Kartka z kalendarza. 1 kwietnia 1981 r. do portfeli Polaków trafiły kartki na mięso

1 kwietnia 1981 r. w portfelach Polaków znalazły się kartki na mięso, choć ten rodzaj zakupów ma w naszym kraju bogatą swoja własną „kartkę” historii.

fot. archiwum
Kartki na mięso wprowadzono 1 kwietnia 1981 r.

Reglamentacja wielu produktów była wprowadzona zaraz po wojnie i przedłużała okres niedoborów okupacyjnych. Druga faza kartkowa miała miejsce w latach 50., gdy znów zaczęło brakować mięsa, cukru i innych artykułów. Trzeci okres cennych karteczek nastąpił w czasach gierkowskich, gdy w lipcu 1976 r. wprowadzono kartki na cukier i niestety na tym się nie skończyło. Warto wspomnieć, że postulat wprowadzenia kartek na mięso pojawił się na liście tzw. postulatów gdańskich w sierpniu 1980 r., co miało zagwarantować podstawowe potrzeby społeczne, bo sklepy świeciły pustkami, tworzyły się gigantyczne kolejki i zdarzały się okupacje placówek handlowych. Ogólnopolski system kartek na mięso miał zostać wprowadzony od 1 lutego 1981 r., ale ruszył z poślizgiem, choć bony z napisem „luty” udało się wykorzystać od 1 kwietnia. 

Operacja logistyczna była potężna – wydawanie co miesiąc milionów kartek w wielu wariantach, a potem żmudne wycinanki w sklepie i wklejanie ich do dokumentacji handlowej. I chociaż kartki były, to mięsa i wędlin brakowało. Co więcej, zaczęło przybywać kartek, które same stały się cennym towarem, przedmiotem spekulacji, wymiany i fałszerstw. W kolejnych miesiącach pojawiły się kartki na masło, mąkę, kasze, ryż, proszek do prania, artykuły dla niemowląt, cukierki, czekoladę, alkohol, papierosy, mydło, mleko, smalec, a nawet na buty, no i oczywiście na benzynę. Jakie transakcje, operacje wykonywano przy pomocy kartek – to osobny temat. Kartki miały być wprowadzone na kilka miesięcy, ale zostały z nami na dłużej. Te na cukier przetrwały do 1985 r., a kartki na mięso jako ostatnie zniesiono dopiero 1 stycznia 1989 r. Ślady tamtych dziwnych czasów pozostały do dziś w grubych klaserach kolekcjonerów pełnych kolorowych kartek z lat 80. XX w. na niemal wszystkie reglamentowane produkty, a 1 kwietnia 1981 r. rozpoczął niemal 10-letni okres prima aprilis, choć to nie były raczej udane żarty…

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt