Łodzianie z pasją. Poznajcie Jurka – łódzkiego kowboja, który nigdy nie składa broni

Jurek Mazur od około trzydziestu lat pasjonuje się Dzikim Zachodem i kiedy inni biegają czy chodzą do teatru, on zakłada długi płaszcz, niczym John Wayne w filmie „Rio Bravo", wyciąga broń i… strzela. Jest założycielem Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego, twórcą książki „Prawdziwe kłamstwa westernu" i współorganizatorem wielu imprez strzeleckich. Poznajcie jego „westernową" historię.

Kowboj Jurek -  fot. Paweł Łacheta
Prawdziwie łódzki kowboj - Jurek Mazur , fot. Paweł Łacheta

Jego zainteresowanie kowbojami zaczęło się już we wczesnym dzieciństwie, gdy miał 5 lat. Pasję w Jurku zaszczepił ojciec, który sam także uwielbiał westerny.

– Pracował w łódzkich przedsiębiorstwach handlu, dlatego często był wysyłany na placówki handlowe. Podczas pierwszej takiej wyprawy wyjechaliśmy do Egiptu, spędziłem tam trzy lata od 1955 do 1958 r. To właśnie tam ojciec zabierał mnie do kina na westerny, rysował mi Indian i kowbojów, nawet dostałem colta, co to można nim było strzelać z korka – wspomina Jurek.

Potem był kolejny zagraniczny wyjazd, tym razem do Wenezueli, gdzie tygodniowo oglądał nawet 17 seriali o Dzikim Zachodzie. Dzięki temu pasja do wszystkiego, co związane z tym tematem, wzniecała się jeszcze bardziej.

– Już jako dorosły facet w latach 80. pojechałem do Stanów, mieszkałem tam kilka lat. I znów zafascynowany odwiedzałem muzea, oglądałem te niezwykłe eksponaty, zbierałem pamiątki – opowiada Jurek.

Gdy wrócił do kraju, zrodził się pomysł napisania książki. 

Nie było tak, jak w filmie

– Pierwszy western powstał w 1903 r. i kłamał jak z nut – podkreśla Jurek. – Na filmie bandyci zostali złapani, ale gdy obraz wchodził na ekrany, prawdziwi bohaterowie filmu, czyli Butch Cassidy i Sundance Kid z „Dzikiej Bandy” za pieniądze z napadu na pociąg kupowali ranczo w Argentynie. Chciałem odkłamać ten Dziki Zachód – dodaje Jurek. – I tak krok po kroku powstawały rozdziały „Prawdziwych kłamstw westernu". 

Książka jest już na ukończeniu, a łódzki kowboj ma nadzieję wydać ją w tym roku, jeszcze przed Świętami. 

Pasja do dwururek i coltów rozwijała się z każdym rokiem. Razem z Włodzimierzem Łuczyńskim i pięcioma innymi kolegami Jerzy założył Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Westernowego, które funkcjonuje do dziś. Teraz należy do niego około 70 członków i każdego roku organizowane są mistrzostwa Polski! Na zawodach strzela się z coltów, sztucera i dubeltówki.

– Łączy nas miłość do broni palnej Dzikiego Zachodu, ale też potrzeba sprawiedliwości, ładu dobra, wszystkiego co pozytywne i co pojawiało się w westernach, choć prawdziwego Dzikiego Zachodu nie odzwierciedlało – przyznaje Jerzy.

Przed strzelnicą – psycholog 

Zabawa w strzelanie niczym kowboj nie jest prosta. Żeby móc to robić, trzeba między innymi zdać egzamin ze znajomości ustawy o broni, ale też przejść psychologiczne badania. 

– Lekarz musi stwierdzić, czy jak się zdenerwuję, to nie zastrzelę w nerwach swojej teściowej – dodaje łódzki kowboj. 

Zainteresowani tematem mogą poznać więcej szczegółów dotyczących korzystania z broni na stronie stowarzyszenia. Świetną okazją do tego mogą być też imprezy strzeleckie, najbliższa organizowana będzie już 16-17 października w Starym Chrząstowie. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt