Kierowco, zwolnij! Nowy fotoradar na ulicach Łodzi [LOKALIZACJA]

Nowy fotoradar będzie dyscyplinował kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości przy al. Jana Pawła II. Trwają prace nad jego montażem. Zostanie uruchomiony natychmiast po podłączeniu go do sieci energetycznej. Sprawdź, gdzie dokładnie będzie się znajdował.

Nowy fotoradar -  fot. EnvatoElements
Piąty fotoradar montowany jest na ulicach Łodzi , fot. EnvatoElements

Nowe urządzenie pomiarowe, instalowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie znajdować się przy al. Jana Pawła II, przy zachodniej nitce trasy, na odcinku pomiędzy ul. Obywatelską a ul. Pabianicką. Jest on montowany w ramach projektu rozbudowy ogólnopolskiego systemu fotoradarowego CANARD (Centrum Automatyzacji Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Będzie to już piąty fotoradar GITD w Łodzi. Cztery zamontowane wcześniej rejestrują przekroczenia dopuszczalnej prędkości na al. Włókniarzy (przy skrzyżowaniu z ul. Srebrzyńską i niedaleko skrzyżowania z ul. Liściastą), al. Palki (w rejonie skrzyżowania z ul. Smutną) i na ul. Pabianickiej (niedaleko skrzyżowania z ul. Gombrowicza).

Będzie ich jeszcze więcej

W dalszej perspektywie program ten przewiduje także montaż specjalnych urządzeń wyłapujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Takim nadzorem ma być objętych 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 18 polskich miastach.

W Łodzi wstępnie (ostateczna decyzja zapadnie po oględzinach, jakie nastąpią tuż przed montażem) wytypowano trzy skrzyżowania: al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego, al. Kościuszki z ul. A. Struga i ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów). Te miejsca znalazły się w czołówce listy najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowań w Polsce, jaką sporządził Instytut Transportu Samochodowego po ogólnokrajowej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji. Wykryją pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić jego tor ruchu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu (numer rejestracyjny auta, czas i miejsce zdarzenia itd.). Pojawią się w mieście prawdopodobnie w I kwartale 2022 r.

Ogólnopolska rozbudowa systemu

W ramach rozbudowy systemu CANARD inspekcja transportu drogowego zakupi łącznie 358 nowych urządzeń rejestrujących. Część zastąpi wysłużone już fotoradary, ale 100 zostanie zainstalowanych w nowych lokalizacjach w całym kraju: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących.

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt