Łódź jak Ciechocinek. Zaczyna się sezon na miejskie tężnie [ZDJĘCIA]

Osiedlowe tężnie to nie tylko wypoczynek połączony z dobrodziejstwem przebywania w solance. To także bardzo popularne miejsca sąsiedzkich spotkań i pogawędek.

Tężnie w Łodzi - fot. ŁÓDŹ.PL
Osiedlowe tężnie to popularne miejsce spotkań , fot. ŁÓDŹ.PL

Miejskie tężnie powstają zarówno na miejskich, jak i na spółdzielczych terenach. W Łodzi jest ich kilkanaście. Tężnie należące do miasta powstały: dwie w Parku Podolskim, w pasażu Abramowskiego, w parku Widzewska Górka, w parku Źródła Olechówki oraz najnowsza, czekająca na uruchomienie, na Stawach Jana.

Tężniowy sezon

Sezon na tężnie rozpoczyna się wraz z początkiem maja. Wówczas we wszystkich parkach uruchamiane są miejskie obiekty. Łodzianie mogą korzystać z dobrodziejstw solanki w godzinach 6:00–19:00. 

Tężnie zbudowane są z drewnianych konstrukcji, w których ułożone są gałązki krzewów tarniny. Po gałązkach spływa solanka, która dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru zamienia się w delikatną wodną mgiełkę. Dzięki temu wokół tężni powstaje specyficzny mikroklimat, uważany za dobroczynnie działający na pracę dróg oddechowych u człowieka.

Z tężni można korzystać aż do września, wyłączane są tylko na czas trudnych warunków atmosferycznych, takich jak ulewne deszcze. 

Trochę historii

Ciekawostką jest to, że początkowo tężnie służyły do uzyskiwania soli kuchennej, dziś już niewiele osób o tym pamięta. Rozwój innych sposobów pozyskiwania tej codziennej przyprawy sprawił, że zaczęły zmieniać swoje zastosowanie. Stały się miejscem do inhalacji dzięki tworzącemu się wokół specyficznemu aerozolowi. To nic innego jak olbrzymie inhalatory wspomagające pracę płuc. Powstający wokół tężni mikroklimat służy do leczenia i profilaktyki osób chorych na rozedmę płuc, zapalenie zatok czy nadciśnienie tętnicze. Najstarsze polskie tężnie, które jednocześnie są największe w Europie, znajdują się w Ciechocinku (w województwie kujawsko-pomorskim).

Najmniejsza i największa

Łódzka najmniejsza tężnia powstała w pasażu Abramowskiego. Miejsce, kiedyś owiane złą sławą, przeszło metamorfozę w ciągu ostatnich kilku lat. 

Od 2016 roku pasaż przeszedł gruntowny remont. Najpierw przebudowane zostały katakumby. Pojawiły się nowe nasadzenia, miejsce do jazdy na rolkach, a także strefa do street workoutu i właśnie minitężnia. 

Aż dwie tężnie w jednym parku znajdują się na terenie osiedla Zarzew. Mieszkańcy chętnie odwiedzają te miejsca, a ławeczki wokół tężni oblegane są niemal przez cały dzień.

Najmłodsza

Na ostateczne odbiory i uruchomienie czeka najnowsza i największa tężnia w mieście. Powstała na Stawach Jana, a koszt jej budowy to prawie 1 mln zł. Można tutaj nie tylko usiąść na tradycyjnej ławce, ale także powygrzewać się w słońcu na specjalnych miejskich leżakach. Wokół tężni, pomiędzy miejscami do siedzenia, posadzone zostały trawy ozdobne. Dodatkowo tuż obok wsadzono dwie odmiany chmielu, które w przyszłości mają obrosnąć drewnianą konstrukcję.

Aktualnie działające w Łodzi tężnie

 • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja (między blokami położonymi między ul. Żubardzką a ul. Inowrocławską)
 • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik
 • śródmiejska tężnia solankowa w pasażu Abramowskiego
 • tężnia solankowa Widzew-Wschód w parku Widzewska Górka
 • tężnie solankowe w parku Podolskim
 • Ciechocinek na Olechowie i Janowie w parku Źródła Olechówki

Tężnie działają od maja do końca września, w godzinach od 7:00 do 22:00. Warto jednak pamiętać, że nie działają one w okresie wzmożonych opadów atmosferycznych. Do tężni nie można przychodzić z psami.

Zobacz także


Polecane aktualności

Ramen Shop - fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź - fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Zagrać o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami - fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

IV liceum ogólnokształcące w Łodzi - fot. Wikipedia

Łodzianizmy. Kto do „Czwórki” chodzi, ten po angielsku szprecha…

agr / ŁÓDŹ.PL

Kiedyś żeńskie liceum, aktualnie placówka koedukacyjna cieszącą się dużym uznaniem. Historia... więcej

Schronisko w Łodzi - fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Czubaka, uosobienie radości, poszukuje domu na stałe

redSc / ŁÓDŹ.PL

Kiedy trafiła do schroniska, dostała na imię Czubaka, bo przez stan sierści jako żywo przypominała... więcej

Kontakt