Kartka z kalendarza. „Krzyżacy” debiutowali w Łodzi. Pierwszymi widzami robotnicy

15 lipca 1960 r. – w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem – w Hali Sportowej w Łodzi odbył się pierwszy publiczny pokaz filmu „Krzyżacy” w reż. Aleksandra Forda na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

fot. Studio Filmowe KADR
Prapremiera filmu była przeznaczona dla łódzkich robotników

Prapremiera była przeznaczona dla łódzkich robotników, a był to pomysł Michaliny Tatarkówny, ówczesnej I sekretarz KŁ PZPR. Oficjalna premiera filmu odbyła się 17 VII 1960 r. w kinie „Polonia” w Olsztynie, tuż po państwowych uroczystościach rocznicowych, a ta centralna w stolicy – 22 lipca. Obraz wszedł do powszechnej dystrybucji we wrześniu, a w ciągu kilku miesięcy obejrzało go 2 mln widzów. W ciągu pierwszych 4 lat film zobaczyło 14 mln osób, a do 1987 r. – ponad 32 mln ludzi. Do tego trzeba dodać co najmniej drugie tyle w krajach dawnego bloku wschodniego, a także późniejsze wersje nagrane na kasetach VHS, płytach DVD oraz na nośnikach Blu-ray.

Film Forda okazał się najbardziej dochodowym dziełem i filmem o największej oglądalności w historii polskiej kinematografii, choć budził różne opinie. Obraz nosi także miano pierwszej rodzimej superprodukcji, na potrzeby której zaangażowano prawie 1000 statystów, wykonano 18 tys. kostiumów, wynajęto 350 koni, a kilkunastominutowa sekwencja bitwy pod Grunwaldem została dynamicznie zmontowana z ponad 150 ujęć. Ogromny był na owe czasy budżet „Krzyżaków” – 33 mln zł. Wystarczyłby on na nakręcenie dziesięciu filmów fabularnych. Monumentalny obraz historyczny (ok. 170 min) był również pionierski w zastosowaniu technologii Technicolor w obrazie panoramicznym, a także dźwięku w wersji stereo. 

W tym kontekście łódzka prapremiera nabiera dodatkowego znaczenia i stanowi istotny akcent w dziejach filmowej Łodzi. Ponadto w przedsięwzięciu brało udział wielu twórców, związanych z łódzką Szkoła Filmową oraz Wytwórnią Filmów Fabularnych. Byli to m.in. reżyser Aleksander Ford, operator Mieczysław Jahoda czy scenograf Roman Mann, jak również sporo aktorów związanych z Łodzią, np. Aleksander Fogiel czy Leon Niemczyk. Niektóre sceny plenerowe kręcono w Lesie Łagiewnickim i w parku im. Poniatowskiego. 

W sensie historycznym natomiast nie bez znaczenia był tamten czas dla założenia w Łodzi miasta. Przechodząca tędy droga zaroiła się w latach 1409, 1410 i 1414 zbrojnymi pocztami rycerstwa z Wielkopolski, Kujaw i północno-zachodniej części Łęczyckiego, które ciągnęły pod Wolbórz wyznaczany przez Władysława Jagiełłę na punkt zborny wojsk polskich wyruszających przeciwko Krzyżakom.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt