Hokej - kiedyś Łódź była potęgą, grali u nas najlepsi na świecie

Dziś łódzka drużyna hokejowa TME ŁKH gra na zapleczu ekstraklasy, jednak kiedyś Łódź liczyła się w Polsce, a w mieście grały najlepsze drużyny z całego świata.

ŁKS
Drużyna ŁKS była w latach 40. hokejową potęgą
8 zdjęć
ŁKS
TME ŁKH
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Już na początku września ruszają rozgrywki 1. ligi hokeja. Po raz kolejny wystąpi w nich drużyna TME Łódzkiego Klubu Hokejowego. Można śmiało powiedzieć, że to klub, który jest kontynuatorem tradycji sekcji hokejowej ŁKS, ale także Włókniarza i Boruty Zgierz. Obecnie TME MKH przede wszystkim szkoli młodzież, a drużyna seniorska występuje na zapleczu ekstraklasy. Kiedyś jednak było inaczej. Łódź była jednym z najsilniejszych ośrodków hokejowych w Polsce, a w mieście grały najlepsze drużyny świata. O tym, jak ważna jest to dyscyplina w sportowej historii miasta, świadczy fakt, że budowany właśnie stadion ŁKS nosi imię nie tylko piłkarza, ale też hokeisty i olimpijczyka – Władysława Króla.  

Najpierw Union, potem ŁKS

Łodzianie w hokeja zaczęli grać jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Na początku w nieistniejącym już klubie Union, który miał tor kolarski, ale także lodowisko, przy ul. Przejazd (obecna ul. Tuwima). Mecze rozgrywali w miejscu, gdzie obecnie jest plac Komuny Paryskiej. Szybko jednak pomysł uprawiania tej nowej dyscypliny przyjął się również na ŁKS. Kilka lat później, między innymi dzięki Lucjanowi Chełmickiemu, to właśnie ełkaesiacy stali się najlepszymi w mieście hokeistami. Jednym z nich był Władysław Król, który w przerwach sezonu piłkarskiego zakładał łyżwy. Szło mu na tyle dobrze, że w 1936 r. został pierwszym łódzkim hokeistą-olimpijczykiem.

Na pierwsze sukcesy ŁKS na lodzie przyszło jednak poczekać do lat 40. Po wojnie drużyna zdobyła wicemistrzostwo kraju.

Sukces z 1946 r. jest sukcesem, który, nie da się ukryć, był zasługą repatriantów z Wilna. Po wojnie do miasta przyjechało dużo wilnian, między innymi sportowców. To oni stanowili trzon nowej drużyny, a także zachęcili do hokeja młodzież z Retkini i Karolewa — mówi dziennikarz i pasjonat łódzkiego sportu Wojciech Filipiak.

Najlepsi na świecie grali w Łodzi

Niestety wicemistrzostwo kraju było do tej pory najwyższym trofeum, jakie zdobyli łódzcy hokeiści w sporcie seniorskim. Nie oznacza to jednak, że czas rozwoju tej dyscypliny w mieście włókniarzy się skończył. W 1953 r. złoto wywalczyli juniorzy, a to pokazuje, że jak zwykle w przypadku ŁKS wychowanie młodzieży stało na bardzo wysokim poziomie. Zupełnie nowy rozdział w historii łódzkiego hokeja otworzyła budowa Pałacu Sportu przy ul. Skorupki.

To wtedy dla łódzkiego hokeja zaczęły się złote czasy, bo Łódź jako trzecie miasto w Polsce miało sztuczne lodowisko. Po Katowicach i Warszawie — wspomina Wojciech Filipiak.

Do Łodzi zawitał hokej przez duże H. To właśnie przy Skorupki rozgrywano zawody na światowym poziomie. W 1963 r. na łódzkim lodowisku zmierzyła się reprezentacja USA z reprezentacją Polski. Mecz zakończył się sensacyjną wygraną Polaków 3:2. Niespełna 10 lat później to właśnie z Łodzi na igrzyska olimpijskie pojechała silna reprezentacja hokeistów: Jerzy Potz, Adam Kopczyński, Krzysztof Białynicki i Walery Kosyl. W legendarnym meczu z ZSRR w 1976 r. w Katowicach (6:4) grało aż pięciu łodzian: Potz oraz Józef Stefaniak, Ryszard Nowiński, Zdzisław Włodarczyk i Stanisław Szewczyk. Ostatnim wielkim meczem rozegranym w Pałacu Sportu było spotkanie reprezentacji Polski i Kanady w 1987 r. (2:3).

Co dalej z łódzkim hokejem?

Później niestety infrastruktura hokejowa zaczęła podupadać, a sekcja ŁKS zawiesiła swoją działalność w 1991 r. Działacze z al. Unii początkowo chcieli rozwijać dyscyplinę w zgierskim Borucie, ale tam też brak inwestycji doprowadził do upadku sekcji. Dopiero w 1994 r. powstał Łódzki Klub Hokejowy.

Czy jest szansa, że czasy wielkiego łódzkiego hokeja powrócą do Łodzi?

Niestety infrastruktura to szklany sufit dla hokeistów — ocenia Wojciech Filipiak. — Hala „Bombonierka”, w której teraz TME ŁKH Łódź gra, to jest hala treningowa. To dobry obiekt do szkolenia młodzieży, ale nie nadaje się do meczów ekstraklasy — dodaje.

MHL, czyli Młodzieżowa Hokej Liga (taką nazwę noszą oficjalnie rozgrywki zaplecza ekstraklasy) rozpoczyna rozgrywki w weekend 11-12 września. W „Bombonierce” zespół TME ŁKH zmierzy się z MKS Sokoły Toruń i Stoczniowcem Gdańsk.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt