Murale w Łodzi. Czy znasz wszystkie, które powstały w 2021 roku? [ZDJĘCIA]

W chylącym się ku końcowi 2021 roku rozrosła się łódzka galeria murali. Przewodniki po dziełach street artu znów trzeba będzie zaktualizować o nowe dzieła.

Mural z Wiedźminem -  fot. ŁÓDŹ.PL
Największy łódzki mural powstał w 2021 roku , fot. ŁÓDŹ.PL

Geralt na Manhattanie

Wydarzeniem na skalę kraju było odsłonięcie bodaj największego w Polsce muralu, który pokrył trzy boczne ściany wieżowca przy ul. Piotrkowskiej 182, na najwyższym z łódzkich osiedli, od lat zwanych Manhattanem. Dzieło ma wysokość 70 metrów (24 piętra) i przedstawia wiedźmina Geralta z Rivii, głównego bohatera przetłumaczonych na wiele języków książek łodzianina Andrzeja Sapkowskiego. Światową sławę tej postaci zapewniły dwa globalne sukcesy: najpierw serii gier pt. „Wiedźmin” studia CD Project Red opartej na prozie Sapkowskiego, a później serial pod tym samym tytułem wyprodukowany dla platformy streamingowej Netflix (premiera drugiego sezonu już w grudniu).

Epicka historia na EC1

Inne imponujące dzieło powstało na budynku powstającego w EC1 Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Elewację odtworzonych chłodni kominowych pokryła monochromatyczna grafika projektu Kim Jung Gi. Kim Jung Gi to artysta, grafik i rysownik komiksów znany na całym świecie. Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko, co zobaczy i to bez żadnej pomocy wizualnej sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo i na oczach publiczności. Specjalnie dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 zaprojektował epicką historię, która zapisana została na budynkach chłodni kominowych. Początek opowieści rozpoczyna się od wejścia do CKNI. Aby poznać całość historii, należy kierować się w lewo, obchodząc obydwa budynki. 

Miejskie formy

Powiększa się nieustannie Galeria Urban Forms (z ang. Miejskich Form), murali stworzonych za sprawą prężnie działającej Łodzi Fundacji Urban Forms, której miasto zawdzięcza już ponad 140 wielkoformatowych malowideł i instalacji artystycznych. W tym roku przybyło 7 kolejnych.

Ścianę Centrum Twórczości „Lutnia” Bałuckiego Ośrodka Kultury (ul. Łanowa 14) pokrył mural inspirowany tematyką ekologiczną, namalowany przez Carne z  Włoch. Do realizacji doszło w ramach miejskiego programu rezydencji artystycznych, dzięki któremu dwa malunki (jeden na zewnątrz i jeden w środku) pojawiły się także w Ośrodku Terenowym BOK „Wyspa Kultury”, przy ul. Stawowej 28. Ich autorami są Barbara Olejarczyk i Adam Szczęsny. Wspomnianemu już Carne przypadło wykonanie jeszcze jednego muralu – na budynku przy ul. Targowej 28/30. Budynek Domu Pomocy Społecznej  „Włókniarz” (ul. Krzemieniecka 7/9) kwiatowym motywem przyozdobiły studentki łódzkiej ASP Zofia Smyła i Milena Sokołowska.

Fundacja Urban Forms chętnie współpracuje z sektorem biznesowym, który coraz częściej dostrzega wartość artystycznych dodatków do swoich inwestycji. Dzięki temu powstały w Łodzi trzy murale. Przy ul. Targowej 55, dzięki inicjatywie firmy Duda Development wznoszącej osiedle Diasfera Łódzka, powstał mural mający zachęcać do zacieśniania relacji międzysąsiedzkich. Namalowali go Martyn Gill i Maciej Polak. 

Siedzibę pończoszniczej firmy Fiore przy ul. Kopernika 53a w listopadzie ozdobił mural poświęcony kobiecej przyjaźni i siostrzeństwu. Dwie żeńskie postaci w otoczeniu kwiatów namalowali Martyn Gill i Paweł Ponichtera.

Najnowsze, bo odsłonięte w miniony poniedziałek, wielkoformatowe dzieło to również efekt flirtu biznesu ze sztuką. Powstało na bocznej ścianie prywatnego akademika Chill Inn, wzniesionego przez firmę Revisit Home przy ul. 6 Sierpnia 70b. Nad dwiema tańczącymi postaciami autorstwa TOPE unosi się napis „Strefa wolna od spiny”.

Do trendu przyozdabiania miasta muralami dołączyła również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. W ramach promocji prowadzonego wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim programu ochrony bociana czarnego przy ul. Orlej 3 powstał mural z tym rzadkim i płochliwym ptakiem.

Różne okazje

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 182 przy ul. Łanowej w październiku odsłonięto mural „Harcerze to też żołnierze” autorstwa Adama „Kruka” Wirskiego. Dzieło upamiętnia patrona szkoły Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę” i jego towarzyszy z Szarych Szeregów.  

RTS Widzew świętował w tym roku 40. rocznicę zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski w piłce nożnej, co uczcił m.in. nowym muralem. Przedstawiający piłkarzy z mistrzowskiego sezonu 1981/1982 malunek znajduje się na bloku przy ul. Kazimierza 9. Natomiast przy ul. Hetmańskiej powstał mural upamiętniający zawodników Widzewa wchodzących w skład reprezentacji Polski, która wywalczyła brązowy medal na Mundialu w Hiszpanii 1982 roku. 

Mural pozostał pamiątką po wizycie w Łodzi pakistańskich artystów. Muhammad Iqbal Khan oraz Tariq Khan namalowali go na ścianie Szkoły Podstawowej 182 przy ul. Łanowej 16.

Na Retkini, przy zbiegu al. Wyszyńskiego z ul. Tomaszewicza, na budynku Pracowni Barberskiej, Dawid Chmielecki „Warty” namalował mural przedstawiający Salvadora Dali i motywy z jego dzieł. Obraz powstał z  inicjatywy właściciela zakładu, Michała Janosika.

Zobacz także


Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Czubaka, uosobienie radości, poszukuje domu na stałe

redSc / ŁÓDŹ.PL

Kiedy trafiła do schroniska, dostała na imię Czubaka, bo przez stan sierści jako żywo przypominała... więcej

Restauracja Zielona w Manufakturze -  mat. prasowe

Wege śniadania w restauracji Zielona w Manufakturze. Aż 14 pozycji w menu!

KS / ŁÓDŹ.PL

Aż 14 nowych śniadań znalazło się w menu restauracji Zielona w Manufakturze (ul. Drewnowska 58).... więcej

Szkoła Podstawowa nr 141 - nowe boisko wielofunkcyjne -  fot. ŁÓDŹ.PL

Na Olechowie otwarto nowe boisko. Powstało dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

red / ŁÓDŹ.PL

W Szkole Podstawowej nr 141 zostało otwarte nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Inwestycja,... więcej

Orientarium w Łodzi i aquapark Fala ze zniżką! Kup specjalny bilet łączony!

red / ŁÓDŹ.PL

Orientarium w Łodzi i aquapark Fala przygotowały dla zwiedzających ofertę specjalną - bilet łączony,... więcej

Mapa dawnej Łodzi -  fot. Archiwum

Gawędy łódzkie. Najstarszy pomnik w Łodzi. Gdzie stał i kogo upamiętniał?

agr / ŁÓDŹ.PL

Możliwe, że to w Łodzi stanął pierwszy w Polsce świecki pomnik! Niestety nie zachował się do... więcej

Kontakt