Jak zmieniła się Retkinia? O jej modernizacji, symbolach i ofercie kulturalnej

Morele, bociany i wysokie wieżowce – to charakterystyczne elementy, z którymi do niedawna mogła kojarzyć się Retkinia. Jak zmieniło się osiedle na przestrzeni ostatnich lat? Przebudowa głównych i mniejszych ulic, które usprawniły komunikację, nowe place zabaw dla najmłodszych oraz duże obiekty sportowe o europejskim standardzie.

fot. Radosław Jóźwiak
Morele, bociany i wysokie wieżowce

Retkinię, jedno z największych łódzkich osiedli, przecina trasa WZ. Ma ona swój koniec na krańcówce przy ul. Popiełuszki. Trasa przeszła ogromną modernizację w latach 70., a w latach 90. powstał jej ostatni odcinek, od dworca Łódź Kaliska na zachód. 

Na kolejny remont trasa WZ musiała czekać aż do 2013 r. – została wówczas gruntownie zmodernizowana. Dzięki temu mieszkańcy osiedla mogą korzystać z nowoczesnych tramwajów PESA. Wielkim plusem inwestycji były także nasadzenia, które ona objęła. Na samym tylko retkińskim odcinku posadzono aż 400 klonów i grusz oraz kilkaset drobnych krzewów.

Symbole Retkini – bociany i morela

Przyciągają wzrok, są bardzo charakterystyczne i pewnie dzisiejszym mieszkańcom Retkini trudno sobie wyobrazić osiedle bez tych dwóch rzeźb – Bocianów” oraz tzw. Retkińskiej Moreli. Obie stanęły w latach 70. XX w. i na stałe wpisały się w krajobraz osiedla. Retkińska Morela powstała w 1975 r. i była pierwszym dziełem artystów: Ryszarda Popowa i Jana Hrycka. Przestrzenny pomnik w kształcie kuli stoi u zbiegu al. Waltera-Janke i ul. Maratońskiej. Rzeźba nawiązuje do dzieła (i nazwiska) Francoisa Morelleta pt. Kula-raster” (kuli stworzonej z metalowych prętów). Popow fascynował się geometrycznymi kształtami. 

Z kolei inspiracją dla Michała Gałkiewicza, twórcy retkińskich Bocianów”, była sama natura. Artysta, będąc na wyjeździe w Mikoszewie obok Gdańska, podpatrzył młode bociany stojące w gnieździe. Ich smukłe nogi oraz całą postawę postanowił uwiecznić w swoim dziele. Bociany” stojące u zbiegu al. Wyszyńskiego z al. Waltera-Janke szybko stały się symbolem Retkini i doskonałym punktem orientacyjnym.

Retkinia z nową biblioteką Ferment

Dwadzieścia trzy tysiące książek i audiobooków to księgozbiór biblioteki Ferment, która znajduje się na sąsiadującym z Retkinią Karolewie (ul. Wróblewskiego 67). Ferment, to nowo otwarta biblioteka (w lutym 2022 r.), która oferuje łodzianom czytelnię, kącik dla malucha, salę warsztatową oraz dwie sale dla dzieci i młodzieży z pufami do siedzenia. Ferment ma charakter biblioteki rodzinnej, w której organizowane są zajęcia i warsztaty dla dzieci oraz całych rodzin. To miejsce, gdzie poza książkami można poznać kogoś interesującego i dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie. 

Kulturalny adres – Krzemieniecka 2a

Kolejny kulturalny adres, który warto zapamiętać, to ul. Krzemieniecka 2a. Mieści się tam Poleski Ośrodek Sztuki – organizator wielu cyklicznych imprez cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności. To m.in. Międzynarodowe Biennale Spotkanie Teatralne Terapia i Teatr”, spotkania literackie Marcina Filipowicza czy Plener Form z Wikliny i Land artu. Pod skrzydłami POS-u są także Zespół Tańca Ludowego Harnam i Teatr Szwalnia. 

Atlas Arena znana na całą Polskę

Nie sposób nie wspomnieć też o pobliskiej Atlas Arenie, największym obiekcie estradowym w mieście, który dzięki kilkunastotysięcznej widowni jest miejscem największych w Łodzi imprez masowych – targów, przedstawień, meczów, rewii, a także koncertów polskich i światowych gwiazd. To tam grali m.in. Kiss, Enrique Iglesias, Kylie Minogue, Scorpions, Depeche Mode, Leonard Cohen, Rihanna, Elton John i Justin Bieber, a także Lady Pank, Kayah, O.S.T.R., Taco Hemingway, Quebonafide czy Agnieszka Chylińska. Pod względem koncertów druga połowa 2022 r. zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W Atlas Arenie swoje występy zapowiedzieli: Deep Purple (12 października), The Cure (21 października), Zaz (22 października), Dawid Podsiadło (24 listopada) oraz Bonobo (25 listopada).

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt