Najlepsze imprezy w Łodzi [PRZEWODNIK NA WEEKEND]

Festiwal kulinarny, targi mody, giełda kamieni szlachetnych i minerałów oraz gra terenowa. Sprawdź, gdzie warto wybrać się w weekend (10-12 września).

Festiwal kulinarny Jemy w Łodzi Food Fest 

Już w piątek (10 września) rozpocznie się największy festiwal kulinarny w mieście organizowany przez portal jemywlodzi.pl. 

Na festiwalowej mapie pojawią się cztery trasy tematyczne: street food, sushi, pierogi oraz desery. – Zasada jest prosta, każdy lokal może przygotować tylko jedno danie na wybranej trasie i musi być ono stworzone specjalnie na festiwal – wyjaśnia Agata Zarębska z portalu Jemy w Łodzi. Dzięki temu uczestnicy będą mogli odwiedzić wiele restauracji i przekonać się, która z nich wykazała się największą kreatywnością. 

 

Targi mody na Offie

fot. Henryk Kwitowski

Off Piotrkowska Center zaprasza w sobotę, 11 września na pierwszą edycję targów slOFF FASHION dedykowanych odpowiedzialnej modzie i świadomemu podejściu do zakupów. 

W godz. 12:00–20:00 na dziedzińcu Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) swoje wyroby zaprezentuje ok. 30 polskich marek modowych kierujących się zasadami nurtu slow fashion. Obok projektantów wystawiać się będą pracownie artystyczne i rzemieślnicy tworzący limitowane serie wyrobów. Nie zabraknie także stoisk z ubraniami i dodatkami z drugiej ręki, jak również mody z recyklingu i upcyklingu. 

Targom towarzyszyć będą warsztaty szycia, ich uczestnicy uszyją worko-plecaki. Warsztaty odbędą się o godz. 12:00 i o godz. 16:00. KOszt udziału: 40 zł, obowiązują zapisy, zgłoszenia na e-mail: szyciezycia.gmail.com.

Targi slOFF FASHION są wydarzeniem w ramach projektu „Moda na Łódź”, który zakończy się 25 września pokazem dwóch łódzkich projektantek: Patrycji Plesiak i Katarzyny Dacyszyn.Łódź Fabrykancka

W sobotę (11 września) w godz. 13:00–18:00 zaplanowano Wielki Festyn Fabrykancki z oficjalnym otwarciem festiwalu, wernisażem i atrakcjami kulinarnymi. Tego samego dnia, wieczorem łodzian czeka jeszcze taneczna zabawa „Robotniczy Potańc 1¾” z warsztatami i kapelą na żywo. Początek imprezy o godz. 19:00.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Białej Fabryce (ul. Piotrkowska 282). Wstęp wolny.

 

Ravekjavik

W tym roku Ravekjavik zawita do historycznego Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych i będzie miał dwie sceny. Wejście na pierwszą znajdzie się przy ul. Wólczańskiej 55/59, na drugą dostać będzie się można od strony ul. Gdańskiej 86/88. Podzieloną przestrzeń połączy korytarz wypełniony wizualnymi instalacjami. 

– Zaczynamy o godz. 14:00 częścią dzienną, na którą wstęp jest bezpłatny. Zaplanowaliśmy sporo wydarzeń: warsztaty taneczne, graffiti-jam, strefę kulinarną z food truckami. O 21:00 zaczynamy biletowane koncerty na dwóch scenach i siedzimy tu „do oporu". Jak co roku zagrają artyści z Polski i Islandii, a dołączą do nich dj-e i producenci z Ukrainy, Azerbejdżanu, Białorusi i Portugalii. Wychodzimy do widzów z szeroką ofertą gatunkową: fani eksperymentalnych i nieoczywistych brzmień znajdą coś dla siebie na scenie żółtej, zaś czerwona scena trafi w gusta miłośników mocniejszych rave'owych uderzeń – zapowiada Łukasz Długołęcki, organizator festiwalu. Więcej info: ravekjavik.plŻubardzialia z biblioteką

W weekend (11–12 września) Biblioteka Rozgrywka zaprasza na świętowanie swoich 2. urodzin. 

W programie znalazła się wyjątkowa gra miejska „Mamuny w mieście", w której uczestnicy poszukają legendarnego amuletu wiedźmina i zmierzą się z wyzwaniami fantastycznego świata rodem ze słowiańskich legend. Start o godz. 10:00 w sobotę, na skwerze pomiędzy ulicą Drewnowską a Lutomierską. Uwaga! W grze mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które zgłosiły chęć do gry na adres mailowy filia_14@biblioteka.lodz.pl (do piątku, 10 września do godz. 23:59). W temacie maila należy podać informację ZGŁOSZENIE NA GRĘ „MAMUNY W MIEŚCIE”. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko dorosłego opiekuna drużyny, imiona i wiek pozostałych graczy.

W ramach świętowania w sobotę o godz. 17:00 Biblioteka Rozgrywka (ul. Powstańców Wielkopolskich 3) zaprosi jeszcze na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem. Wstęp wolny. 

A jeśli interesuje cię, co z Żubardziem ma wspólnego Franz Kafka i co kryje wnętrze tajemniczego kościoła pw. Świętej Rodziny przy ul. Limanowskiego, koniecznie wybierz się na niedzielny spacer po Żubardziu. Zbiórka o godz. 12:00 przed Biblioteką Rozgrywka.

 

Targi kamieni i minerałów INTERSTONE

W weekend można wybrać się na Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Biżuterii INTERSTONE. Na stoiskach znajdziemy minerały, kamienie szlachetne, bursztyny, biżuterię, wyroby jubilerskie, rękodzieło, skamieniałości i meteoryty.

Na gości czekać będą wystawcy z Polski i z zagranicy, którzy przedstawią niesamowite minerały z całego świata oraz wyjątkowe skamieniałości, kości dinozaurów czy zęby rekina! Nie zabraknie także oryginalnej i niepowtarzalnej biżuterii oraz ręcznie wykonanych ozdób. 

Targi odbędą się w hali MOSiR przy ul. Skorupki 21 w sobotę (11 września) w godz. 10:00–18:00 i niedzielę (12 września) w godz. 10:00–17:00. 

Bilety w cenie 10 zł – normalny oraz 5 zł – ulgowy, dla dzieci do lat 7, emerytów i rencistów. Będą do kupienia w dniu wydarzenia przy kasie z prawej strony.

 

Bałkańska energia w parku

Zielona Łódź zaprasza na koncert Balkan Spirit Projekt. Już w najbliższą niedzielę, 12 września, usłyszymy najpiękniejsze folkowe i rockowe melodie rodem z półwyspu bałkańskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 16:00 w amfiteatrze w parku im. Mickiewicza, czyli w popularnym Julianowie. Tradycyjne ludowe utwory bałkańskie usłyszymy w ciekawych, autorskich aranżacjach, w klimacie folkowo-rockowym.

Balkan Spirit Projekt to dwóch Serbów, trójka Polaków i prawdziwa muzyczna bałkańska energia. Zespół przybliży słuchaczom najpiękniejsze melodie pochodzące z krajów Półwyspu Bałkańskiego.

 

Finisaż wystawy Kieślowskiego w EC1

W niedzielę widzowie po raz ostatni mogą odwiedzić w EC1 (ul. Targowa 1/3) wystawę poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. 

Na finisaż wystawy „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego” pracownicy Narodowego Centrum Kultury Filmowej przygotowali specjalne wydarzenia.

O godzinie 12:00 NCKF zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska podczas oprowadzania przybliży życie i twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.

Następnie Diana Dąbrowska na Lekcji Kina przedstawi najciekawsze przykłady niezrealizowanych projektów Krzysztofa Kieślowskiego, których rozpisane plany - a niekiedy wręcz całe scenopisy - można odnaleźć w Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku. 

Zobacz także

Polecane aktualności

Odkrywaj zakamarki miasta -  fot. Piotr Pośpieszyński

Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

(pj) / ŁÓDŹ.PL

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami... więcej

Kino „Luna" -  fot. archiwum

Kartka z kalendarza. Ostatni seans filmowy w kinie „Luna"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kino „Luna" przyciągało tłumy widzów nie tylko najnowszymi projekcjami filmowymi, ale również... więcej

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jest kolejna pula szczepionek

rd / ŁÓDŹ.PL

Dziś (27 września) ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dla łodzian 65 plus w Miejskim Centrum... więcej

Orientarium w Łodzi. W akwariach pływają pierwsze rekiny [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

W Orientarium w Łodzi pojawiły się pierwsze rekiny. W głównym zbiorniku pływają również płaszczki.... więcej

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Remont kamienicy przy Mielczarskiego. Jak się zmieni? [WIDEO]

rd / ŁÓDŹ.PL

Wystartował generalny remont w kamienicy przy ulicy Mielczarskiego 3. Powstaną w niej rodzinna... więcej

Kontakt