Light Move Festival już za miesiąc! W programie m.in. mappingi, instalacje i animacje [WIZUALIZACJE]

Świetliste dmuchawce nad głowami przechodniów, architektoniczne detale wydobyte za sprawą animacji, widowiskowe mappingi, oplecione roślinnością okazałe budynki – już za miesiąc (w weekend 23-25 września) Light Move Festival!

fot. mat. pras.
Light Move Festival 2022 rozświetli Łódź już pod koniec września!
9 zdjęć
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Organizatorzy Light Move Festival już po raz dwunasty zaproszą tłumy na wieczorne spacery w baśniowej scenografii. Program ART tegorocznej edycji festiwalu, zatytułowanej „Przebudzenie” to blisko dwadzieścia jasnych punktów na nocnej mapie Łodzi.

Jak co roku organizatorzy Light Move Festival zaprosili do współpracy twórców, którzy po mistrzowsku budują atmosferę, wykorzystując sztukę światła do podkreślenia piękna miejskiej architektury. – To właśnie zachwyt nad łódzką architekturą – tą zabytkową, ale też tą nowoczesną – był inspiracją do stworzenia naszego festiwalu. Inspiracją, której jesteśmy wierni i którą chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi – opowiada Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna festiwalu. Dlatego na równi ze sztuką światła bohaterem tegorocznej edycji jest właśnie architektura. Imponujące budynki nie tylko staną się tłem dla mappingów czy projekcji, ale też – jak kamienica Szai Goldbluma, przy ul. Piotrkowskiej – za sprawą światła, zostaną pomalowane tak, by jak najpełniej zaprezentować urodę detalu architektonicznego.

Light Move Festival rozświetli kamienice

Animację kamienic Teodora Steigerta (Piotrkowska 90) i Szai Goldbluma (Piotrkowska 99) przygotowuje Olga Balowska, która wraz z Robertem Słowikiem odpowiadać będzie za mapping na kościele przy Sienkiewicza 38. Sebastian Jachimowicz natomiast animacją ożywi kamienicę Hermana Konstadta przy ulicy Piotrkowskiej 53 bogactwem motywów graficznych, wzorów i struktur. Po sąsiedzku, przy Piotrkowskiej 76, Radu Ignat z Light Symphony zaprezentuje muzyczny mapping 2D/3D. Na fasadzie kamienicy zobaczyć będzie można klawiaturę fortepianu, a melomanii będą mogli wsłuchać się w bogactwo muzyki.

Z kolei Chema Siscar (MOMAP STUDIO) przygotowuje monumentalny mapping „Awakening of a garden” na sąsiadujących ze sobą kamienicach Schweikertów i Traugota Lehmana (Piotrkowska 147 i 149). Mapping architektoniczny, zmieni fasady w budynek secesyjny, na którym pojawią się organiczne ornamenty i elementy typowe dla okresu Art Nouveau.

Elementy roślinne oplotą też fasadę cerkwi św. Aleksandra Newskiego za sprawą mappingu zatytułowanego „Breath” autorstwa Camille Gross i Leslie Epsztein. Z kolei między ulicą Tuwima a Traugutta, budynki na nowopowstałych ul. Szwaczek i Prządek przyozdobią się w kolorowe wzory i postacie dzięki analogowym projektorom używanym przez Fenyszoro Visual.

Rozbłysną także parki

Podobnie jak w poprzednich edycjach, oprócz kamienic artyści rozświetlą przestrzeń parków i skwerów za pomocą instalacji. W koronach drzew parku Sienkiewicza warto będzie wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji świetlnych przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną „A light among manu” wzbogacił o ciekawą warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru. Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można także w kierunku parku Moniuszki oraz EC1. Fani sztuki baletowej powinni natomiast udać się w okolice Dworca Łódź Fabryczna, gdzie zostanie zaprezentowana wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello.

Spacerując ulicą Piotrkowską na odcinku Zamenhofa/Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę by podziwiać instalację „Light a wish” OGE Design Group. Patrząc w niebo można będzie dostrzec świetliste kwiaty dmuchawców.

Oprócz segmentu ART na program Light Move Festival złożą się także LMF MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie, których program ma zostać ogłoszony wkrótce oraz LMF EDU – spotkania z mówcami i specjalistami.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt