egzystencjalnych pytań. Mało kto wie, że pisarze się znali, ale choć intensywnie do siebie pisali, nigdy nie udało im się spotkać. O tym, jak ich korespondencyjna przyjaźń przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI, opowiada film „Lem vs. Dick” w reż. Mateusza Pakuły, produkcji Teatru Łaźnia Nowa. W spektaklu bazującym na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury występują Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.

Premiery na festiwalu Retroperspektywy

Tradycyjnie już Teatr CHOREA – organizator Retroperspektyw – przygotowuje na festiwal własną premierę. „Ragnarok” w reż. Adriana Bartczaka, związanego z norweskim Carte Blanche Dance Company, to opowieść o perfekcyjnej nieidealności człowieka w idealnym świecie.

Swoją odpowiedź na festiwalowe pytania przedstawi też Teatr KANA. Jego „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” w reż. Krzysztofa Popiołka, na podstawie „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, to sceniczne chóralne badanie kondycji świata i psychiki człowieka po wybuchu, przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań, które przylepiły się do niego w trakcie drogi i które przyniósł ze sobą aż do teraz. Spektakl był wielokrotnie nagradzany w Polsce, zdobył też pierwsze miejscem w ramach XII edycji Międzynarodowej Nagrody „Teatr Nagi” w Mediolanie w 2021 r.

Inną perspektywę wyzwań współczesności przyniesie spektakl „BOVARY” w reżyserii Joanny Lewickiej, zrealizowany przez Fundację od Wschodu do Zachodu oraz Gostner Theater, który będzie prezentowany w Polsce po raz pierwszy.

Co jeszcze nas zaciekawi? 

Podczas Retroperspektyw zaplanowano też koncerty, dyskusje oraz wystawę i spotkania tematyczne. Pełny program, informacje dotyczące biletów oraz zapisów na wydarzenia na www.retroperspektywy.com.

Zobacz także


Polecane aktualności

Remont Starego Rynku -  fot. LODZ.PL

Rewitalizacja Starego Rynku. Archeolodzy odkopali ponad tysiąc artefaktów!

ML / ŁÓDŹ.PL

Trwają prace na Starym Rynku. Czeka go gruntowny remont, ale zanim przejdzie znaczną metamorfozę,... więcej

Dynamo KIjów vs Benfica  -  fot. LODZ.PL

Benfica nie dała szans Dynamu Kijów. Porażka Ukraińców w Łodzi

PB / ŁÓDŹ.PL

W ostatniej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Benfica pokonała 2:0 Dynamo Kijów na stadionie ŁKS... więcej

Park nad Jasieniem -  fot. LODZ.PL

Kto zanieczyścił Jasień? Służby szukają osób, które zrzuciły ścieki

red / ŁÓDŹ.PL

Miejskie służby szukają osób, które zrzuciły do jednej z łódzkich rzek ropopochodne substancje. więcej

Nielegalny kemping w parku Julianowskim -  Fot. FB/Społeczny Komitet Ochrony Julianowa

Nielegalny kemping w parku Julianowskim. Drogo kosztował turystów

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Spacerowicze przecierali oczy ze zdumienia, widząc turystyczną przyczepę kempingową i obozowisko... więcej

Kluczowa dla rozwoju włókiennictwa okazała się ustawa -  fot. Archiwum

Gawędy łódzkie. Skąd się wziął fenomen włókienniczej Łodzi? Pomogły przepisy

agr / ŁÓDŹ.PL

Łódź niezmiennie kojarzy się z przemysłem włókienniczym, ale nie wszyscy wiedzą, dlaczego tak mocny... więcej

Kontakt