Łodzianie chcą zieleni! Co powstanie dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego?

Co roku do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego trafia kilkadziesiąt projektów dotyczących nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów. Łodzianie chcą zielonego miasta i chętnie głosują na te projekty. Kończą się jesienne nasadzenia w ramach VIII edycji ŁBO, a w przyszłym roku już zaplanowane są kolejne. Sprawdzaliśmy, gdzie będzie bardziej zielono.

Labirynt w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym -  fot. ŁÓDŹ.PL
W Botaniku dzięki BO powstał labirynt z żywopłotu , fot. ŁÓDŹ.PL

Niemal 400 drzew i prawie 14 tysięcy krzewów i kwiatów posadzono w Łodzi w ramach jesiennych nasadzeń finansowanych z ŁBO. Drzewa pojawiły się przy ulicach: Łanowej, al. Bandurskiego, Józefiaka, Szpitalnej, Warszawskiej, Inflanckiej, Srebrzyńskiej, Waltera-Janke, Wierzbowej, Sterlinga i Pomorskiej. Są między innymi: klony, grusze, śliwy, lipy i wierzby. Sadzono także krzewy, kwiaty i żywopłoty. Przy al. Kościuszki w sumie kwitnąć będzie ponad 2,5 tys. krzewów róż i tawuły.  

Zielono na wiosnę, zielono zimą

Żywopłot posadzony został także wzdłuż al. Bandurskiego, od al. Wyszyńskiego do ul. Kusocińskiego, gdzie wiosną zakwitną forsycje i tawuły. Wzdłuż pasów drogowych ul. Zgierskiej i Łagiewnickiej posadzono krokusy, narcyzy, tulipany i inne cebulowe kwiaty. W ramach ubiegłorocznego ŁBO łącznie przybędzie w Łodzi ponad 14 tysięcy krzewów i ponad 150 tys. cebulic i kwiatów. Wszystkie te nasadzenia realizowane są w ramach 19 zwycięskich zielonych projektów. 

– Łąki kwietne i cebulice dają świetny efekt estetyczny. Ale równie atrakcyjnymi roślinami w mieście, są lawenda, kanna, czy różnego rodzaju trawy, np. kostrzewa siwa, albo miskanty – przekonuje Jan Maśliński, zastępca dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Nasadzenia także w 2022 roku

Na przyszły rok, w ramach zakończonego niedawno głosowania na IX edycję ŁBO, łodzianie wybrali 27 „zielonych” projektów. Powstaną trzy kwietne łąki – na Stawach Wasiaka na osiedlu Rogi, przy ul. Szpitalnej i w Parku Widzewskim na Starym Widzewie. 

– Kwietne łąki świetnie pełnią funkcję izolacyjną, dzięki nim obniża się temperatura powietrza. Oprócz tego są różnorodne biologicznie, a także stanowią doskonałe pożywienie dla zapylaczy. Dlatego to bardzo ważne, by takie tereny powstawały w mieście – informuje Jan Maśliński z ZZM.

Drzewa będą sadzone m.in. przy ul. Brzezińskiej, Zagajnikowej i Kusocińskiego. Oprócz nowych nasadzeń drzew, krzewów, czy kwiatów, na uwagę zasługuje nietypowy projekt zielonego tunelu, jaki ma powstać w parku na Zdrowiu, obok Aquaparku Fala. W tym miejscu, jak przekonuje lider projektu, był kiedyś zielony tunel, ale zostały po nim nieliczne rośliny i fragmenty ceglanej konstrukcji. Tunel ma mieć długość 300 metrów, a jego konstrukcję mają tworzyć kwiaty kwitnące na wiosnę oraz krzewy i drzewa, które jesienią będą obsypane kolorowymi liśćmi. Autorem projektu jest Michał Gurbski, który kilka lat temu zgłosił do ŁBO projekt stworzenia labiryntu z żywopłotu, jaki powstał w Ogrodzie Botanicznym. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Rugbyści nie składają broni. Master Pharm Rugby Łódź walczą mimo licznych przeciwności

MD / ŁÓDŹ.PL

Mimo wielu przeciwności losu zespół Master Pharm Rugby Łódź nie składa broni i z determinacją walczy... więcej

Latanie dziur -  Łódź.pl

Łatanie dziur w Łodzi. Sprawdź, na których łódzkich ulicach i kiedy

TAnd / ŁÓDŹ.PL

W najbliższych dniach na Bałutach, Górnej i Widzewie będą prowadzone cząstkowe remonty i prace... więcej

Tężnia w Parku Podolskim -  fot. ŁÓDŹ.PL

Budżet Obywatelski Łódź 2022. Ostatnia szansa na złożenie projektu!

rut / ŁÓDŹ.PL

Psi park na Radogoszczu, rozbudowa parku linowego w parku nad Sokołówką czy roślinna ściana z... więcej

Laboratoria przyszłości -  fot. Envato Elements

Łódzkie szkoły nadal bez dofinansowania od Ministerstwa Edukacji. Co odpowie Czarnek?

red / ŁÓDŹ.PL

24 łódzkie szkoły podstawowe wciąż nie dostały pieniędzy z programu „Laboratoria przyszłości”.... więcej

Great September -  fot. mat. pras.

Great September w Łodzi. Dołączają kolejne gwiazdy, wśród nich Julia Wieniawa!

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Festiwal Great September zaanonsował trzecią grupę wykonawców, którzy w dniach 15-17 wystąpią na... więcej

Kontakt