Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi już we wrześniu! Co w programie?

33. edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier zaplanowano na 24 i 25 września. Na gości jak zwykle w Atlas Arenie czekać będą spotkania z najsłynniejszymi polskimi i zagranicznymi twórcami, zakupy na największych targach komiksowych w Polsce, udział w warsztatach twórczych i zwiedzanie wystaw, pojawi się jednak też kilka nowości.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi -  fot. Glapiński
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi , fot. Glapiński

W tym roku największy w Polsce festiwal komiksu, rozrywki elektronicznej i gier planszowych wraca na dobre – po pandemicznych obostrzeniach – do zapraszania gości zagranicznych. 

Goście Festiwalu

Największą gwiazdą wrześniowej imprezy będzie twórca ilustracji do plakatu festiwalu Kim Jung Gi – artysta podziwiany przez rzesze grafików na całym świecie, posiadający zagorzałych i lojalnych fanów w Korei, Japonii, Chinach, Europie oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko co zobaczy sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Jest niezwykle precyzyjny, doskonale zna ludzką i zwierzęcą anatomię, którą konfrontuje z grafiką urządzeń i maszyn, dbając przy tym z zegarmistrzowską precyzją o detale. 

Tegoroczny plakat festiwalu powstał pod kierownictwem Adama Radonia, ilustrację na zamówienie wykonał właśnie Kim Jung Gi, a kolor i typografię opracował Krzysztof Ostrowski. Kim Jung Gi zaprojektował także mural namalowany jesienią ubiegłego roku na budynkach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstającego w kompleksie EC1.

Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową). Ich pobyt w Łodzi dopełni monograficzna wystawa prezentująca dorobek twórczy obojga artystów.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - program

Publiczność festiwalu przyzwyczaiła się już do programu, który składa się z kilkunastu elementów. Nie inaczej będzie i w tym roku. Na publiczność czekać będą: spotkania z twórcami komiksu z całego świata; strefa autografów, gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych; targi komiksowe, które cieszą się niezwykłą popularnością zarówno wśród wystawców jak i klientów – można tam kupić najnowsze komiksy z kraju i ze świata oraz znaleźć prawdziwe białe kruki wśród komiksów antykwarycznych; warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami; wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery, konkursy - w tym konkursy cosplay i gala rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”).

Festiwalowe nowości

Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena ze specjalnym konkursem cosplay odnoszącym się do twórczości tego pisarza. Strefa i konkurs zostaną zorganizowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Tegoroczną festiwalową nowością jest zmiana formuły konkursu na krótką formę komiksową. Od tego roku będzie to konkurs na projekt publikacji komiksowej. Zgłoszona praca powinna mieć objętość co najmniej 8 i maksymalnie 12 gotowych plansz stanowiących przeznaczony do kontynuacji spójny, logiczny fragment komiksu. Oprócz plansz zgłoszona praca powinna zawierać streszczenie całej opowieści, przy czym planowany album powinien mieć co najmniej 32 strony i nie więcej niż 100 stron objętości. Po raz pierwszy należy przesyłać plansze wyłącznie w wersji cyfrowej. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 lipca 2022 r. Organizatorzy zaplanowali przyznanie Grand Prix oraz trzech nagród. Pełny regulamin konkursu zmieszczony jest na www.komiksfestiwal.com

Większa strefa gier

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. 33. MFKiG zaoferuje interaktywne stanowiska dla zwolenników tak starszych, jak i współczesnych platform gamingowych, a także bogaty program merytoryczny, który wypełnią dyskusje nt. dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu. 

W sekcji „retro” będzie można przyjrzeć się rywalizacji pomiędzy kolejnymi generacjami konsol Sega i Nintendo, której apogeum przypadło na lata 90. XX wieku. Będzie okazja, by chwycić za pad i osobiście przekonać się, jakimi atutami dysponowały urządzenia tych firm. Osoby preferujące bardziej aktualne rozwiązania sprzętowe otrzymają do dyspozycji najnowsze komputery i konsole oraz okazję, by zmierzyć się z innymi amatorami gier zręcznościowych. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pole do popisu będą mieli także miłośnicy gier tanecznych i wirtualnej rzeczywistości. Zmaganiom na ekranach towarzyszyć będą wykłady i rozmowy, udziałem dziennikarzy, badaczy, twórców niezależnych oraz reprezentantów czołówki krajowego gamedevu.

Festiwal Komiksu i Gier - bilety

Bilety: 60 zł – karnet dwudniowy, 30 zł – ulgowy karnet dwudniowy, 40 zł – jednodniowy, 20 zł – ulgowy jednodniowy.

Zobacz także


Polecane aktualności

 -  fot. J. Jastrzębski

Elektryczne rowery Eco Bike z dotacją dla łodzian? To możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

rut / ŁÓDŹ.PL

Elektryczne rowery dla łodzian? Na taki pomysł wpadł jeden z mieszkańców i złożył wniosek do Budżetu... więcej

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi -  fot. arch. rodziny

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi

Karolina Tatarzyńska / ŁÓDŹ.PL

Alicja i Andrzej od 19 lat tworzą dom dla dzieci po przejściach. – Niedawno koleżanka zapytała mnie,... więcej

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem! -  fot. Radosław Jóźwiak

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem!

OHO / ŁÓDŹ.PL

Seniorki z grupy Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach odniosły sukces i 2 tygodnie temu wygrały Puchar... więcej

Piotrkowska - przekrój -  mat. ŁÓDŹ.PL

Piotrkowska to góry i doliny. Skąd się wzięły? Gdzie jest najwyżej, a gdzie najniżej?

MiWi / ŁÓDŹ.PL

Ulica Piotrkowska jest prosta jak strzała, jednak nie jest równa jak stół. Przechadzając się... więcej

Zyner's -  fot. KS

Zyner’s – nowa restauracja i pub w kamienicy przy Zielonej 6. Ten dziedziniec trzeba zobaczyć!

KS / ŁÓDŹ.PL

W zrewitalizowanej niedawno kamienicy przy ul. Zielonej 6 już zaczyna tętnić życie. To za sprawą... więcej

Kontakt