Łodzianka z rekordem na strzeleckim Pucharze Polski. Katarzyna Komorowska zawalczy w finale

360 zawodników, 28 konkurencji, 4 dni rywalizacji. Zakończyła się I runda Pucharu Polski w strzelectwie sportowym we Wrocławiu. Najwięcej trofeów zdobył Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław oraz Zawisza Bydgoszcz. Ale to zawodnicy z Łodzi i ze Złotoryi ustanowili we Wrocławiu nowe rekordy Polski.

Strzelecki Puchar Polski -  fot. mat. pras.
Strzelecki Puchar Polski. Katarzyna Komorowska zawalczy w finale , fot. mat. pras.

Nikt w Polsce nie strzela tak dobrze z karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów, jak Katarzyna Komorowska (KS Społem Łódź). Rekord pobiła w kwalifikacjach do finału. Zawodniczka oddała 60 bardzo precyzyjnych strzałów, zdobywając 633,7 punktu.

– Ten wynik to dla mnie dużo więcej niż rekord, to mój powrót do dobrej formy – komentuje Katarzyna Komorowska. – Od dłuższego czasu zmagałam się z kryzysem, zwłaszcza jeśli chodzi o strzelanie z karabinu pneumatycznego. Dużo trenowałam i nie przynosiło to efektu. Postanowiłam odpuścić, skupić się na strzelaniu kulowym i przez parę dni nie dotykać w ogóle wiatrówki. Moja metoda zadziałała lepiej, niż mogłabym się spodziewać.

Rekord Polski pobił też Daniel Romańczyk z Klubu Strzeleckiego Agat Złotoryja. Tytuł rekordzisty oraz wygraną przyniósł mu start w konkurencji: karabin leżąc. Oddał 60 precyzyjnych strzałów z dystansu 50 metrów i uzyskał najlepszy do tej pory w kraju wynik 630,9 punktu.

Pierwszą konkurencją rozgrywaną w I rundzie Pucharu Polski był karabin pneumatyczny MIX, na dystansie 10 m. Pierwszy mecz o złoto na zawodach wygrała więc para: Aneta Stankiewicz, Rafał Łukaszyk z Zawiszy Bydgoszcz.

Po tej wygranej zaczęła się dobra passa Anety Stankiewicz, złotej medalistki z tegorocznych Mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym. – To były dla mnie bardzo udane zawody – komentuje. – Stanęłam na podium we wszystkich finałach, w których startowałam. Na tej strzelnicy zawsze dobrze mi się strzela. To dobrze wróży na Mistrzostwa Europy, które właśnie na tym obiekcie odbędą się we wrześniu.

Za nią dobry start (I miejsce) również w finale karabinu dowolnego w trzech postawach kobiet. To prawdziwy sprawdzian wytrzymałości i koncentracji zawodników. Przez ponad godzinę panie klęcząc, leżąc i stojąc, musiały strzelić z odległości 50 metrów do celu wielkości... 1 centymetra. Karabin lekki nie jest – waży ok. 8 kg. Do tego dochodzi presja czasu, bo zawodnicy mają po kilka minut na zmianę postawy i dopasowanie do postawy ustawień broni oraz strzały próbne.

– Dlatego szczególnie mnie cieszy bardzo dobra dyspozycja w karabinie dowolnym w trzech postawach. To jest dopiero początek sezonu kulowego, a czuję to strzelanie naprawdę dobrze – mówi Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz).

Po piętach deptała jej nowa rekordzistka, Polski Katarzyna Komorowska. – Zajęłam ostatecznie drugie miejsce, po szalonej pogoni w finale. Bo zaczęłam od 8 miejsca – komentuje.

Zawody odbywały się na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław przy ulicy Świątnickiej 36. W I rundzie Pucharu Polski – w ostatni weekend – o tytuł najlepszego walczyło w sumie 360 strzelców z 28 klubów z całej Polski. Rywalizacje odbywały się na dystansach 10, 25 oraz 50 metrów, a zawodnicy strzelali z broni pneumatycznej oraz kulowej (pistolety i karabiny).

Stawką w zawodach są nie tylko wygrane w poszczególnych konkurencjach i udział w Finale Pucharu Polski, ale również szansa na miejsce w kadrze narodowej. – To ważny sprawdzian formy zawodników. Nasi trenerzy przyglądają się tym startom i szukają młodych talentów – wyjaśnia Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – A miejsce w kadrze narodowej to nowe perspektywy i starty w zawodach na arenie międzynarodowej.

Kolejne dwie rundy Pucharu Polski odbędą się wiosną i latem w Bydgoszczy i Ustce. Finał Pucharu Polski rozegrany zostanie między kilkunastoma najlepszymi zawodnikami w Starachowicach, w terminie 18–21 sierpnia.

Zobacz także


Polecane aktualności

Senioralia Łódź 2022 -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódzkie Senioralia 2022 wystartowały. Tak świętują seniorzy z Łodzi [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie Senioralia to dla seniorów z Łodzi i okolic okazja, aby bawić się i świętować. Kolejne dwa... więcej

Widzew Łódź -  fot. Ala Szymańska

Jeden krok do Ekstraklasy. Widzew Łódź kontra Podbeskidzie Bielsko-Biała

BS / ŁÓDŹ.PL

Przed piłkarzami Widzew Łódź ostatnia kolejka sezonu, kluczowa w kontekście bezpośredniego awansu do... więcej

Mała mama -  fot. kadr z filmu Mała Mama

Projekcja filmu „Mała mama” w Muzeum Kinematografii. Dodatkowo dyskusja z psychologiem

KaWa / ŁÓDŹ.PL

We wtorek (24 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum... więcej

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Łodzianie zagrają o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Kontakt