Kolej Dużych Prędkości. Do Wrocławia pociągiem szybciej niż do Warszawy?

W nieco ponad godzinę z Łodzi do Wrocławia? Takie ambitne plany ma CPK! Spółka rozpoczęła przygotowania do budowy kolejnej linii Kolei Dużych Prędkości.

Kolej Dużych Prędkości -  fot. FREEPIK
Czy podróż pociągiem z Łodzi do Wrocławia będzie trwać niewiele ponad godzinę? , fot. FREEPIK

Pociąg miałby połączyć Łódź i Wrocław trasą przez Sieradz, do którego będzie można dojechać w zaledwie 25 minut. Niedawno spółka podpisała umowę na przygotowanie studium wykonalności, czyli najważniejszego dokumentu, który zdecyduje o kształcie linii.

Do Wrocławia szybciej samochodem

Trudno policzyć, ile razy łodzianie byli zapewniani, że wkrótce do Warszawy będzie można dojechać w mniej niż godzinę. Do tej pory żadna z tych obietnic się nie spełniła. Jednak sporą szansą na zrealizowanie tego ambitnego planu jest budowa Kolei Dużych Prędkości. Tymczasem inwestycja ma nie tylko ułatwić podróżowanie do stolicy, ale także do innego miasta — Wrocławia. Teraz, żeby dojechać pociągiem do stolicy Dolnego Śląska, trzeba poświęcić na podróż ponad trzy godziny. Bardziej opłaca się jechać ekspresową S8 samochodem, bo wówczas podróż jest o godzinę krótszą. - Szansą na poprawę tej sytuacji są inwestycje przygotowywane konsekwentnie przez CPK. Dzięki nim podróż z Wrocławia do Łodzi skróci się do 1 godz.10 min, a z Wrocławia do Warszawy do 1 godz. 55 min — przekonuje Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK. 

Wiele może się wydarzyć

Mimo takich zapewnień do budowy KDP jeszcze jednak długa droga. Jak przy okazji każdej dużej inwestycji, może pojawić się wiele problemów, także na etapie wytyczania trasy. Warto tu choćby przypomnieć protesty mieszkańców łódzkich Mileszek, dotyczące planowanego przebiegu szybkiej linii do Warszawy. Protestowali też łodzianie, którzy nie chcieli zaproponowanego przez CPK przebiegu przez miasto tunelu dla szybkich pociągów. Sam tunel, którym pociągi miałby dojechać na dworzec Łódź Fabryczna, też jest jeszcze na wstępnym etapie. Umowa na projekt miała być podpisana w sierpniu, tymczasem procedury ciągle się przeciągają.

Studium wykonalności za 40 mln zł

Studium wykonalności odcinka między Łodzią a Wrocławiem ma kosztować prawie 40 milionów złotych. Jego przygotowanie potrwa około roku. Wykonawca ma przeanalizować możliwy ruch, sprawdzić, którędy mogą przebiegać tory, przygotować analizy techniczne, a także ocenić, jaki linia będzie miała wpływ na środowisko. Na tej podstawie CPK zdecyduje, którędy KDP będzie jechała i zleci przygotowanie projektu. Plany są ambitne, a tempo prac, jak na tego rodzaju inwestycje, ma być błyskawiczne. Spółka chce, żeby pierwsi robotnicy zaczęli budowę już za dwa lata, a pierwsze pociągi miałby zabrać pasażerów, kiedy gotowe będzie lotnisko między Łodzią a Warszawą, czyli za 6 lat. Wkrótce zatem się okaże, czy obietnica szybkich podróży do Wrocławia jest realna, czy będzie podobna do tej dotyczącej błyskawicznych dojazdów do stolicy.

Zobacz także

Polecane aktualności

Lotnisko w Łodzi -  fot. UMŁ

Lotnisko w Łodzi. Nowe połączenie - do Kijowa w mniej niż 2 godziny!

red / ŁÓDŹ.PL

Spacer Andriejewskim Zjazdem, wizyta w domu Michaiła Bułhakowa czy podziwianie fresków w najgłębszym... więcej

Rocznica śmierci Andrzeja Munka

60 lat temu w tragicznym wypadku zginął reżyser filmowy Andrzej Munk

agr / ŁÓDŹ.PL

"Gdybym się zabił, nie musiałbym kończyć tego filmu" - burknął pod nosem. Niebawem zginął pod... więcej

Ulica Kwarcowa -  fot. Radosław Jóźwiak

Sielska wieś czy... dom-pianinko? Dwa oblicza osiedla TOR Marysin III

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Trzy wąskie uliczki pełne miniaturowych domków, dwa małżeństwa znanych architektów i jedno wyjątkowe... więcej

Aleja Gwiazd w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Agata Kulesza w Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i spotkanie otwarte

KaWa / ŁÓDŹ.PL

Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles już we wtorek... więcej

Europejskie Igrzyska Akademickie

EUG 2022 - największa impreza sportu akademickiego będzie w Łodzi

DC / ŁÓDŹ.PL

Nawet 5000 sportowców z 400 uczelni reprezentujących co najmniej 40 krajów – tak zapowiadają się... więcej

Kontakt