Fotofestiwal 2022 w Łodzi. Masa atrakcji na długi weekend w Art Inkubatorze

Oprowadzania kuratorskie, układanie puzzli, impreza taneczna z kuratorami i producentkami w roli DJ-ów, a nawet intencjonalne nicnierobienie. Trwający w Łodzi 21. Fotofestiwal nie zwalnia tempa w długi weekend. Na zwiedzających w całym mieście czeka ponad 40 wystaw spiętych hasłem WSPÓLNOTA, które jest tematem przewodnim festiwalu.

Fotofestiwal 2022 w Łodzi -  fot. Łukasz Szeląg / FB Fotofestiwal
Masa atrakcji na długi weekend w ArtInkubatorze , fot. Łukasz Szeląg / FB Fotofestiwal

W centrum festiwalowym Art_Inkubator przy Tymienieckiego 3 wolny czas będzie można spędzić na oglądaniu wystaw, ale też na sportowo, grając w badmintona czy ping-ponga.

W czwartkowy wieczór warto przenieść się do przestrzeni dawnej fabrycznej kotłowni na terenie Fuzji przy ulicy Milionowej, gdzie w partnerstwie z Polówką zorganizowany zostanie pokaz jednego z głośniejszych horrorów ostatnich lat – „Midsommar” w reżyserii Ari Astera.

– To gatunkowe ujęcie tematu festiwalu i jego mroczniejszego oblicza: wspólnoty przeradzającej się w niebezpieczny kult. Dodatkowych wrażeń dostarczy też sama sceneria przestrzeni dawnej elektrowni fabryki Scheiblera – zapewniają organizatorzy. 

Muzyka, wystawy, spotkania

Sobota będzie okazją do obejrzenia wystaw z Programu WSPÓLNOTA (Art_Inkubator) w towarzystwie ich kuratorów oraz do wizyty w Muzeum Książki Artystycznej (Tymienieckiego 24), gdzie będzie można… układać puzzle razem z artystką Basią Budniak, inicjatorką akcji I’m not a robot / Dlaczego obrazkowa CAPTCHA powoduje, że czuję się podle? Twórcy Fotofestiwalu – z zespołu kuratorskiego i producenckiego w sobotni wieczór przeniosą się do Niebostanu, by wcielić się w rolę DJ-ów. 

– DISKO ZAKVAS to kolektyw muzyczny powołany spontanicznie do życia w trakcie zeszłorocznego festiwalu. Jako organizatorzy Fotofestiwalu sami wcieliliśmy się w rolę DJ-ów. Ciągnie nas w stronę muzyki ze świata, afrykańskich, arabskich i latynoamerykańskich rytmów, 80’sów, a czasami w kierunku mocniejszych beatów electro, a charakteryzują nas kolorowe stroje – zachęcają. 

Długi weekend z Fotofestiwalem

To coś dla entuzjastów absolutnego nicnierobienia. Galeria Czynna w przewrotny sposób zinterpretowała hasło festiwalu: „czasami wspólnota, solidarność i wsparcie polegają na tym, by samemu wycofać się z czynu i umożliwić go innym”. Dlatego w niedzielę zaprasza na zwykłe spotkanie, a budżet niezrealizowanej wystawy przekażą ukraińskim artystom. 

Także w niedzielę będzie można się wybrać na spotkanie zorganizowane w konwencji dyskusyjnego klubu filmowego, a to za sprawą filmu, o którym nie da się nie rozmawiać. „Ostatni rycerze prawej strony”, zaprezentowany w sali teatralnej Art_Inkubatora, to ważny i odważny film Michała Edelmana o łódzkim oddziale ONR. Działania organizacji pokazane są z perspektywy członków stowarzyszenia, poznawanych z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. W czasie pokazu etiud studenckich Szkoły Filmowej w Łodzi zobaczyć będzie można także dokument „Oddech” Darii Kasperek.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.

Zobacz także


Polecane aktualności

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

red / ŁÓDŹ.PL

W środę, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi oficjalnie przybędą nam ponad 22 ha parków, które powiększą... więcej

W Porcie Łódź otwarto miasteczko rowerowe dla dzieci -  fot. mat. pras.

Port Łódź z nową bezpłatną atrakcją dla dzieci! Miasteczko rowerowe już otwarte

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

Ma 900 mkw. i pozwala młodym cyklistom na naukę zasad ruchu drogowego w bezpiecznym otoczeniu. Mowa... więcej

Decydujące mecze Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off? -  fot. Orzeł Łódź

Decydujące mecze żużlowców Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off?

MD / ŁÓDŹ.PL

Ogromne znaczenie będzie miało nadchodzące spotkanie zawodników H. Skrzydlewska Orzeł z Aforti Start... więcej

500 opasek bezpieczeństwa trafi do łódzkich seniorów. Rozpoczyna się nabór chętnych -  fot. Envato Elements

500 opasek bezpieczeństwa trafi do seniorów z Łodzi. Rozpoczyna się nabór chętnych

OHO / ŁÓDŹ.PL

500 łódzkich seniorów będzie mogło skorzystać z opasek bezpieczeństwa. Urządzenie na rękę jest... więcej

Dofinansowanie produkcji filmowych. Drugi nabór do Łódzkiego Funduszu Filmowego -  fot. Sweat Lava Film

Łódzki Fundusz Filmowy 2022. Trwa drugi nabór na dofinansowanie produkcji filmowych

red / ŁÓDŹ.PL

EC1 Łódź-Miasto Kultury ogłasza drugi nabór do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego, z... więcej

Kontakt