Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA]

Prace budowlane na placu Wolności jeszcze się nie rozpoczęły, ale już można przetestować ławki, które staną tu po remoncie.

Plac Wolności - nowa ławka -  fot. ŁÓDŹ.PL
Na placu Wolności takich ławek stanie po remoncie aż 56 , fot. ŁÓDŹ.PL

Ławka, którą od czwartku (27 listopada) łodzianie mogą przetestować na placu Wolności, została wykonana z materiałów najwyższej jakości - malowanej stali oraz drewna. Produkt posiada certyfikat FCS (Forrest Management Certificate), który jest potwierdzeniem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, spełniający wysokie standardy społeczne i środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Drewnem użytym do produkcji jest jatoba (wiśnia brazylijska, Hymenhaea courbaril) pochodząca z Ameryki Południowej. Drewno pozostaje w stanie surowym, co oznacza, że będzie się zmieniało z czasem. Zmianie ulegnie jego kolor, przy zachowaniu pozostałych parametrów (np. twardość czy odporność na zarysowania).

Niskie koszty eksploatacji i ciekawy design

Przez pierwsze tygodnie po zainstalowaniu szczeble będą mieć ciepły brązowy kolor, który z czasem przechodzić będzie w odcienie jasnej szarości. Zmiana koloru nastąpi stopniowo i równomiernie, przy czym ostateczna barwa ma komponować się z innymi materiałami, które pojawią się na pl. Wolności: zielenią, malowaną stalą oraz granitem w dwóch odcieniach szarości.

Egzotyczne drewno jatoba pod wpływem zmian wilgotności powietrza przechodzi proces otwierania i ponownego zamykania porów, które uwidaczniają się jako powierzchniowe mikrorysy. Jest to proces znany, powtarzający się i nie wpływający na właściwości samego drewna. Warto go jednak obserwować jako ciekawe przemiany zachodzące w drewnie egzotycznym.

Surowe drewno ławki nie będzie wymagać pielęgnacji – nie ma potrzeby cyklicznego olejowania. Jest to krok w kierunku obniżania kosztów eksploatacji i pewność, że przez długie lata ławka będzie wyglądała równie pięknie. 

Jak zmieni się plac Wolności?

Na placu Wolności po przebudowie stanie 56 wolnostojących ławek, 10 peronowych, 23 mamurkowych oraz  12 koszy zwykłych i 13 do segregacji, 58 stojaków rowerowych i 6 gablot city light. ZOBACZ TAKŻE: Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt