Księży Młyn pięknieje. Sprawdzamy, co słychać na zabytkowym osiedlu [ZDJĘCIA]

Remonty na Księżym Młynie nie zwalniają tempa - kończą się prace w kolejnych famułach. Co już zostało zrobione? Co powstanie w odnowionych przestrzeniach? Sprawdzamy!

Księży Młyn -  fot. Stefan Brajter
Remonty na Księżym Młynie nie zwalniają tempa , fot. Stefan Brajter

Położony we wschodniej części centrum Łodzi dawny zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera przeżywa dziś swój renesans. 70% odnowy zabytkowego osiedla jest już za nami.

- Przebudowane famuły czekają na lokatorów, a pracownie twórcze na artystów. Nie brakuje też zupełnie nowych przestrzeni do wspólnych spotkań. Działa już klub Księży Młyn, nowa poczta i zaplecze estrady. To miejsce zachwyca, z każdą wizytą odkrywam je na nowo. Niezwykłą historię miejsca i ludzi tu mieszkających można spotkać na każdym kroku - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Remonty na Księżym Młynie

- Prace na Księżym Młynie nie zwalniają. Oddajemy kolejne wyremontowane kompleksowo famuły. Odnowione zostały cztery budynki mieszkalne przy głównej alei, a w nich 34 mieszkania, lokale poczty i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz dodatkowy lokal użytkowy w budynku ul. Księży Młyn 5. Ponadto wyremontowane zostały trzy budynki gospodarcze komórek lokatorskich i dwa budynki gospodarcze, których przeznaczenie zmieniliśmy na pracownie twórcze. Modernizacji poddana została działka o powierzchni 9 000 m2 - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zabytkowe famuły odnowione od dachu po piwnice

Cztery famuły pod adresami Księży Młyn 1,3,5,9 przeszły kompleksową modernizację. Pod numerem 1 oddanych mieszkańcom zostanie 5 lokali mieszkalnych, poczta oraz świetlica dla najmłodszych, pod 2 natomiast 10 komfortowych mieszkań komunalnych. Księży Młyn 5 to 8 lokali mieszkalnych i pracownia dla artystów, pod numerem 9 natomiast znalazło się 11 mieszkań. W budynkach wymieniono instalacje, wzmocniono konstrukcje, ponadto są nowe okna i drzwi.

Przy wyremontowanych famułach Księży Młyn 1,3,5,9 zasadzonych zostało łącznie 21 drzew: brzoza brodawkowata, grusza, jabłoń, czereśnia i aż 11 wiśni. Nie brakuje krzewów takich jak: bez lilak, róża i tawuła japońska. Pojawił się nowy trawnik o powierzchni 1 500 m2, w tym 375 m2 na kratach trawnikowych. Na podwórku stanęły też nowe ławki.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mała mama -  fot. kadr z filmu Mała Mama

Projekcja filmu „Mała mama” w Muzeum Kinematografii. Dodatkowo dyskusja z psychologiem

KaWa / ŁÓDŹ.PL

We wtorek (24 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum... więcej

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Łodzianie zagrają o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami -  fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

IV liceum ogólnokształcące w Łodzi -  fot. Wikipedia

Łodzianizmy. Kto do „Czwórki” chodzi, ten po angielsku szprecha…

agr / ŁÓDŹ.PL

Kiedyś żeńskie liceum, aktualnie placówka koedukacyjna cieszącą się dużym uznaniem. Historia... więcej

Kontakt