Kolejna faza remontu Wojska Polskiego. Duże zmiany w ruchu przy Źródłowej

W nocy, z piątku na sobotę (24-25 czerwca), rozpoczną się prace na skrzyżowaniu z ul. Źródłową. Ich ważnym elementem będzie wstrzymanie ruchu, który zostanie przekierowany na ul. Widok, Oblęgorską i Chłodną w stronę Źródłowej.

Kolejny etap przebudowy Wojska Polskiego -  fot. Stefan Brajter
Kolejny etap przebudowy Wojska Polskiego , fot. Stefan Brajter

W ostatnich dniach na ul. Wojska Polskiego trwała rozbiórka torowiska – obrzeży i podbudowy. Zakończono również demontaż chodników między ul. Głowackiego a ul. Sporną i rozpoczęto tam korytowanie powierzchni pod nowy chodnik.

– Na skrzyżowaniu z ul. Chryzantem prowadzona jest rozbiórka podbudowy betonowej. Trwa budowa kanalizacji ogólnospławnej, odwodnienia drogowo-torowego, magistrali wodociągowej oraz gazociągu u zbiegu z ul. Franciszkańską. Od Franciszkańskiej w kierunku wschodnim rozpoczęło się zalewanie fundamentów pod konstrukcje wsporników nowej sieci trakcyjnej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Wojska Polskiego w nowym wydaniu

Po przebudowie arteria zyska nowy układ oraz torowisko tramwajowe. Wzdłuż zmodernizowanej ulicy powstaną chodniki z wydzieloną drogą dla rowerów i miejscami postojowymi dla samochodów. Pojawi się nowe oświetlenie oraz sygnalizacja świetlna. Pracownicy posadzą także aż 800 drzew (klonów, lip i dębów), 12 tys. krzewów, trawy ozdobne i kwiaty. Całości zmian dopełnią przystanki tramwajowe i zatoki autobusowe z wysokimi peronami ułatwiającymi pasażerom wsiadanie do pojazdów.

Częściowej modernizacji zostanie poddana ul. Zmienna, która ma obsługiwać ruch pojazdów w rejonie parkingu przy skrzyżowaniu z ul. Inflancką.

Wszystkie prace zakończą się w 2023 r. Inwestycja pochłonie ok. 134 mln zł, z czego ok. 65 mln zł to dofinansowanie unijne.

Zmiany w organizacji ruchu MPK Łódź

Kolejny etap przebudowy ul. Wojska Polskiego wymaga zamknięcia skrzyżowania z ul. Źródłową. Ruch zostanie skierowany przez ul. Widok, Oblęgorską i Chłodną.  Ulica Widok będzie jednokierunkowa w stronę Wojska Polskiego, a ul. Oblęgorska wraz Chłodną do Widok jednokierunkowa w stronę Źródłowej. Wyjazd z ul. Wojska Polskiego od Marynarskiej będzie zachowany. Ulica Źródłowa nie będzie przejezdna dla kierowców na odcinku od Wojska Polskiego do Chłodnej.

Zmienią się trasy autobusów linii 64, 85, N6 i Z6.

Linia 64AB z pętli cm. Zarzew i Widzew Czajkowskiego do skrzyżowania Obrońców Westerplatte – Wojska Polskiego dojedziemy bez zmian, a następnie Wojska Polskiego, Oblęgorską, Chłodną, Źródłową do pętli dw. Północny.

Z pętli dw. Północny ulicami Smugową, Chłodną, Widok, Obrońców Westerplatte i dalej obecnymi trasami.

Linia 85 z pętli Arturówek do skrzyżowania Obrońców Westerplatte – Wojska Polskiego dojedziemy bez zmian, a następnie Wojska Polskiego, Oblęgorską, Chłodną, Źródłową i dalej obecną trasą.

Z pętli dw. Łódź Fabryczna do skrzyżowania Źródłowa - Chłodna dojedziemy bez zmian, a następnie Chłodną, Widok, Obrońców Westerplatte i dalej obecną trasą.

Linie Z6 i N6 z pętli Sikawa Centrum Handlowe i Rondo Powstańców 1863 r. do skrzyżowania Obrońców Westerplatte - Wojska Polskiego pojedziemy bez zmian, a następnie Wojska Polskiego, Oblęgorską, Chłodną, Smugową (przez dw. PKS Północny) i dalej obecnymi trasami. Zmiana wyłącznie w podanym kierunku.

Powstaną dodatkowe przystanki Obrońców Westerplatte – Wojska Polskiego (5237) w kier. południowym i (5214) w kier. północnym, jako „na żądanie".


Projekt pn. "Budowa i przebudowa linii tramwajowej w ulicy Wojska Polskiego na odc. od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej wraz z przebudową układu drogowego i niezbędnej infrastruktury oraz budową połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź-Marysin" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.03.01.02-10-0008/17-00 zawartej w dniu 10 lipca 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

 -  fot. J. Jastrzębski

Elektryczne rowery Eco Bike z dotacją dla łodzian? To możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

rut / ŁÓDŹ.PL

Elektryczne rowery dla łodzian? Na taki pomysł wpadł jeden z mieszkańców i złożył wniosek do Budżetu... więcej

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi -  fot. arch. rodziny

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi

Karolina Tatarzyńska / ŁÓDŹ.PL

Alicja i Andrzej od 19 lat tworzą dom dla dzieci po przejściach. – Niedawno koleżanka zapytała mnie,... więcej

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem! -  fot. Radosław Jóźwiak

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem!

OHO / ŁÓDŹ.PL

Seniorki z grupy Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach odniosły sukces i 2 tygodnie temu wygrały Puchar... więcej

Piotrkowska - przekrój -  mat. ŁÓDŹ.PL

Piotrkowska to góry i doliny. Skąd się wzięły? Gdzie jest najwyżej, a gdzie najniżej?

MiWi / ŁÓDŹ.PL

Ulica Piotrkowska jest prosta jak strzała, jednak nie jest równa jak stół. Przechadzając się... więcej

Zyner's -  fot. KS

Zyner’s – nowa restauracja i pub w kamienicy przy Zielonej 6. Ten dziedziniec trzeba zobaczyć!

KS / ŁÓDŹ.PL

W zrewitalizowanej niedawno kamienicy przy ul. Zielonej 6 już zaczyna tętnić życie. To za sprawą... więcej

Kontakt