Kartka z kalendarza. Nieuchwytny morderca w końcu wpadł. Proces „Wampira z Gałkówka”

Dziś takie historie śledzimy głównie w serialach kryminalnych, ale bywały czasy, że mieszkańcy podłódzkich miejscowości żyli w strachu przed seryjnym zabójcą, który długo pozostawał nieuchwytny. Na szczęście do czasu.

fot. Envato Elements
5 lutego 1969 roku przed Sądem Wojewódzkim w Łodzi zakończył się głośny proces seryjnego mordercy Stanisława Modzelewskiego.

5 lutego 1969 roku przed Sądem Wojewódzkim w Łodzi zakończył się głośny proces seryjnego mordercy Stanisława Modzelewskiego, zwanego w kryminalnych kronikach „Wampirem z Gałkówka”.

W latach 1952–1956 i w 1967 roku dokonał on 7 morderstw oraz 6 usiłowań zabójstwa. W śledztwie przyznał się do zamordowania 8 kobiet, ale jednego, popełnionego ponoć w Łodzi, nie potrafiono udowodnić z powodu braku ciała ofiary. Sprawa ciągnęła się na przestrzeni wielu lat i paraliżowała strachem mieszkańców podłódzkich miejscowości, głównie Gałkówka, gdzie uduszone zostały 4 kobiety oraz z okolic Tuszyna – dwie kolejne ofiary. 

Ostatnie zabójstwo pod Łodzią dokonane zostało w 1956 roku, a rok później prokuratura umorzyła dochodzenie, które zakładało, że być może mordercą jest pracownik kolei, gdyż kilka napaści miało miejsce w pobliżu torów, a sprawca działał w mundurze. W śledztwie zaangażowane były duże siły, przesłuchiwano setki osób podróżujących pociągami do Łodzi z pobliskich miejscowości. Modzelewski wpadł dopiero 10 lat później, w 1967 r. po morderstwie popełnionym w Warszawie na swojej dawnej sąsiadce. Wtedy milicja wpadła na trop i aresztowała go 24 IX 1967 r w domu we wsi Patoki w powiecie łowickim, a on przyznał się do serii zabójstw. Część dawnych poszlak potwierdziła się, gdyż Modzelewski służył w jednostce wojskowej w Gałkówku i znał tamte tereny. Mordował już wówczas, a potem powracał tam po odbyciu służby. Jedyną linią obrony była niepoczytalność i dewiacja seksualna seryjnego mordercy, ale sąd w Łodzi skazał Modzelewskiego na karę śmierci przez powieszenie, którą wykonano w listopadzie 1969 r. w więzieniu mokotowskim.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt